Pakuj się i... na Dwa Brzegi!

Skomentuj (5)

Dla wszystkich kinomaniaków mamy dobrą wiadomość. Już 28 lipca rusza VI Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Będzie to czas, w którym zetkną się Państwo z dobrym kinem i wybitnymi twórcami sztuki filmowej.

„Filozofia buntu”. Tak brzmi hasło tegorocznego festiwalu "Dwa Brzegi".

- Zjawisko buntu ujmiemy w jego znaczeniu pozytywnym: jako negację tego, co złe i zastygłe, jako ożywiające procesy niosące zmianę, i w końcu – jako artystyczną rewolucję, owocującą nowymi zjawiskami w sztuce, poszukującą oryginalnych rozwiązań oraz inspirującą wyobraźnię – wyjaśnia Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczny Festiwalu.


Program filmowy posiada stałe sekcje: "Świat pod namiotem" – premiery fabularne i dokumentalne; "Pół krótko, pół serio" i "Na krótką metę" – czyli filmy krótkometrażowe: fabuły, animacje, dokumenty. Kolejna sekcja to "Muzyka – moja miłość" (obrazy, których bohaterem jest muzyka). Są również reżyserskie i autorskie retrospektywy polskie i zagraniczne, a także "Wielkie kino na Małym Rynku", gdzie odbędą się pokazy plenerowe najlepszych filmów sezonu. Festiwal obfituje również w wydarzenia specjalne oraz codzienne spotkania z artystami w "Cafe Kocham kino" i "Klubie Empik".


Podczas szóstej edycji Festiwalu ujrzymy polskie premiery filmów: „Reality”, którego reżyserem jest Matteo Garrone – zdobywca tegorocznego Grand Prix w Cannes. Kolejny film to „Angel’s Share" – komedia gangsterska w reżyserii Kena Laocha. Twórcy tych filmów pojawią się na festiwalu. „Royal Affair”, którego autorem jest Nikolaj Arcel - zdobył Srebrnego Niedźwiedzia i nagrodę dla najlepszego aktora – również będzie można zobaczyć podczas festiwalu. Ponadto: „Shadow dancer” (reż. J. Marsh) i "La Noche de Enfrente” (reż. Raoul Ruiz).


Na pokazach polskich filmów zobaczymy: „Mój rower”, którego reżyserem jest Piotr Trzaskalski, a także premierę filmu „Yuma” w reżyserii Piotra Mularuka.


Ci z Państwa, którzy preferują dokumenty, mogą obejrzeć takie filmy jak: „Marina Abramović. The Artist is Present”, „237”, „An Extraordinary Voyage” - film, który jest połączony z prezentacją innej projekcji – „Podróż na Księżyc” z 1902r.


Sekcja „Muzyka moja miłość” również będzie obfitowała w ciekawe filmy: „Marley” w reżyserii Kevina Macdonalda, „Komeda, Komeda” (reż. N. Ziółkowska – Kurczuk), czy też „Something from Nothing: The Art. Of Rap”, którego reżyserem jest Ice T. Ta sekcja obfituje w bogaty program koncertów w klubie festiwalowym. Towarzyszy jej wyjątkowy Koncert Otwarcia. W tym roku po raz pierwszy na Dwóch Brzegach zagości król flamenco – Diego el Cigala, który wraz z zespołem wystąpi 28 lipca na Rynku w Kazimierzu.

Gościem Festiwalu będzie Marek Koterski – reżyser takich filmów jak „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, czy „Dzień Świra”.

W ramach retrospektywy aktorskiej zachęcamy do udziału w spotkaniu z Markiem Kondratem. Podczas sekcji „I Bóg stworzył aktora” będą Państwo mogli zobaczyć filmy i spektakle Teatru Telewizji z udziałem tego aktora.

Podczas retrospektywy reżyserskiej gościem będzie Fridrik Thor Fridriksson – twórca takich filmów jak: „Falcons”, „Angels of the Universe”, „The Ring Road”, „Movie Days”, „Mama Gogo”, „Children of Nature”. To właśnie te projekcje będzie można zobaczyć w ramach tej części programu.


Filmy Fritza Langa – „Metropolis”, „M-Morderca” i Friedricha W. Murnaua – „Portier z Hotelu Atlantic”, „Wschód słońca” – reprezentują ekspresjonizm niemiecki. Te projekcje również będzie można zobaczyć podczas festiwalu.


Wydarzeniem specjalnym Dwóch Brzegów 2012 będzie premiera zremasterowanej wersji filmu „Rejs”. W ramach tego wydarzenia gościem będzie reżyser Marek Piwowski i współautor scenariusza Janusz Głowacki.

Ponadto zaprezentowany zostanie specjalnie przygotowany film, który dedykowany jest zmarłej rok temu Marii Kornatowskiej – krytyka  filmowego, eseisty, wykładowcy łódzkiej filmówki. Kornatowska gościła w Kazimierzu od pierwszej edycji Festiwalu.


To wszystko czeka na odwiedzających Kazimierz w ostatni weekend lipca. Pełny program Festiwalu już niebawem. Gorąco zapraszamy do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą w dniach od 28 lipca do 5 sierpnia!

 

Tekst: Patrycja Filiks

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • Szok
  chcesz go kupić ?????? ło matko i córko
 • mmm
  a ile kosztuje ten festiwal? nigdzie nie ma o tym informacji..
 • mmm
  a ile kosztuje ten festiwal? nigdzie nie ma o tym informacji..
 • a co w Kazimierzu?
  Festiwal znakomicie ukazuje, jak ważna jest oferta dla turysty.
  Niestety, Dwa Brzegi skończą się 5 sierpnia. Potem jeszcze, z rozpędu, goście przyjadą na długi weekend ,15 sierpnia.

  Co Specjaliści i Siły Fachowe od promocji miasta, mają do zaproponowania turystom po 20 sierpnia?.....

  Czy już prowadzone są rozmowy z jakimiś inwestorami na temat poszerzenia oferty miasteczka?
  Jakieś nowe obiekty rekreacyjne?

  Myśle, że przydałby sie artykuł , o planach władz miasta, mających na celu zapobieżeniu drastycznemu spadkowi zainteresowania przez turystów pobytami w Kazimierzu.
 • moderator
  Festiwal Dwa Brzegi - na temat proszę!!

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę