Kazimierska Italia

Skomentuj (5)

Hasło tegorocznego festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Viaggio in Italia okazało się niezwykle… kazimierskie. O tym, co łączy Miasteczko ze słoneczną Italią mówił podczas jednego ze spotkań Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza Dolnego w SARP-ie dr Waldemar Odorowski.

Kazimierz jest perłą renesansu. Wystarczy popatrzeć na kamienice w rynku z najpiękniejszymi – Przybyłowskimi, by dostrzec włoski model odrodzenia. Ten styl dominuje w Miasteczku, chociaż nie występuje tu w czystej postaci, lecz przetworzonej, poddanej kosmetyce lokalnej, jak to ujął dr Odorowski.


Italia dla osób związanych z Kazimierzem była niewątpliwie źródłem wzorców. Widać to na przykładzie chociażby honorowego obywatela Miasteczka prof. Tadeusza Pruszkowskiego – artysty, pedagoga, społecznika, miłośnika lotnictwa. Dr Odorowski wskazywał pewne podobieństwa postaw profesora z włoskim pisarzem Gabrielem d'Annunzio – znanym zarówno z uwielbienia dla płci pięknej jak i brawurowych akcji w czasie I wojny światowej, w której walczył jako lotnik. Czy to przypadek, że Pruszkowski swoją rezydencję – podobnie jak d'Annunzio - ukształtował na monumentalny kasztel i pielęgnował charakterystyczny styl ubierania się? Czy to świadome stylizowanie się, czy zwykła zbieżność charakterów? – pytał retorycznie dr Odorowski. Jedno jest pewne – postać włoskiego literata nie była Pruszkowskiemu nieznana.


Italia
była dla kazimierskich artystów celem malarskich podróży, punktem odniesienia, chociaż trudno powiedzieć, by pozostawali wobec Włoch w pozycji prowincjuszy. Wystawy Bractwa Świętego Łukasza wzbudzały skrajne emocje – od zachwytu do wzburzenia, a artyści związani z Kazimierzem byli członkami międzynarodówki artystycznej, byli na bieżąco z tym, co się działo w sztuce Europy.


Po wykładzie członkowie Społecznego Komitetu Odbudowy Szkoły w Kazimierzu Dolnym rozprowadzali cegiełki na pomoc szkole „I Ty możesz pomóc”.

Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę