Pojeździmy wąskotorówką?

Skomentuj (3)

Pod koniec ubiegłego roku wyremontowano dworzec PKP w Nałęczowie. Czy w związku z tym słynna nałęczowska wąskotorówka będzie tego lata przewozić turystów?

Początki słynnej kolejki wąskotorowej sięgają lat 1892-93, związane z rodem Kleniewskich, którzy wybudowali drewniane tory łączące folwark w Polanówce z cukrownią w Zagłobie. Do wybuchu I wojny światowej była ona systematycznie rozbudowywana, a potem przez Rosjan rozebrana. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości kolejka trafiła w ręce Polskich Kolei Państwowych. Z czasem powstało stałe połączenie z koleją szerokotorową w Nałęczowie, dobudowano też kolejne odcinki torów, do Opola Lubelskiego i Piotrawina. II wojna światowa przyniosła spore zniszczenia, część taboru została wywieziona z kraju, część zatopiona w Wiśle. Do 1990 roku kolejka zatrudniała ponad 200 pracowników, w kolejnych latach liczba przewozów zaczęła gwałtownie spadać. W 1991 roku przestały kursować pociągi do Poniatowej, cztery lata później – do Opola. Potem kolejka wąskotorowa wykorzystywany była głównie do celów turystycznych i cieszyła się sporym zainteresowaniem. Niestety, w roku ubiegłym nie dane jej było spełniać nawet takiej funkcji…

Właścicielem torów i kolejki od 2002 roku jest Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim, natomiast jej administratorem – Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych w Kaliszu. Jednak w styczniu 2009 roku operator wypowiedział umowę. Dlatego też w roku ubiegłym wąskotorówka stała w miejscu. Jak będzie wyglądać ten sezon? Tego nie wie nawet Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim:

- Zakładamy, że w tym roku kolejka wąskotorowa będzie jeździć. Jednak wszystko zależy od tego, czy znajdziemy operatora z licencją – mówi jeden z pracowników starostwa.

Decyzja zapadnie niebawem. Miejmy nadzieję, że kolejka znów będzie jeździć, bo to przecież jedyna z takich atrakcji w regionie. Tym bardziej, że w roku ubiegłym został odremontowany nałęczowski dworzec PKP - gmach wzniesiony na początku dwudziestolecia międzywojennego. Jego renowacja trwała dwa lata i pochłonęła 1,5 mln zł, budynek otrzymał nową elewację, dach, peron, a także stylowe latarnie i parking dla rowerów. Wszystko wygląda tak, jak przed wojną.

Obok dworca wybudowano peron dla wąskotorówki, który otrzymał własną tablicę informacyjną o nazwie "Nałęczów Wąsk.". Życzmy więc sobie, by kolej wąskotorowa powróciła na tory i tak jak przed laty przewoziła zadowolonych turystów. Bo choć w naszej okolicy atrakcji nie brakuje, słynna kolejka wąskotorowa jest jedyna w swoim rodzaju i z biegiem lat staje się coraz bardziej modna…

Skomentuj


Dodane komentarze (3)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę