"Quo vadis" w kazimierskiej scenerii

Skomentuj (1)

Pierwsza sobota września to czas na Narodowe Czytanie. Tegoroczne spotkanie z lekturą pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej upłynie pod znakiem antycznego Rzymu.

„Quo vadis” Henryka Sienkiewicza to pierwsza polska książka nagrodzona Noblem. Tym bardziej warto sobie przypomnieć historię miłości patrycjusza Winicjusza do chrześcijanki Ligii osadzoną w czasach cezara Nerona. W Kazimierzu antyczne plenery zastąpią nie mniej nobliwe renesansowe kamieniczki i Zamek, a w roli Rzymian – bohaterów książki – wystąpią uczniowie dwóch szkół: Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza z Kazimierza oraz Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach.

W Miasteczku Narodowe Czytanie rozpocznie się na Rynku już od godziny 10.00 częścią konkursową poświęcona życiu i twórczości autora „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Potem wszyscy chętni wyruszą barwnym korowodem na Zamek, gdzie w wykonaniu uczniów z Niemiec usłyszymy fragmenty narodowej lektury. Drugi antyczny korowód wyruszy z Rynku chwilę potem, by zaprosić słuchaczy na kolejne fragmenty. Tym razem czytać będą uczniowie z Koszczyca.

- Zachęcamy do przyłączania się do korowodów – antyczne stroje będą mile widziane – piszą organizatorzy.

W czasie Narodowego Czytania wstęp na Zamek jest wolny. W tym dniu bezpłatnie będzie można także zwiedzić usytuowaną na przeciwległym wzgórzu Kuncewiczówkę – wstęp wolny dla uczestników porannego konkursu na Rynku – gdzie rozbrzmiewać będą fragmenty „Quo vadis”, a w Gabinecie Muzeum będzie przygotowana ekspozycja książek Sienkiewicza z różnymi ciekawostkami.

 

Program:

10.00 konkurs wiedzy historyczno – literackiej na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza – Rynek
10.40 korowód postaci z Quo vadis” Henryka Sienkiewicza z Rynku na Zamek
11.00 – 12.00 scenki kostiumowe – młodzież z Zespołu Szkół im. Ziemi Lubelskiej w Niemcach – Zamek
11.45 korowód postaci z Quo vadis” Henryka Sienkiewicza z Rynku na Zamek
12.00 – 13.00 scenki kostiumowe – młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu – Zamek

 

Organizatorzy: Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki – Zespół Zamkowy w Kazimierzu Dolnym, Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym, Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Zespół Szkół im. Ziem Lubelskiej w Niemcach.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę