Aktualności dla "Kazimierska Fara"

W nocy z soboty na niedzielę 12 – 13 lutego zmarł w wieku 86 lat ksiądz kanonik Zdzisław Maćkowiak wieloletni proboszcz parafii w Kazimierzu Dolnym. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 15 lutego o godz. 12.00 w Kościele Farnym.

Święto Trzech Króli w Kazimierzu miało w tym roku w Kazimierzu wyjątkowy charakter. Nie tylko dlatego, że po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat był to dzień wolny od pracy. Tego wieczoru w dwóch kazimierskich świątyniach miały miejsce wydarzenia kulturalne kończące okres Świąt Bożego Narodzenia: koncert kolęd „Affabre Concinui” i „Pastorałka” Leona Schillera w wykonaniu miejscowego środowiska artystycznego.

Po łacinie znaczy to tyle, co idealnie współbrzmiąc. Taki koncert - o idealnym współbrzmieniu sześciu męskich głosów - czeka nas 6 stycznia w Farze. Z repertuarem kolęd polskich i innych narodów wystąpi poznański sekstet wokalny Affabre Concinui.

Fara w remoncie

Trwa remont kazimierskiego Kościoła Farnego. Do tej pory zabezpieczone zostały mury przy Farze, a w jej wnętrzu rozstawiono rusztowania. Jakie są plany? Ogromne. Zobaczcie sami…

Wspomnienie Woronicza

Jan Paweł Woronicz zazwyczaj kojarzy się z warszawską siedzibą TVP. Ale to przecież to mąż stanu, poeta i ważna postać w kościele katolickim przełomu XVIII i XIX w. Jego droga do godności prymasa Królestwa Polskiego wiodła przez probostwo w Kazimierzu Dolnym. Przypominać o tym będzie portret trumienny Woronicza, który zaprezentowany został w niedzielę 5 grudnia w Farze.

Farny (video)

Kazimierska Fara podczas wczorajszego koncertu „Farny”, z którym wystąpili gwiazda nowojorskiej Metropolitan Opera i wielu innych światowych scen muzycznych Małgorzata Walewska i wirtuoz organów Robert Grudzień, była wypełniona po brzegi. Oklaskom nie było końca.

Odtąd pamięci o Katyniu strzec będą w Kazimierzu jak i w wielu miejscach Polski nie tylko ludzie i archiwa, ale również... Matka Natura. Kiedyś posadzone tu 13 kwietnia Dęby Pamięci - jak drzewa w opowiadaniu Orzeszkowej - zaszumią następnym pokoleniom historię o 7 kazimierskich oficerach, których ciała spoczęły na "nieludzkiej ziemi"...

Tyle przygotowań. Dwa dni odpoczynku. I... święta już za nami. Proponujemy Państwu prowót do przedświątecznej atmosfery, kiedy to wieczorem w Wielki Piątek ulicami Miasteczka szła procesja Drogi Krzyżowej... Zapraszamy na materiał wideo.

Tradycyjnie ulicami Miasteczka przeszła w Wielki Piątek procesja Drogi Krzyżowej. Z powodu nieprzychylnej aury ostatnie stacje odbyły się w Kościele Farnym.

Koncertowali w Australii, Meksyku, USA, Japonii, Kanadzie i wielu innych krajach świata. Są laureatami licznych prestiżowych nagród i wyróżnień. Za promocję Lubelszczyzny uhonorowano ich tytułem „Ambasadora Województwa Lubelskiego”. W sobotę 20 marca wystąpią w Kazimierzu. Poniatowskie Szczygiełki.

Agrafka znaczy: muzyka

Już po raz trzeci laureaci prestiżowego programu stypendialnego dla młodych muzyków ruszają w tornee po Polsce. Drugi koncert ogólnopolskiej trasy koncertowej Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej odbędzie się w Kazimierzu w Kościele Farnym 19 lipca o godz. 16.00. Wspaniała muzyka w niezwykłym miejscu!

Kazimierska Fara, a także kościół świętej Anny i kilka innych miejsc sakralnych położonych wzdłuż Wisły mają szansę odzyskać dawny blask. Projekt „Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja i ochrona dziedzictwa” czeka na Twoje poparcie!

Spektakl „Słowo Herberta” zakończy 30 sierpnia o godzinie 19.30 lipcowo – sierpniowe spotkania z muzyką organowa i nie tylko we wnętrzach kazimierskiej Fary.

Już w niedzielę w Kazimierzu Dolnym zagości chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej. Wszystkich miłośników muzyki sakralnej zapraszamy na koncert „Poznańskich Słowików”, który odbędzie się w kościele farnym o godz. 13.00.
Trwa XXIV festiwal organowy Letnie Wieczory Muzyczne 9 sierpnia o godzinie 19.00 w Farze kolejny koncert. Tym razem ze szczególną dedykacją – dla Georgija Agratiny w 60 lecie urodzin.

I mamy półmetek XIV Letnich Wieczorów Muzycznych. Każdy dotychczasowy koncert był inny, każdy zabrał nas w zupełnie inną podróż muzyczną, a jednak wszystkie były tak samo niezwykłymi przeżyciami.

To był niezwykły koncert. Nie tego oczekiwałam. A jednocześnie dostałam to, na czym zależało mi najbardziej. Wystarczyło tylko pozwolić sobie: posłuchać.

XIV Letnie Wieczory Muzyczne w Kazimierzu Dolnym zostały otwarte. Na inauguracyjnym koncercie wystąpił Karol Gołębiowski oraz Trio Bandurzystek ORIANA z Ukrainy.

Koncert bandurzystek z Tarnopola 5 lipca o 19.30 otworzy XXIV edycję Letnich Wieczorów Muzycznych – imprezy, która – zdawało się – zniknie z kalendarza kulturalnego Kazimierza nad Wisłą. Zapraszamy na koncerty do Fary w każdą sobotę lipca i sierpnia.

23 sierpnia w kazimierskiej Farze rozpoczynają się uroczystości odpustowe ku czci jej patrona – świętego Bartłomieja. Nabożeństwom odpustowym, które potrwają do niedzieli, towarzyszyć będą wydarzenia artystyczne.
Pokaż stopkę