Aktualności dla "Kazimierska Fara"

Trwa remont kazimierskiej Fary. Wnętrze kościoła wypełnia las rusztowań, na których obecnie konserwatorzy pracują nad renowacją sklepienia. To pierwszy remont na tak dużą skalę od 400 lat.

W nocy z soboty na niedzielę 12 – 13 lutego zmarł w wieku 86 lat ksiądz kanonik Zdzisław Maćkowiak wieloletni proboszcz parafii w Kazimierzu Dolnym. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 15 lutego o godz. 12.00 w Kościele Farnym.

Święto Trzech Króli w Kazimierzu miało w tym roku w Kazimierzu wyjątkowy charakter. Nie tylko dlatego, że po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat był to dzień wolny od pracy. Tego wieczoru w dwóch kazimierskich świątyniach miały miejsce wydarzenia kulturalne kończące okres Świąt Bożego Narodzenia: koncert kolęd „Affabre Concinui” i „Pastorałka” Leona Schillera w wykonaniu miejscowego środowiska artystycznego.

Po łacinie znaczy to tyle, co idealnie współbrzmiąc. Taki koncert - o idealnym współbrzmieniu sześciu męskich głosów - czeka nas 6 stycznia w Farze. Z repertuarem kolęd polskich i innych narodów wystąpi poznański sekstet wokalny Affabre Concinui.

Fara w remoncie

Trwa remont kazimierskiego Kościoła Farnego. Do tej pory zabezpieczone zostały mury przy Farze, a w jej wnętrzu rozstawiono rusztowania. Jakie są plany? Ogromne. Zobaczcie sami…

Wspomnienie Woronicza

Jan Paweł Woronicz zazwyczaj kojarzy się z warszawską siedzibą TVP. Ale to przecież to mąż stanu, poeta i ważna postać w kościele katolickim przełomu XVIII i XIX w. Jego droga do godności prymasa Królestwa Polskiego wiodła przez probostwo w Kazimierzu Dolnym. Przypominać o tym będzie portret trumienny Woronicza, który zaprezentowany został w niedzielę 5 grudnia w Farze.

Farny (video)

Kazimierska Fara podczas wczorajszego koncertu „Farny”, z którym wystąpili gwiazda nowojorskiej Metropolitan Opera i wielu innych światowych scen muzycznych Małgorzata Walewska i wirtuoz organów Robert Grudzień, była wypełniona po brzegi. Oklaskom nie było końca.

Odtąd pamięci o Katyniu strzec będą w Kazimierzu jak i w wielu miejscach Polski nie tylko ludzie i archiwa, ale również... Matka Natura. Kiedyś posadzone tu 13 kwietnia Dęby Pamięci - jak drzewa w opowiadaniu Orzeszkowej - zaszumią następnym pokoleniom historię o 7 kazimierskich oficerach, których ciała spoczęły na "nieludzkiej ziemi"...

Tyle przygotowań. Dwa dni odpoczynku. I... święta już za nami. Proponujemy Państwu prowót do przedświątecznej atmosfery, kiedy to wieczorem w Wielki Piątek ulicami Miasteczka szła procesja Drogi Krzyżowej... Zapraszamy na materiał wideo.

Tradycyjnie ulicami Miasteczka przeszła w Wielki Piątek procesja Drogi Krzyżowej. Z powodu nieprzychylnej aury ostatnie stacje odbyły się w Kościele Farnym.

Koncertowali w Australii, Meksyku, USA, Japonii, Kanadzie i wielu innych krajach świata. Są laureatami licznych prestiżowych nagród i wyróżnień. Za promocję Lubelszczyzny uhonorowano ich tytułem „Ambasadora Województwa Lubelskiego”. W sobotę 20 marca wystąpią w Kazimierzu. Poniatowskie Szczygiełki.

Agrafka znaczy: muzyka

Już po raz trzeci laureaci prestiżowego programu stypendialnego dla młodych muzyków ruszają w tornee po Polsce. Drugi koncert ogólnopolskiej trasy koncertowej Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej odbędzie się w Kazimierzu w Kościele Farnym 19 lipca o godz. 16.00. Wspaniała muzyka w niezwykłym miejscu!

Kazimierska Fara, a także kościół świętej Anny i kilka innych miejsc sakralnych położonych wzdłuż Wisły mają szansę odzyskać dawny blask. Projekt „Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja i ochrona dziedzictwa” czeka na Twoje poparcie!

Spektakl „Słowo Herberta” zakończy 30 sierpnia o godzinie 19.30 lipcowo – sierpniowe spotkania z muzyką organowa i nie tylko we wnętrzach kazimierskiej Fary.

Już w niedzielę w Kazimierzu Dolnym zagości chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej. Wszystkich miłośników muzyki sakralnej zapraszamy na koncert „Poznańskich Słowików”, który odbędzie się w kościele farnym o godz. 13.00.
Trwa XXIV festiwal organowy Letnie Wieczory Muzyczne 9 sierpnia o godzinie 19.00 w Farze kolejny koncert. Tym razem ze szczególną dedykacją – dla Georgija Agratiny w 60 lecie urodzin.

I mamy półmetek XIV Letnich Wieczorów Muzycznych. Każdy dotychczasowy koncert był inny, każdy zabrał nas w zupełnie inną podróż muzyczną, a jednak wszystkie były tak samo niezwykłymi przeżyciami.

To był niezwykły koncert. Nie tego oczekiwałam. A jednocześnie dostałam to, na czym zależało mi najbardziej. Wystarczyło tylko pozwolić sobie: posłuchać.

XIV Letnie Wieczory Muzyczne w Kazimierzu Dolnym zostały otwarte. Na inauguracyjnym koncercie wystąpił Karol Gołębiowski oraz Trio Bandurzystek ORIANA z Ukrainy.

Koncert bandurzystek z Tarnopola 5 lipca o 19.30 otworzy XXIV edycję Letnich Wieczorów Muzycznych – imprezy, która – zdawało się – zniknie z kalendarza kulturalnego Kazimierza nad Wisłą. Zapraszamy na koncerty do Fary w każdą sobotę lipca i sierpnia.

Pokaż stopkę