Festiwal Filmowy wystartował!

Skomentuj (5)

zobacz więcej (15)

V Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi został uroczyście otwarty! Ciepłe słowa uznania, podziękowania oraz mnóstwo pozytywnych emocji – tak wyglądała tegoroczna Gala Otwarcia.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi gości w Kazimierzu Dolnym i Janowcu już od 2007 roku. Każda kolejna edycja ściąga na Lubelszczyznę wspaniałych muzyków, wybitnych aktorów, reżyserów czy pisarzy. Goszczą tu artyści polscy i zagraniczni, jednak wszystkich łączy jedna wspólna cecha – mają na swoim koncie wielkie dokonania.

 

W tym roku, podczas pierwszego dnia festiwalu do Kazimierza Dolnego przyjechali nie tylko artyści, ale i również ludzie, bez których ta impreza nie miałaby szansy bytu. Do nadwiślańskiego Miasteczka zawitali m.in. Krzysztof Hetman – Marszałek Województwa Lubelskiego, przedstawicie firm sponsorujących to wydarzenie oraz Telewizji Polskiej, no i oczywiście współorganizatorzy festiwalu – Stowarzyszenie Dwa Brzegi.

 

Tegoroczny festiwal otworzyła specjalna konferencja z udziałem Grażyny Torbickiej i zaproszonych gości. Uroczystości dopełniła Gala Otwarcia, która odbyła się tuż przed premierą filmu „Chłopiec na rowerze”. Na scenie pojawiła się wiele ważnych osób, wśród nich był Marszałek Województwa Lubelskiego.

 

- To miejsce jest magiczne samo w sobie, ale przez ten jeden tydzień w roku, ta moc wzrasta dzięki magii kina – mówi Krzysztof Hetman, Marszałek Województwa Lubelskiego. - Cieszę się, że po raz piąty możemy gościć na naszej Ziemi Lubelskiej ten wspaniały festiwal, który jest swoistym i realnym świętem. Świętem, które jednoczy ludzi z Polski i ze świata, ludzi z różnych środowisk, ale i również jednoczy pokolenia.

 

Jak zaznacza Krzysztof Hetman, jest to święto na skalę międzynarodową oraz hołd dla twórców kina i mistrzów wielkiego, dużego czy małego ekranu.

 

- Chciałabym również dodać, że piękno i wartość tego festiwalu, moim zdaniem paradoksalnie mierzy się nie tym co możemy zobaczyć na ekranach kin festiwalowych, ale tym - dzięki Grażynie Torbickiej, czego nie ma na tych ekranach, czyli pseudo superbohaterów, gwiazdek i nadmiaru efektów specjalnych – podsumował Krzysztof Hetman.

 

Zamiast pseudo superbohaterów i gwiazdek, pojawiły się wybitne postaci polskiego kina: Katarzyna Figura i Zbigniew Zamachowski.

 

- Dziękuję bardzo za zaproszenie na to niezwykłe, wielkie wydarzenie – mówi Katarzyna Figura. – Ogromnie się cieszę, że tutaj jestem. Pogoda co prawda nie dopisała, ale mamy wspaniałą pogodę ducha.

 

Aktorka przyjechała na festiwal z dziećmi, jak sama twierdzi, „by reprezentować to, co udało się jej dokonać w przeszłych latach”. W towarzystwie dzieci przybył do Kazimierza Dolnego również Zbigniew Zamachowski.

 

- Bardzo się cieszę, że tu jestem – mówi Zbigniew Zamachowski. – Macie Państwo bardzo szeroką ofertę programową, ale namawiam wszystkich do obejrzenia paru filmów, które niejako firmuje swoim nazwiskiem. Uważam, że warto, bo niektórych filmów na pewno Państwo nie widzieli, są to etiudy filmowe ze szkolnych lat oraz filmy krótkometrażowe, które gościły jedynie na festiwalach.

 

Zbigniew Zamachowski będzie gościł w Kazimierzu przez kilka dni, a wszystko za sprawą sekcji: „I Bóg stworzył aktora”, którego jest bohaterem.

 

A co jeszcze przed nami? Wiele ciekawych projekcji filmowych oraz wydarzeń artystycznych.

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • lola
  rok temu tez popadywalo przecie ,jeden z seansow na malym rynku sie prawie nie odbyl przez deszcz .a pamietacie ktoregos roku, na poczatku istnienia lata filmow (bo teraz to sie zwie 2 brzegi)byla taka burza w czasie pierwszego seansu ,ze polamalo parasole na rynku.wtedy nie bylo jeszcze platnego namiotu.
 • jestem_049
  Wiecie co,nie wiem jak wy,ale..ja nie czuję w tym roku Lata Filmów. to znaczy:na razie...
  a dlaczego? ponieważ między innymi pogoda,ale zobaczymy jak będzie niedługo,bo wszystko może się zmienić. :)
  a przecież rok temu była świetna pogoda. :)
 • pelka
  To nie Tadeusz, to producent festiwalu. Ale kogo miałby się obawiać?
 • dyzio
  Ciekawe dlaczego Tadeusz M. zawsze zasłania twarz kiedy w pobliżu jest fotograf.
  Czego się obawia , ze ktoś go może rozpoznać?
 • Mieszkaniec
  Co by znaczył Kazimierz bez Festiwalu,jaki byłby Festiwal bez Kazimierza...Chociaż raz w roku to miasto , żyje innym wymiarem

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę