Kazimierzacy u Jana Pawła II

Skomentuj (2)

zobacz więcej (7)

Na uroczystościach beatyfikacyjnych w Rzymie 1 maja nie zabrakło kazimierzaków. Ponad 40 osobowa grupa pątników do Wiecznego Miasta wyruszyła z krzyżem pielgrzymkowym pobłogosławionym przez Jana Pawła II w czasie pielgrzymki w 1984 r.

Na co dzień jest wyeksponowany w Kaplicy Borkowskich Kościoła Farnego. Krzyż pielgrzymkowy. Wykonany specjalnie dla Papieża przez Radka Skrzeczkowskiego, który w filmie Andrzeja Barańskiego „Dwa Księżyce” był modelem do postaci Pana Boga. Krucyfiks – z datą 3 października 1984 r. – ma bardzo ciekawą ornamentykę. W centrum bryła bursztynu obwiedziona cierniem w kształcie Polski. Na ramionach – m.in. kłosy zboża i kiście winogron. U podstawy krzyża herby – z jednej strony papieski, z drugiej – kazimierski. Symbolom eucharystycznym towarzyszą znaki narodowe, symbolom papieskim – miejskie.

Miał być dla Jana Pawła II prezentem - pamiątką pielgrzymki kazimierzaków do Rzymu w 1984 r.. Ostatecznie – pobłogosławiony – wrócił do Kazimierza i towarzyszy odtąd pielgrzymim wyprawom mieszkańców Miasteczka. W Jubileuszowym Roku 2000 dotarł do Rzymu podczas pielgrzymki pieszej, kilka lat później był Medjugorje, w 2006 r. odwiedził Benedykta XVI na krakowskich błoniach. Tym bardziej nie mogło go zabraknąć w Rzymie podczas uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II 1 maja. I był. Razem z grupą ponad 40 pielgrzymów z Ziemi Lubelskiej.

Z kazimierzakami jechali pątnicy z Puław, Kraśnika, Lublina, Radzynia Podlaskiego i Krasnegostawu. 6 dni w drodze, by na Placu Świętego Piotra, dokąd nie wszystkim udało się jednak dostać, uczestniczyć w trzygodzinnej uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II poprzedzonej całonocnym czuwaniem. Z jednej strony morze ludzi, tłok i zmęczenie.

- Ale to nic wielkiego – zwykłe trudy pielgrzymowania – twierdzi jeden z uczestników pielgrzymki dr Andrzej Pawłowski. – Nie pojechaliśmy tam po to, by odpoczywać. To był historyczny moment, wart takiego wysiłku. Dostarczył wiele wzruszeń nie tylko Polakom. Pieśni, skandowanie w czasie oczekiwania. Flagi, transparenty wielu językach. Niesamowita atmosfera.

Pielgrzymi z Kazimierza podczas wyjazdu zwiedzili także Rzym, Asyż i Loreto, by 3 maja późnym wieczorem wrócić przez świętokrzyską śnieżycę do Miasteczka. I zawiesić Papieski Krzyż Pielgrzymkowy na jego stałym miejscu.

 

Fot. A. Pawłowski

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę