Aktualności dla "Chodlik"

Las pomiędzy Karczmiskami a Chodlikiem poprzecinany jest mnóstwem dróg i ścieżek. Niczym pajęczynka. Wiosną w lesie jest szczególnie pięknie. Spacerując dostrzegamy budzącą się do życia przyrodę, połacie kolorowych kwiatów i różnorodne owady spragnione słońca. A wszystko to przy akompaniamencie donośnego śpiewu ptaków. Fotoreportaż.

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników spływów kajakowych Chodelką. W najbliższych miesiącach zrealizowany zostanie tzw. „projekt kajakowy”, dzięki któremu przy rzece pojawi się odpowiednia infrastruktura.

Macie ochotę na spacer po czterech grodziskach położonych w Kotlinie Chodelskiej? Bez wychodzenia z domu? Wirtualne Muzeum Chodlika stworzone przez grupę archeologów z Polskiej Akademii Nauk już działa.

Chodelka to jedna z najbardziej znanych i lubianych rzek w naszym regionie. Cenią ją wędkarze, miłośnicy dzikiej natury i kajakarze, których z roku na rok przybywa. Teraz pojawił się pomysł, by rzekę zagospodarować turystycznie, oczyścić i zbudować pomosty oraz stanice.

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa co weekend przyciąga całe tłumy turystów. Bez wątpienia jest to jedna z największych atrakcji regionu.

Poznaj swoje korzenie

Jak zrobić naszyjnik z drutu i blaszek miedzianych? Jak wykonać matę z liści palki wodnej i kory drzew? Te i inne tajemnice średniowiecznych Słowian poznamy podczas tegorocznej majówki archeologicznej w Chodliku „Warsztaty Kultury Średniowiecznej – Nasze Korzenie”.

Znalezisko w Chodliku

Szczątki młodego mężczyzny spalone razem z koniem odkryto w lesie w rejonie Chodlika (gmina Karczmiska). Ten pochówek ciałopalny znaleziony na terenie dawnego cmentarzyska pochodzi sprzed około tysiąca lat.

Co tak naprawdę wiemy o naszych przodkach? Jak wyglądały ich codzienne czynności? Czym się żywili? Jakie wartości cenili najbardziej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, można było uzyskać podczas „Chodlikowskiego Spotkania Archeologicznego”, które w ostatnich dniach odbyło się w Chodliku.

Już od wielu lat, co roku na grodzisku w Chodliku mają miejsce Majówki Archeologiczne. Jednak w tym roku impreza się nie odbędzie. Zastąpią ją „Chodlikowskie Spotkania Archeologiczne”.

Już rozpoczęła się IX Majówka Archeologiczna w Chodliku. Co tym razem można zobaczyć na chodelskim grodzisku?

Kiedyś ludzie chodzili tam, aby modlić się o odzyskanie zdrowia, potem – by za nie dziękować. Dziś mało kto pamięta o tej maleńkiej kapliczce, zwanej „Zjawieniem”, odwiedzanej raczej rzadko – tradycyjnie w Święta Wielkiej Nocy, w pozostałym czasie – raczej już tylko przez przypadek.

Pokaż stopkę