Lekcja Kina: Andrzej Fidyk

zobacz więcej (6)

Lekcje Kina są już tradycją na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. W tych spotkaniach uczestniczyli już różni artyści, tym razem publicznej spowiedzi dokonał Andrzej Fidyk.

Andrzej Fidyk to znakomity polski reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych. Urodził się w 1953 roku w Warszawie, gdzie ukończył Wydział Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki. Jego droga do filmu nie była więc prosta. Do Telewizji Polskiej trafił w roku 1980, jak sam przyznaje „przypadkiem” – wygrywając konkurs na kierownika produkcji. Dwa lata później pracował już w Redakcji Reportażu i Dokumentu.

 

Pierwszy „większy sukces” odniósł w 1996 roku, kiedy to został szefem Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP. Zapewne niewielu z nas wie, że to właśnie Andrzej Fidyk jest twórcą powszechnie znanego i lubianego „Czasu na dokument” oraz innych programów dokumentalnych takich jak: „Miej oczy szeroko otwarte” czy „Czas na kontrowersyjny dokument”.

 

Oprócz pracy w telewizji Andrzej Fidyk jest również wykładowcą na Wydziale Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Dotychczas zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych dla telewizji polskiej i brytyjskiej (BBC), w tym tak znane na całym świecie, jak "Prezydent", "Defilada" czy "Sen Staszka w Teheranie".

 

Na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Andrzej Fidyk opowiadał o tym, jak wyglądała jego droga do kariery, o różnorodnych przygodach i doświadczeniach. Reżyser tłumaczył też, jak zrobić dobry film.

 

- Ja robię filmy po to, by się one podobały widzom i telewidzom – mówi Andrzej Fidyk. – By stworzyć taki film potrzebny jest dobry temat i pomysł. Wiele zależy od sposobu, w jaki dany reżyser przedstawi nam wybraną historię. Bo każdą jedną historię można opowiedzieć na sto różnych sposobów i to od talentu reżysera zależy, czy powstanie z tego dobry i ciekawy film.

 

O Indiach, tworzeniu filmów dokumentalnych i zbieraniu informacji – o tym wszystkim opowiadał Andrzej Fidyk podczas spotkania. Jeśli nie udało Wam się przybyć na Lekcję Kina, a bardzo chcielibyście uczestniczyć chociaż w części rozmowy, zachęcamy do obejrzenia krótkich filmów video.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę