Do Nałęczowa wąskotorówką?

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa to jedyna tego rodzaju atrakcja turystyczna w województwie lubelskim. Nic więc dziwnego, że cieszy się tak wielkim zainteresowaniem wśród turystów. W najbliższym czasie ruszy przebudowa wiaduktu w Rogalowie, dzięki czemu kolejka będzie mogła jeździć aż do Nałęczowa.

W sierpniu 2013 roku Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu Lubelskim rozstrzygnął przetarg na przebudowę wiaduktu kolejowego nad drogą wojewódzką nr 830 Lublin – Nałęczów – Bochotnica w miejscowości Rogalów. Oznacza to, że strategiczny punkt na trasie Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej nie będzie już przeszkodą, by przewoziła ona turystów aż do samego Nałęczowa.

Przypomnijmy, że w chwili obecnej wąskotorówka kursuje w każdą niedzielę (od maja do końca września) na trasie Karczmiska – Opole Lubelskie – Karczmiska – Polanówka. Przejazd kolejką już teraz cieszy się wielkim zainteresowaniem, zarówno wśród turystów, jak i miejscowych. Wydłużenie trasy aż do Nałęczowa poszerzyłoby ofertę i bez wątpienia przyciągnęło jeszcze większą liczbę osób lubiących tego rodzaju atrakcje.

- Prace przy wiadukcie w Rogalowie rozpoczną się prawdopodobnie w ostatnim tygodniu września – mówi jeden z pracowników Powiatowego Zarządu Dróg w Opolu Lubelskim z siedzibą w Poniatowej. – I potrwają one około dwóch miesięcy. Przewiduje się też wystąpienie utrudnienia w ruchu drogowym, jednak w chwili obecnej ciężko jest określić dokładnie, kiedy ono nastąpi.

Remont wiaduktu przeprowadzi firma Karya z Lublina. Jak czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej, roboty obejmą odcinek ok. 55 m i raczej nie będą łatwe, gdyż obiekt ten wpisany jest do rejestru zabytków, przez co prace muszą być prowadzone zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi.

- Przebudowa obejmuje całkowity demontaż starego toru na odcinku 30 m i montaż nowego – czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej. – Na pozostałym odcinku wykonawca zobowiązuje się wymienić zniszczone podkłady oraz utwardzenie nasypów.

Kidy więc pojedziemy wąskotorówką do Nałęczowa?

- Raczej nie spodziewajmy się, że nastąpi to już w przyszłym sezonie – mówi pracownik Powiatowego Zarządu Dróg w Opolu Lubelskim z siedzibą w Poniatowej – Teraz wyremontowany zostanie wiadukt, jednak wykonać trzeba także przegląd torów na pozostałym odcinku do Nałęczowa i oczyścić szlak. Nie wiadomo, jak długo to potrwa. Uzbrójmy się więc w cierpliwość.

Sezon turystyczny jeszcze trwa. Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa kursuje w każdą niedzielę do końca września. Potem organizowane będą jedynie kursy dla grup zorganizowanych.

Dla przypomnienia zamieszczamy poniżej ceny biletów, jakie obowiązują w chwili obecnej oraz rozkład jazdy.

Ceny biletów (przejazd w obie strony):
- osoba dorosła - 20 zł
- dzieci do lat 18 – 15 zł
- dzieci do lat 3 – bezpłatnie

Rozkład jazdy:
Karczmiska - odjazd o godz. 11.00
Opole Lub. - przyjazd o godz. 11.35
Opole - odjazd o godz. 11.45
Karczmiska - przyjazd o godz. 12.25
Karczmiska - odjazd o godz. 12.45
OGNISKO - postój od godz. 13.00 do 14.30
Karczmiska - przyjazd o godz. 15.00

 

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę