I Bóg stworzył aktora: Zbigniew Zamachowski

Skomentuj (1)

zobacz więcej (8)

Jednym z głównych bohaterów tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest Zbigniew Zamachowski. Przez ten festiwalowy tydzień możemy oglądać filmy czy spektakle z jego udziałem, ale też spotkać się z nim osobiście.

Zbigniew Zamachowski to wybitny polski aktor teatralny i filmowy, ale również znakomity interpretator piosenek oraz świetny pianista, poeta i kompozytor. Grał między innymi w filmach Kazimierza Kutza, Krzysztofa Kieślowskiego czy Andrzeja Wajdy. Jest laureatem licznych nagród, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

 

Nie dziwi więc fakt, że w tym roku to właśnie Zbigniew Zamachowski jest gościem specjalnym Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. A wszystko za sprawą sekcji: „I Bóg stworzył aktora”, której jest bohaterem.

 

Retrospektywa aktorska zawiera wiele filmów i spektakli teatralnych z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego oraz oczywiście spotkania z fanami. Jedno z nich odbyło się w poniedziałek w Cafe Kocham Kino w Kazimierzu Dolnym. Rozmowę z artystą prowadziła Grażyna Torbicka, ale pytania padały również z widowni. Wszystkim, bez wyjątków dopisywał dobry humor.

 

- Zazwyczaj o tej godzinie jeszcze śpię – wyznał Zbigniew Zamachowski. - Tak więc, jak się obudzę, będę miał wrażenie, że to spotkanie mi się przyśniło i bardzo miło spędziłem czas w towarzystwie Grażyny Torbickiej.

 

- Czyli po raz pierwszy śpimy razem – skomentowała z humorem Grażyna Torbicka.

 

Podczas spotkania pojawiły się wspomnienia o współpracy artysty z Kazimierzem Kutzem czy Krzysztofem Kieślowskim. Zbigniew Zamachowski opowiadał również o znajomości z Zenonem Laskowikiem – była to ciekawostka, która zaskoczyła nawet Grażynę Torbicką.

 

- Kiedyś współpracowałem z Zenonem Laskowikiem, pisałam muzykę do jego przedstawień – wspomina Zbigniew Zamachowski. – Na początku naszej znajomości, chcąc zażartować z Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, stworzyliśmy Festiwal Piosenki Umundurowanej. Trwało to osiem lat, co roku spotykaliśmy się, by ten festiwal odtwarzać.

 

- Najbardziej podoba mi się w Tobie to, że potrafisz fantastycznie połączyć te wszystkie dziedziny działalności artystycznej, na przykład role dramatyczne z komediowymi – mówi Grażyna Torbicka. – A do tego nie zaprzestajesz swojej działalności estradowej. Mało tego, sprowadzasz sztukę estradową na właściwy poziom, nadając jej wymiar prawdziwej sztuki. I nie bronisz się przed tym. Pokazujesz, że można to wszystko robić na najwyższym, artystycznym poziomie.

 

Takie podsumowanie rzeczywiście pasuje do Zbigniewa Zamachowskiego. W końcu na swoim koncie ma on bardzo różnorodne doświadczenia. Jednym z nich jest dubbing w„Shreku”. Artysta użyczył swego głosu głównemu bohaterowi filmu, a towarzyszył mu m.in. Jerzy Stuhr, który wcielił się w postać „Osła”. Zbigniew Zamachowski wspomina, że Jerzy Stuhr traktował „Osła” trochę po macoszemu. Jednak tylko do pewnego momentu.

 

- Pamiętam, gdy razem z Jerzym Stuhrem staliśmy na czerwonym dywanie na festiwalu w Cannes, gdzie odbyła się światowa premiera trzeciej części Shreka – mówi z uśmiechem na twarzy Zbigniew Zamachowski. – Wtedy nastąpiła w nim przemiana. „Nie przypuszczałem, że skompletuje wszystkie najważniejsze festiwale w charakterze osła” – tak podsumował swoje rozważania Jerzy.

 

Wszystkich tych, którym nie udało się przyjść na spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskich zapraszamy na filmy z jego udziałem. A być może spotkacie artystę na zwykłym kazimierskim chodniku lub przejściu dla pieszych…? Kto wie?

 

 

Co jeszcze przed nami podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi? Zobacz program.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Mieszkaniec
    Facio bez kompleksów. Zdrowe podejście do życia i pracy zawodowej, a przy tym normalny patron własnej rodziny.
    Brawo, takich ludzi nam potrzeba.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę