Nadwiślańska kolejka pojedzie dalej

Skomentuj (3)

zobacz więcej (12)

Choć sezon turystyczny już za nami, Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa nie zapada jeszcze w sen zimowy. W przygotowaniu jest projekt, którego głównym celem jest modernizacja linii kolejki.

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych powiatu opolskiego. Położona w niewielkiej odległości od Kazimierza Dolnego, Nałęczowa czy Puław przyciąga nie tylko mieszkańców naszego regionu, ale także turystów z całej Polski wypoczywających w tychże miejscowościach. Z roku na rok wąskotorówka cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno turystów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych.

Tegoroczny sezon turystyczny już za nami, ale nie oznacza to wcale, że kolejka aż do maja będzie zapomniana. Oprócz różnorodnych prac mechanicznych do wykonania jest także sporo innych działań, które mają na celu rozszerzenie oferty wąskotorówki.

Ważnym aspektem jest realizowany przez Powiat Opolski projekt pt. „Modernizacja linii kolejowej Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej". Jego głównym celem jest ponowne uruchomienie przejazdów turystycznych na niefunkcjonujących obecnie trasach. W planach jest więc modernizacja linii kolejowej na odcinku Karczmiska – Nałęczów oraz przebudowa mostów, przepustów, przejazdów kolejowych, oczyszczenie torowiska i regulacja wysokościowa torów.

Oprócz modernizacji torowiska przeprowadzona zostanie także naprawa lokomotyw, przebudowa czterech wagonów na wagony retro – niezwykle oblegane przez turystów w czasie letnich przejazdów kolejki, a także przystosowanie jednego wagonu na potrzeby osób niepełnosprawnych.

- Projekt przewiduje rozmieszczenie wzdłuż linii kolejki stacji plenerowych z wiatami peronowymi, odrestaurowanymi wagonami i elementami małej architektury, będących miejscem odpoczynku dla turystów podróżującym zarówno kolejką jak i innymi środkami lokomocji oraz stanowiących bazę wypadową do odwiedzenia okolicznych obiektów kulturowych – mówi Katarzyna Muszyńska – Możdżeń z Wydziału Inwestycji i Gospodarki Mieniem ze Starostwa Powiatowego w Opolu Lubelskim. – Ponadto przewidziano zakup pojazdów typu melex w celu ułatwienia przemieszczania się pomiędzy atrakcjami leżącymi w otoczeniu kolejki. Powiat Opolski planuje kontynuację zadań związanych z zagospodarowaniem terenu głównej stacji w Karczmiskach oraz uzupełnienia oferty turystycznej dla osób zainteresowanych historią Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej.

 

Tu zakres prac obejmuje m.in. remont zabytkowego budynku drewnianego magazynu handlowego wraz z przystosowaniem go do ekspozycji narzędzi kolejowych, a dodatkowo wyposażenie zabytkowej kuźni i poszerzenie eksponatów muzeum kolejnictwa.

Kiedy rozpoczną się prace i skąd będą fundusze na ten cel?

- Obecnie Powiat Opolski jest na etapie przygotowywana wniosku o dofinansowanie realizacji ww. projektu w ramach Osi Priorytetowej 7. Ochrona dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Działanie 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 jako cześć zintegrowanego projektu pn. „Ochrona dziedzictwa kulturowego w obszarze oddziaływania Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej Obszaru Funkcjonalnego Powiśle".


Konkurs zostanie rozstrzygnięty do października 2017 r. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o dofinansowanie i podpisaniu umowy Powiat Opolski będzie miał 36 miesięcy na realizację zadania. Prace zostaną rozpoczęte od przeprowadzenia modernizacji torowiska tak, aby kursy w kierunku Nałęczowa mogły rozpocząć się jak najszybciej.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • Daks.
  dyi-czegoś taki pesymista,otuchy dodawaj a nie deprymuj i to na wstępnym etapie.Dużo dobrych rzeczy by nie zrobiono,gdyby nie próbowano.
 • Daks.
  Cierpliwie czekam kiedy będzie można przejechać z Nałęczowa do Opola Lub.Powodzenia w pracach.
  • dyi
   doczekasz.o ile masz 7 żyć jak kot.

Mapa

Zabytki

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę