Renesans nadwiślańskiej wąskotorówki

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa co weekend przyciąga całe tłumy turystów. Bez wątpienia jest to jedna z największych atrakcji regionu.

Na czym polega sukces Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej? Po prostu jest fantastyczną atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To idealny pomysł na spędzenie pogodnej niedzieli – rodzinnie, na świeżym powietrzu i przede wszystkim – w spokoju. W każdym razie chętnych na wyprawę wąskotorówką nie brakuje.

W związku z wielkim zainteresowaniem nadwiślańską kolejką z roku na rok pojawiają się nowe pomysły na jej uatrakcyjnienie. W tym sezonie ruszyły kursy do Poniatowej. Wąskotorówka jeździ tam w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. W kolejnych latach kolejka ma dotrzeć również do Nałęczowa.

- W roku 2013 złożono w ramach propozycji przedsięwzięć priorytetowych dla realizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (z perspektywą do 2030r.) fiszkę projektową dla zadania pn. „Ochrona dziedzictwa kulturowego w obszarze oddziaływania Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej Obszaru Funkcjonalnego Powiśle” – mówi Cezary Gajowisk z Wydziału Inwestycji i Gospodarki Mieniem Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim. – Realizację projektu zaplanowano na lata 2015-2019.

Co to oznacza? Otóż Powiat Opolski w ramach projektu planuje zakończenie modernizacji markowego produktu turystycznego – Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej. Zakres projektu obejmuje modernizację linii kolejowej do Wilkowa wraz z budową przystani na Wiśle oraz zakupem 2 statków turystycznych tzw. gondoli oraz modernizację linii kolejowej z Karczmisk do Nałęczowa wraz z budową małych stacji plenerowych umożliwiających zwiedzanie licznych atrakcji turystycznych – zabytkowych, sakralnych – na trasie kolejki m.in. w malowniczych miejscowościach Wąwolnica i Nałęczów.

Oprócz tego w projekcie zaplanowano także utworzenie Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego i Edukacji Historycznej przy Grodzisku Archeologicznym w Chodliku, dokończenie restauracji i rewitalizacji zabytkowego zespołu dworsko – parkowego w Karczmiskach Pierwszych, przebudowę dróg w celu zwiększenia dostępności komunikacyjnej do kluczowych atrakcji turystycznych w obszarze oddziaływania markowego produktu turystycznego, remont istniejącej infrastruktury oraz zakup nowej – m.in. parowozu i motowozu MBX – oraz zakup pojazdów o napędzie elektrycznym, które przewozić będą turystów do kluczowych atrakcji turystycznych.

- Liderem projektu a zarazem wnioskodawcą jest Powiat Opolski, który odpowiedzialny będzie za całościową realizację projektu – mówi Cezary Gajowisk. – Projekt realizowany będzie w partnerstwie z gminami: Karczmiska, Nałęczów i Wąwolnica odpowiedzialnymi za częściową realizację zadań.

Zapowiada się jak widać obiecująco. Czeka nas prawdziwy renesans karczmiskiej kolejki.

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2024. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę