Żeromski zabawny? Niemożliwe?

Skomentuj (3)

W najbliższą sobotę na kazimierskim zamku odbędzie się Narodowe Czytanie 2018. W tym roku pod patronatem Pary Prezydenckiej posłuchamy fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

W wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza i mieszkańców Kazimierza Dolnego w ramach Narodowego Czytania usłyszymy fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, utworu idealnie wpisującego się nie tylko w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ale także niezwykle aktualnego, podobnie zresztą jak „Wesele” Wyspiańskiego, które czytane było rok temu.

Akcja „Przedwiośnia” dzieje się w pierwszych latach wolnej Polski, przedstawia obraz rewolucji bolszewickiej, wojny 1920 i sporów o kształt Rzeczypospolitej tuż po odzyskaniu niepodległości. Ale w tych przełomowych czasach ludzie także zajmowali się sprawami codziennymi: pracowali, bawili się, kochali, nienawidzili. Narodowe czytanie w Kazimierzu pokaże obraz Polaków sprzed stu lat od tej strony właśnie. Będzie to okazja zobaczyć, że język Żeromskiego – momentami ostry, momentami zabawny, zawsze celny – sprawia w oryginale przyjemność słuchającym.

Kazimierskie Narodowe Czytanie 2018 odbędzie się jak zwykle na zamku 8 września o godzinie 13.00. Fragmenty powieści Żeromskiego w strojach z epoki czytać będą uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza i mieszkańcy Kazimierza Dolnego. Tłem do tegorocznego Czytania będzie Białe i Czerwone Kazimierskie winobranie, fragmenty więc dobrano tak, by obie imprezy korespondowały ze sobą. Jak to możliwe? Przekonacie się Państwo już w sobotę na zamku w Kazimierzu.

Występują:
Hipolit Wielosławski / Sebastian Wielemborek
Ksiądz Anastazy / Marcin Pisula
Cezary Baryka / Bartosz Tyszko
Karolina Szarłatowiczówna / Joanna Stefańska
Laura Kościeniecka / Iza Lenart
Wanda Okszyńska / Wiktoria Wrótniak
Storzan / Andrzej Cięszczyk
Pani Wielosławska / Beata Rosłoniec
Maciejunio / Zbigniew Rak
Damy / Magdalena Zawadzka / Kaja Bryś / Emilia Łoniewska
Narrator / Ewa Wolna
Scenariusz i reżyseria Ewa Wolna i Anna Ewa Soria
Organizator: Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki

Fragmentów „Przedwiośnia” będzie można także posłuchać w Janowcu 8 września o godzinie 12.00 przed Dworem z Moniak. W przerwach wystąpi Chór Szkolny z Janowca, Zespół Wokalny "Promienie", Zespół Tańców Polskich "Rosa" oraz Grupa Teatralna "Scena Ruchu". Organizatorem jest Muzeum Nadwiślańskie i Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu.

Na obie odsłony Narodowego Czytania w Kazimierzu i Janowcu wstęp wolny.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • jan
  Wawer już był zastępcą i wymiękł.
 • Beza
  Ale nasz Marcin świetnie wygląda. On to powinien na burmistrz startować a na zastępcę np. Wawra i by wszystko grało.
  • elo elo
   I znowu nauczyciel i na dodatek Pisula...
   A po 4 latach jak by wyglądał... czego tak źle życzysz chłopu.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę