Przyjrzyjmy się historii

Skomentuj (1)

zobacz więcej (28)

Zdjęcie przy wozie pancernym, kilka informacji o losach Żołnierzy Tułaczy czy spotkanie z Misiem Wojtkiem – wszystko to możliwe jest w Kazimierzu Dolnym, podczas „Spotkania z historią”.

Długi weekend majowy trwa w najlepsze. Kazimierski Rynek wypełniony jest turystami, którzy z zainteresowaniem przyglądają się wozom militarnym prezentującym się w Kazimierzu w ramach „Spotkań z historią”.

Organizatorami tego wydarzenia są: Fundacja Niepodległości oraz Willys Club Polska przy wsparciu Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym, Burmistrza Kazimierza Dolnego oraz Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki.

Jak przyznają organizatorzy, głównym celem działalności Fundacji Niepodległości jest zachowanie dla przyszłych pokoleń dziedzictwa polskiej historii. Szczególnym przedmiotem troski jest historia polskich Kresów, a szczególnie historia Lubelszczyzny. Co więc zobaczymy na kazimierskim Rynku?

W majowy weekend w Kazimierzu spotkać możemy rekonstruktorów w historycznych mundurach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz oryginalne pojazdy wojskowe w barwach jednostek 2 Korpusu Polskiego i 1 Dywizji Pancernej.

Jeśli będziemy mieć trochę szczęścia, zapoznamy także Misia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom 2 Korpusu na szlaku ich wojennej wędrówki - od Bliskiego Wschodu, poprzez kampanię włoską, aż po tułaczy los w Szkocji.

W sobotę 2 maja o godz. 18.00 odbędzie się recital piosenek Hanki Ordonówny w wykonaniu Anny Przybysz. Wstęp na pokazy i koncert jest wolny.

Co jeszcze w programie?


2 maja

Godz. 9.30 – Rajd Flagi: Puławy – Kazimierz Dolny – Start sprzed Urzędu Miasta w Puławach godz. 10.00

Organizator: PO RP powiatu puławskiego

Godz. 10.00 - oficjalne otwarcie Spotkania z historią
– Rynek

Do godz. 18.00 - prezentacja historycznych pojazdów militarnych, jak również bardziej współczesnych samochodów wojskowych, w tym defendery, muty, gelendy, gazy 67 i 69, santany, motor K-750

godz. 11.30 - Ogólnopolski Turniej w Wyciskaniu Sztangi Leżąc – Hotel *** Zajazd Piastowski

2 maja w Kazimierzu Dolnym na terenie Hotelu „Zajazd Piastowski” będziemy gościć czołówkę polskiego wyciskania, zawitają do nas min. Mistrz i rekordzista świata Dominik Skrzyński, Marcin Goleń - reprezentant Polski, dwukrotny Mistrz Polski w trójboju siłowym, a puławską sztangę reprezentować będą zawodnicy KS Wisła Puławy w tym rekordzista Świata juniorów w wyciskaniu sztangi leżąc Michał Janusz. Zapraszamy również na piknik połączony ze wspólnym grillowaniem (piwo, napoje i dania z grilla), który będzie odbywał się w trakcie zawodów, wstęp wolny dla publiczności. W trakcie zawodów przewidziano również możliwość sprawdzenia się w wyciskaniu dla publiczności.

Godz. 12.00 - Kino za Rogiem: Siedmiu krasnoludków ratuje Śpiącą Królewnę reż. B. Aljinovic – Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki ul. Lubelska

Siedmiu krasnoludków ratuje Śpiącą Królewnę (2014)
rodzaj: Animowany produkcja: Niemcy * reżyseria: Boris Aljinovic, Harald Siepermann * scenariusz: Douglas Welbat, Harald Siepermann, Sven Unterwaldt Jr., Daniel Welbat * muzyka: Stephan Gade, Daniel Welbat * dystrybutor: Kino Świat * kat. wiek.:7 * czas trwania:1 godz. 27 min.

Godz. 16.00 - Kino za Rogiem: "Baby są jakieś inne" reż. Marek Koterski Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki ul. Lubelska

Baby są jakieś inne (2010) * rodzaj:Fabularny gatunek:Komedia * produkcja:Polska * reżyseria:Marek Koterski * scenariusz: Marek Koterski * zdjęcia: Jerzy Zieliński * muzyka: Fryderyk Chopin * dystrybutor: Kino Świat * kat. wiek.:16 czas * trwania:1 godz. 30 min. * bilet: 8 zł

Godz. 17.00 - Spotkanie autorskie Bohdana Zadury – Muzeum Nadwiślańskie Oddział Dom Kuncewiczów ul. Małachowskiego

Spotkanie autorskie Bohdana Zadury - pisarza, tłumacza, redaktora naczelnego twórczości oraz 2. w historii kierownika Muzeum w Kazimierzu Dolnym, które obecnie nosi nazwę Nadwiślańskiego, organizowane z okazji 70. urodzin pisarza i 10. rocznicy powstania Domu Kuncewiczów jako oddziału tej placówki muzealnej.

Godz. 18.00 – Spotkanie z historią: występ Anny Przybysz w repertuarze Hanki Ordonówny
- Rynek

Godz. 19.19 – Koncert Yegora Zabelova
– Klubojadalnia Przystanek Korzeniowa

Klubojadalnia Przystanek Korzeniowa zaprasza na niesamowity show jednego artysty. Energia wulkanu połączona z wirtuozerią, której jeszcze w Kazimierzu nie było... Grający z Lao Che i Kiniorem. Yegor Zabelov w Korzeniu!

godz. 20.00 - Nocne zwiedzanie Kazimierza - Rynek

Niezwykła nocna wycieczka po Kazimierzu Dolnym!
Co w programie: Spacer po Rynku, Małym Rynku, przejazd ekobusikami do wąwozu i na cmentarz żydowski, spacer po wąwozie z pochodniami. Kieliszek kazimierskiej nalewki dla kurażu. Zbiórka na Rynku pod Studnią.

Godz. 20.30 - Kino Letnie w Starej Łaźni: "Sztuka kochania" reż. Jacek Bromski – Restauracja stara Łaźnia ul. Senatorska

Kino plenerowe. Wstęp wolny.

Godz. 21.00 - Tomek Bielecki i Przyjaciele: Koncert bluesowy - Kawiarnia Rynkowa - Rynek

Koncert odbędzie się w ogródku Kawiarni Rynkowa. Wstęp wolny.


3 maja

Godz. 10.00 - Bieg Trzeźwości dookoła Polski 2015
- Rynek

Start z Rynku: godzina 10.00. Spotkanie z biegaczem Kazimierzem Piskorkiem ok. godz. 9.30.

Godz. 10.30 – uroczystości trzeciomajowe
– Fara

Godz. 15.00 - Pokaz Sprawności Działań Strażackich - OSP Kazimierz Dolny - Rynek

Godz. 18.00 - Kino za Rogiem: Ida
reż. Paweł Pawlikowski –  Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki ul. Lubelska

Ida – polsko-duński czarno-biały dramat psychologiczny z 2013 roku w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Scenariusz: Paweł Pawlikowski, Rebeka Lenkiewicz. Obsypany nagrodami, m.in.
Oscary 2015 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny
BAFTA 2015 w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny
Orły 2015 w kategoriach: najlepszy film Paweł Pawlikowski, najlepsza główna rola kobieca Agata Kulesza, najlepsza reżyseria Paweł Pawlikowski, najlepszy montaż Jarosław Kamiński, Złote Lwy 2015.

Przez cały weekend trwać będą:

 V Pleneriada Uczelni Artystycznych 
- Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki ul. Lubelska

Akwarela - aquarell - acquerello - międzynarodowa wystawa akwareli
– Muzeum Nadwiślańskie gmach główny w Rynku

Wystawa „Leon Barszczewski - badacz przyrody Azji Środkowej XIX wieku”
– Muzeum Nadwiślańskie Oddział Przyrodniczy ul. Puławska

Wernisaż wystawy akwareli Włodzimierza Karczmarzyka
-  Kamienica Celejowska ul. Senatorska

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • pijany znad Grodarza
    Widziałem p. V -ce Burmistrza, kiedy rozmawial, kiedy byl na Rynku.
    Tak trzymać.
    ps. błekitny garniturek jest fest. Kobitki ogladaly się.
    Jeszcze raz. To jest to.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę