Żeromski zabawny? Niemożliwe?

Skomentuj (3)

W najbliższą sobotę na kazimierskim zamku odbędzie się Narodowe Czytanie 2018. W tym roku pod patronatem Pary Prezydenckiej posłuchamy fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

W wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza i mieszkańców Kazimierza Dolnego w ramach Narodowego Czytania usłyszymy fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, utworu idealnie wpisującego się nie tylko w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ale także niezwykle aktualnego, podobnie zresztą jak „Wesele” Wyspiańskiego, które czytane było rok temu.

Akcja „Przedwiośnia” dzieje się w pierwszych latach wolnej Polski, przedstawia obraz rewolucji bolszewickiej, wojny 1920 i sporów o kształt Rzeczypospolitej tuż po odzyskaniu niepodległości. Ale w tych przełomowych czasach ludzie także zajmowali się sprawami codziennymi: pracowali, bawili się, kochali, nienawidzili. Narodowe czytanie w Kazimierzu pokaże obraz Polaków sprzed stu lat od tej strony właśnie. Będzie to okazja zobaczyć, że język Żeromskiego – momentami ostry, momentami zabawny, zawsze celny – sprawia w oryginale przyjemność słuchającym.

Kazimierskie Narodowe Czytanie 2018 odbędzie się jak zwykle na zamku 8 września o godzinie 13.00. Fragmenty powieści Żeromskiego w strojach z epoki czytać będą uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza i mieszkańcy Kazimierza Dolnego. Tłem do tegorocznego Czytania będzie Białe i Czerwone Kazimierskie winobranie, fragmenty więc dobrano tak, by obie imprezy korespondowały ze sobą. Jak to możliwe? Przekonacie się Państwo już w sobotę na zamku w Kazimierzu.

Występują:
Hipolit Wielosławski / Sebastian Wielemborek
Ksiądz Anastazy / Marcin Pisula
Cezary Baryka / Bartosz Tyszko
Karolina Szarłatowiczówna / Joanna Stefańska
Laura Kościeniecka / Iza Lenart
Wanda Okszyńska / Wiktoria Wrótniak
Storzan / Andrzej Cięszczyk
Pani Wielosławska / Beata Rosłoniec
Maciejunio / Zbigniew Rak
Damy / Magdalena Zawadzka / Kaja Bryś / Emilia Łoniewska
Narrator / Ewa Wolna
Scenariusz i reżyseria Ewa Wolna i Anna Ewa Soria
Organizator: Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki

Fragmentów „Przedwiośnia” będzie można także posłuchać w Janowcu 8 września o godzinie 12.00 przed Dworem z Moniak. W przerwach wystąpi Chór Szkolny z Janowca, Zespół Wokalny "Promienie", Zespół Tańców Polskich "Rosa" oraz Grupa Teatralna "Scena Ruchu". Organizatorem jest Muzeum Nadwiślańskie i Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu.

Na obie odsłony Narodowego Czytania w Kazimierzu i Janowcu wstęp wolny.

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (3)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Karnawałowy zawrót głowy! Poznaj oferty noclegowe, w których miło spędzisz czas w Karnawale 2019. Sprawdź noclegi i baw się dobrze!
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2019! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę