Pakuj się i... na Dwa Brzegi!

Skomentuj (5)

Dla wszystkich kinomaniaków mamy dobrą wiadomość. Już 28 lipca rusza VI Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Będzie to czas, w którym zetkną się Państwo z dobrym kinem i wybitnymi twórcami sztuki filmowej.

„Filozofia buntu”. Tak brzmi hasło tegorocznego festiwalu "Dwa Brzegi".

- Zjawisko buntu ujmiemy w jego znaczeniu pozytywnym: jako negację tego, co złe i zastygłe, jako ożywiające procesy niosące zmianę, i w końcu – jako artystyczną rewolucję, owocującą nowymi zjawiskami w sztuce, poszukującą oryginalnych rozwiązań oraz inspirującą wyobraźnię – wyjaśnia Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczny Festiwalu.


Program filmowy posiada stałe sekcje: "Świat pod namiotem" – premiery fabularne i dokumentalne; "Pół krótko, pół serio" i "Na krótką metę" – czyli filmy krótkometrażowe: fabuły, animacje, dokumenty. Kolejna sekcja to "Muzyka – moja miłość" (obrazy, których bohaterem jest muzyka). Są również reżyserskie i autorskie retrospektywy polskie i zagraniczne, a także "Wielkie kino na Małym Rynku", gdzie odbędą się pokazy plenerowe najlepszych filmów sezonu. Festiwal obfituje również w wydarzenia specjalne oraz codzienne spotkania z artystami w "Cafe Kocham kino" i "Klubie Empik".


Podczas szóstej edycji Festiwalu ujrzymy polskie premiery filmów: „Reality”, którego reżyserem jest Matteo Garrone – zdobywca tegorocznego Grand Prix w Cannes. Kolejny film to „Angel’s Share" – komedia gangsterska w reżyserii Kena Laocha. Twórcy tych filmów pojawią się na festiwalu. „Royal Affair”, którego autorem jest Nikolaj Arcel - zdobył Srebrnego Niedźwiedzia i nagrodę dla najlepszego aktora – również będzie można zobaczyć podczas festiwalu. Ponadto: „Shadow dancer” (reż. J. Marsh) i "La Noche de Enfrente” (reż. Raoul Ruiz).


Na pokazach polskich filmów zobaczymy: „Mój rower”, którego reżyserem jest Piotr Trzaskalski, a także premierę filmu „Yuma” w reżyserii Piotra Mularuka.


Ci z Państwa, którzy preferują dokumenty, mogą obejrzeć takie filmy jak: „Marina Abramović. The Artist is Present”, „237”, „An Extraordinary Voyage” - film, który jest połączony z prezentacją innej projekcji – „Podróż na Księżyc” z 1902r.


Sekcja „Muzyka moja miłość” również będzie obfitowała w ciekawe filmy: „Marley” w reżyserii Kevina Macdonalda, „Komeda, Komeda” (reż. N. Ziółkowska – Kurczuk), czy też „Something from Nothing: The Art. Of Rap”, którego reżyserem jest Ice T. Ta sekcja obfituje w bogaty program koncertów w klubie festiwalowym. Towarzyszy jej wyjątkowy Koncert Otwarcia. W tym roku po raz pierwszy na Dwóch Brzegach zagości król flamenco – Diego el Cigala, który wraz z zespołem wystąpi 28 lipca na Rynku w Kazimierzu.

Gościem Festiwalu będzie Marek Koterski – reżyser takich filmów jak „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, czy „Dzień Świra”.

W ramach retrospektywy aktorskiej zachęcamy do udziału w spotkaniu z Markiem Kondratem. Podczas sekcji „I Bóg stworzył aktora” będą Państwo mogli zobaczyć filmy i spektakle Teatru Telewizji z udziałem tego aktora.

Podczas retrospektywy reżyserskiej gościem będzie Fridrik Thor Fridriksson – twórca takich filmów jak: „Falcons”, „Angels of the Universe”, „The Ring Road”, „Movie Days”, „Mama Gogo”, „Children of Nature”. To właśnie te projekcje będzie można zobaczyć w ramach tej części programu.


Filmy Fritza Langa – „Metropolis”, „M-Morderca” i Friedricha W. Murnaua – „Portier z Hotelu Atlantic”, „Wschód słońca” – reprezentują ekspresjonizm niemiecki. Te projekcje również będzie można zobaczyć podczas festiwalu.


Wydarzeniem specjalnym Dwóch Brzegów 2012 będzie premiera zremasterowanej wersji filmu „Rejs”. W ramach tego wydarzenia gościem będzie reżyser Marek Piwowski i współautor scenariusza Janusz Głowacki.

Ponadto zaprezentowany zostanie specjalnie przygotowany film, który dedykowany jest zmarłej rok temu Marii Kornatowskiej – krytyka  filmowego, eseisty, wykładowcy łódzkiej filmówki. Kornatowska gościła w Kazimierzu od pierwszej edycji Festiwalu.


To wszystko czeka na odwiedzających Kazimierz w ostatni weekend lipca. Pełny program Festiwalu już niebawem. Gorąco zapraszamy do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą w dniach od 28 lipca do 5 sierpnia!

 

Tekst: Patrycja Filiks

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • Szok
  chcesz go kupić ?????? ło matko i córko
 • mmm
  a ile kosztuje ten festiwal? nigdzie nie ma o tym informacji..
 • mmm
  a ile kosztuje ten festiwal? nigdzie nie ma o tym informacji..
 • a co w Kazimierzu?
  Festiwal znakomicie ukazuje, jak ważna jest oferta dla turysty.
  Niestety, Dwa Brzegi skończą się 5 sierpnia. Potem jeszcze, z rozpędu, goście przyjadą na długi weekend ,15 sierpnia.

  Co Specjaliści i Siły Fachowe od promocji miasta, mają do zaproponowania turystom po 20 sierpnia?.....

  Czy już prowadzone są rozmowy z jakimiś inwestorami na temat poszerzenia oferty miasteczka?
  Jakieś nowe obiekty rekreacyjne?

  Myśle, że przydałby sie artykuł , o planach władz miasta, mających na celu zapobieżeniu drastycznemu spadkowi zainteresowania przez turystów pobytami w Kazimierzu.
 • moderator
  Festiwal Dwa Brzegi - na temat proszę!!

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę