Kolejka wraca na tory

Skomentuj (1)

Nałęczowska Kolej Wąskotorowa to dla wielu z nas miłe wspomnienie dzieciństwa i dobrej zabawy. W ostatnich latach przeżywała ona kryzys, jednak teraz planuje powrót na tory. Zupełnie odnowiona

Dzięki wdrożeniu projektu "Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa jako markowy produkt turystyczny Lubelszczyzny” udało się pozyskać pieniądze na potrzeby remontu stacji kolejowych i muzeum kolejnictwa w Karczmiskach.

 

Celem strategicznym projektu jest podniesienie konkurencyjności Lubelszczyzny a realizacja projektu wychodzi naprzeciw potrzebom i wieloletnim oczekiwaniom mieszkańców powiatu. Jak już pisaliśmy, projekt realizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim, wspólnie z Gminą Karczmiska oraz Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Zakres prac Powiatu Opolskiego obejmuje m.in. wykonanie remontu torowiska oraz lokomotyw, wagonów, szlabanu, mostów, dźwigu i zakup rowerów.

 

Modernizację budynków kolejowych starostwo ma już za sobą. Przed nimi jest jeszcze budowa wiat drewnianych na stacjach Polanówka i Rozalin oraz budowa wiaty rowerowej w Żmijowiskach. Dzięki tym wszystkim inwestycjom, kolejka powróci do dawnej świetności.

 

- Planujemy uruchomić kolejkę w drugiej dekadzie czerwca – mówi jeden z pracowników Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim. - Wykonany został już remont dwóch budynków stacyjnych oraz lokomotywy. Uruchomiliśmy także przetarg na remont torowiska.

 

Według wstępnych założeń wąskotorówka będzie kursować wyłącznie w niedziele. Jednak nie jest to jeszcze nic pewnego.Poza tym trasa, po której będzie kursować kolejka, będzie nieco krótsza. W tym momencie Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu Lubelskim dysponuje dwoma dość krótkimi odcinkami - z Karczmisk do Opola Lubelskiego oraz Poniatowej. Być może uda się jednak wyremontować kolejne kilometry torowiska tak, aby kolejka mogła kursować po pełnej trasie z Nałęczowa do Opola Lubelskiego. Ale najpierw trzeba będzie wyremontować wiadukt w Rogalowie. A to jeszcze trochę potrwa.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • pijany znad Grodarza
    Zdziwiony jestem brakiem reakcji na zamysl reaktywacji CIUCHCI. Inni robią na tym "kokosy" , a u nas CISZA.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę