Narodowe Czytanie "Lalki" na Zamku (video)

Skomentuj (4)

zobacz więcej (36)

Na Zamku w Kazimierzu w naprawdę pięknej oprawie historycznej czytano w niedzielę „Lalkę” Bolesława Prusa. W ramach Narodowego Czytania 2015.

Odnowiony kazimierski Zamek coraz częściej staje się sceną wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych. Na początku września wystąpił w roli – właściwie siebie samego, jeżeli weźmiemy pod uwagę opinie literaturoznawców, którzy sądzą, że Bolesław Prus opisując w „Lalce” zamek w Zasławku, wzorował się na kazimierskiej warowni.

„Zasław, niegdyś miasteczko, dziś licha osada, stoi w nizinie otoczonej mokrymi łąkami. Oprócz kościoła i dawnego ratusza wszystkie budowle są parterowe, drewniane i stare. Na środku rynku, a raczej placu pełnego ostów i jam, wznosi się piętrowa kupa śmieci i studnia pod dziurawym dachem opartym na czterech zgniłych słupach. Z powodu szabasu rynek był pusty, a wszystkie kramiki zamknięte. Dopiero o wiorstę za miastem, w południowej stronie, leżała grupa wzgórz. Na jednym stały ruiny zamku, składające się z dwu wież sześciokątnych, gdzie ze szczytów i okien zwieszały się bujne zielska; na drugim rosła kępa starych dębów.” - czytamy w "Lalce" B. Prusa.

Organizatorzy jednak nie skupili się na kazimierskich wątkach w powieści Prusa, który w Miasteczku bywał niejednokrotnie przy okazji pobytu w pobliskim Nałęczowie. Kazimierskie Czytanie „Lalki” zorganizowane zostało w klimacie Księstwa Warszawskiego. W zamkowych murach pojawił się 8. Pułk Piechoty Xięstwa Warszawskiego, stąd wybrane fragmenty dotyczyły scen batalistycznych z węgierskiego epizodu w życiu bohatera „Pamiętnika starego subiekta” - bonapartysty Ignacego Rzeckiego. O walkach Rzeckiego i Katza na Węgrzech w strojach z epoki czytali: Laura Krasowicz, Iza Daniel – Lenart, Stanisław Lenart, Maciej romański, Andrzej Cięszczyk, Urszula Wojtalik – Sarnecka, Czesława Pisula i Ewa Wolna, która była także reżyserem i autorką scenariusza Narodowego Czytania w Kazimierzu.

W wykonaniu rekonstruktorów z 8. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego można było zobaczyć między innymi umundurowanie żołnierzy tamtych czasów, a także pokazy musztry i strzelania z broni czarnoprochowej.

- My chcemy w ten sposób przybliżać ludziom polską historię – mówi Krzysztof Falkowski, prezes Stowarzyszenia „Żołnierze Mazowsza”, w ramach którego działa GRH 8. Pułk Piechoty Xsięstwa Warszawskiego. – Przeczytałem wiele książek historycznych, chociaż nie jestem historykiem, ale dopiero wtedy, gdy założyłem mundur i poszedłem na pierwszą rekonstrukcję bitwy zorganizowanej z rozmachem, jak chociażby ta z okazji 200. rocznicy bitwy pod Waterloo, gdzie było potężne pole, huczało 100 armat, biegało 300 koni i 5 tysięcy rekonstruktorów przepychało się i strzelało do siebie – dopiero wtedy zrozumiałem i poczułem, na czym polega wojna. Mam wrażenie, że poprzez tę „zabawę" w rekonstrukcje historyczne jestem bliższy tamtym ludziom, więcej mogę z tego poczuć i zrozumieć.

Narodowe Czytanie „Lalki” w Kazimierzu zorganizowane przez Kazimeirski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki  to było naprawdę piękne widowisko literacko - historyczne. Szkoda, ze tak niewielu dane było go podziwiać.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

Mapa

Zabytki

Zamek


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę