Wesele, że ha!

Skomentuj (4)

zobacz więcej (46)

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego było lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. Czytano je także w Kazimierzu Dolnym.

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, którego pierwszy akt wystawiono w Kazimierzu na Zamku w tegorocznego ramach Narodowego Czytania, dostarczyło zarówno aktorom – amatorom jak i publiczności wiele radości.

Język dramatu z początku dwudziestego wieku stylizowany czasem na gwarę wsi podkrakowskiej okazał się niebywale nośny, by i nad Wisłą w 2017 r. można było nim wyrażać miłość, zazdrość, piękno poezji, pragnienie karierze – w sposób i lekki (jak to na weselu), i poważny zarazem. Pozwalał się w sobie rozsmakować i bawić! Podkreślając aktualność treści „Wesela” w sferze politycznej, warto i o tym pamiętać, a może uda nam się nabrać dystansu do rzeczywistości i odnaleźć porozumienie, o które teraz wydaje się tak trudno?

Kazimierskie „Wesele” kończyć miał błędny chocholi taniec, gdzie „chodzą wszyscy jak pośnięci” nie mogąc ani wzajemnie się odnaleźć, ani odnaleźć rozwiązania ważnych spraw narodowych. Lubelska piosenka ludowa „W moim ogródecku” w wykonaniu zespołu Rokiczanki sprawiła, że ten błędny krąg ruszył żwawo w rytm muzyki. Niejako samoistnie odnalazł się i cel, i sens. Koncept narodowy gaśnie – lamentował Dziennikarz w „Weselu”. Może nie jest z nami aż tak źle? ..


Tak bawiono się i rozmyślano na Zamku w czasie Narodowego Czytania „Wesela”, w wykonaniu mieszkańców Kazimierza i uczniów Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu, szkoły o 18 lat tylko młodszej od dramatu Wyspiańskiego. Przed publicznością w barwnych strojach lubelskich i inteligenckich z początku XX wieku zaprezentowali się: Podsiadła Patrycja jako Panna Młoda, Zbigniew Rak – Pan Młody, Marcin Pisula jako Ksiądz, Andrzej Cięszczyk – Gospodarz, Beata Rosłoniec jako Radczyni, Wiktoria Wrótniak – Zosia, Karolina Opoka – Haneczka,  Stanisław Lenart jako Dziennikarza, Ewa Wolna – Klimina, Jarosław Bartoszek – Poeta, Danuta Borzecka – Boryna, Izabela Lenart – Rachela, Piotr Kruk – Kasper, Bartosz Tyszko – Jasiek, Marta Zając jako zjawiskowy Chochoł. W roli głównego muzykanta weselnego wystąpił Sławomir Doraczyński. Za scenariusz i reżyserię odpowiadały Ewa Wolna i Anna Ewa Soria, za oprawę plastyczną i sceniczną: Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki, który był organizatorem wydarzenia.

„Wesele” było również czytane w Muzeum Nadwiślańskim. W Kawiarni Muzealna przy Rynku dramat Wyspiańskiego czytała młodzież z Zespołu Szkół w Niemcach, a także zaproszeni goście, w tym przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i dziennikarze Radia Puławy 24.

- Z powierzonego zadania na "szóstkę" wywiązali się gimnazjaliści z Niemiec pod wodzą nauczycielek: Anny Zgierskiej i Agnieszki Boguty. Przygotowali scenografię, stroje oraz autorski scenariusz widowiska, które z powodzeniem i przy aplauzie publiczności zaprezentowali w gmachu głównym MNKD – mówią muzealnicy. – Ważnym punktem spotkania było podpisanie oficjalnego porozumienia o współpracy pomiędzy dyrekcją MNKD i Szkoły Podstawowej w Niemcach.

Co będziemy czytać za rok? To poniekąd zależy od nas, od naszego udziału w głosowaniu internetowym spośród propozycji zaproponowanych przez ekspertów na ręce Prezydenta RP, który patronuje Narodowemu Czytaniu.


Fot. Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym / Muzeum Nadwiślańskie

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę