Aktualności dla "Mateusz Stachyra"

Zakończył się remont dzwonnicy przy farze. Teraz to siedziba Urzędu Miasta, gdzie mieścić się będzie nowo utworzony referat kultury i komunikacji społecznej. Kolejny budynek dla urzędników?
Mimo pandemii uczczono w Kazimierzu pamięć ofiar krwawej środy. 78. rocznica tamtych wydarzeń nie miała jednak tak uroczystej oprawy jak zwykle. 

Budowle i krajobrazy, tradycje i zwyczaje i na tym tle  rdzenni mieszkańcy. Piękne fotografie Mateusza Stachyry, wzbogacone o anegdoty z podróży do Indii, Birmy, Tajlandii i Indonezji złożyły się na niezwykle barwną opowieść o Azji, która stała się punktem wyjścia do rozmowy o fotografii w ramach Kazimierskiej Akademii Fotografii.

W najbliższą sobotę 16 listopada kolejne spotkanie Kazimierskiej Akademii Fotografii. Tym razem zajęcia poprowadzi nasz redakcyjny kolega – fotoreporter Mateusz Stachyra.

Sezon turystyczny 2013, który w Kazimierzu zaczyna się zwykle właśnie w czasie pierwszego majowego weekendu, należy uznać za otwarty. Co się działo w tym czasie w Miasteczku? Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

W Kazimierzu już wiosna. Tak pokazuje przynajmniej kalendarz. Nawet słońce uśmiecha się przez chmury, łamiąc surową biel śniegu. Jakieś inne oznaki? Przyjdą, jak tylko spłoną i spłyną marzanny…

Przyzwyczailiśmy się do bieli śniegu wokół i mrozu szczypiącego w policzki. Zimowa aura, często słoneczna, wręcz zachęcała do aktywności - spacerów, sanny czy szusowania po stoku i lodowisku. Zimo, nie odchodź!

Zygmunt Miłoszewski zasłynął w Polsce horrorem „Domofon”. Jednak większości czytelników, pisarz kojarzy się z książką „Uwikłanie”, która zupełnie niedawno doczekała się filmowej adaptacji.

Jednym z głównych bohaterów tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest Zbigniew Zamachowski. Przez ten festiwalowy tydzień możemy oglądać filmy czy spektakle z jego udziałem, ale też spotkać się z nim osobiście.

V Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi został uroczyście otwarty! Ciepłe słowa uznania, podziękowania oraz mnóstwo pozytywnych emocji – tak wyglądała tegoroczna Gala Otwarcia.

Rozpoczął się 45 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Kolorowy korowód ludowych śpiewaków i muzyków, tradycyjnie przeszedł spod Kazimierskiego Ośrodka Kultury na Rynek, by tu rozgościć się na dobre.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej potocznie nazywana jest Bożym Ciałem. Tego dnia, już od 700 lat, po ulicach polskich wsi i miast chodzą uroczyste procesje. W Kazimierzu Dolnym również.

Jakie są Indie? Indie Roberta Sulkiewicza, Mateusza Stachyry, Reni Żak, Dominiki Pieper, Agaty Biedrzyckiej i Bartka Ściborka – podróżników, którzy po raz kolejny wyruszyli z Kazimierza w świat, tym razem właśnie Indie obierając sobie za cel podróży?

Indie dla dzieci

Przedpremierowy pokaz zdjęć oraz relację z podróży do Indii przygotowali wspólnie Mateusz Stachyra i Robert Sulkiewicz. A wszystko to dla najmłodszych uczniów z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym, którzy niedawno stracili dach nad głową.

Zapewne niektórzy z Państwa pamiętają zeszłoroczne spotkanie w Knajpie U Fryzjera, podczas którego nasz redakcyjny kolega Mateusz Stachyra wraz z grupą przyjaciół przybliżyli nam kulisy swojej wyprawy do Birmy i Tajlandii. Kolejna relacja z podróży – tym razem do Indii – w Knajpie U Fryzjera 10 czerwca o godz. 19.00.

Pierwszym publicznym wydarzeniem II Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej było otwarcie wystawy fotografii Mateusza Stachyry „Klezmer Flash”. Przestrzeń wystawienniczą zorganizowano w nietypowym jak na Kazimierz miejscu – na rynku – na zewnątrz kawiarni U Radka, co z jednej strony jest zapowiedzią wyjścia festiwalu z opłotków Knajpy U Fryzjera w Miasteczko, a z drugiej pozwala na swobodny w odbiorze kontakt ze sztuką.
Pokaż stopkę