Pleneriada w KOKPiT

Skomentuj (8)

zobacz więcej (10)

Prace uczestników V Kazimierskiej Pleneriady Uczelni Artystycznych możemy oglądać w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.

Pomysłodawcą, organizatorem i głównym sponsorem Kazimierskiej Pleneriady Uczelni Artystycznych jest Krzysztof Fabijański. Miejsce pleneru to Dom Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym, a sam plener przeznaczony jest dla studentów trzech ostatnich lat wydziałów malarstwa. Co ważne, z każdej pracowni zapraszany jest profesor ze swoim asystentem oraz studenci: przy udziale 3 uczelni – 1 profesor, 1 asystent i 6 studentów.

Tegoroczna Pleneriada rozpoczęła się 9 kwietnia, zaś jej zwieńczeniem był wernisaż, który odbył się 18 kwietnia o godz.15.00 w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.

- W całej Polsce odbywają się liczne plenery malarskie. Na ogół są one przeznaczone dla artystów, którzy już ukończyli studia i uzyskali stosowny dyplom wyższej uczelni – mówi Krzysztof Fabijański. – Plenery organizowane przez uczelnie przeznaczone są dla studentów danej uczelni artystycznej. Nie ma w zasadzie miejsca, gdzie mogliby się spotkać studenci z 2 – 3 lub 4 różnych uczelni z całej Polski w celu poznania się, wymiany doświadczeń i porównania swojej twórczości.
Głównym celem projektu „Kazimierska Pleneriada” jest poznanie się i zintegrowanie środowisk artystycznych z różnych regionów Polski. Bez wątpienia dla młodych artystów jest to także spore wyróżnienie, jak i wyzwanie. Czy uczestnicy pleneru podołali zadaniu? Sprawdzić możemy to osobiście w KOKPiT do 19 maja, odwiedzając wystawę plenerową.

- Jest to świetna okazja do pokazania takiego bardziej współczesnego i nowoczesnego Kazimierza, przedstawionego oczyma ludzi, którzy nie są jeszcze w żaden sposób zmanierowani tradycją, aczkolwiek po tę tradycję sięgają bardzo często, co widać na ich pracach – mówi Mariusz Płoszaj – Mazurek, dyrektor KOKPiT.

Pośród prac uczestników Pleneriady wybrano zdaniem jury najlepsze. Jednak jak tłumaczą organizatorzy, to nie wyróżnienia czy nagrody są najważniejsze. Najbardziej cenne jest doświadczenie, którego bez wątpienia młodym artystom brakuje. Nic więc dziwnego, że tego rodzaju warsztaty odbywają się w Kazimierzu Dolnym, Miasteczku przesiąkniętym sztuką.

- To, że jesteście w Kazimierzu, że malujecie tutaj, niezależnie od tego, co malujecie, jest dla nas czymś bardzo istotnym – mówi dr Waldemar Odorowski, prezes Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. – Istotnym dlatego, że wbrew temu, co mówią, iż to tradycja manieruje, moim zdaniem tradycja wzmacnia, a nowoczesność manieruje. Tradycja malowania w Kazimierzu Dolnym powstała tutaj. Nie została znikąd przeszczepiona czy przeniesiona. Kazimierz zgodził się na własną tradycję widzenia rzeczywistości, odczuwania świata. I to się przekłada na twórczość, która tutaj się rodzi. I jak widać, rodzi się nieustannie. Ale Wasza obecność tutaj, ludzi młodych, ze świeżym spojrzeniem nie tylko na świat, ale i na Kazimierz jest rzeczywiście bardzo ważna, bo jest to kolejny głos w dialogu pokoleń artystów, który w Kazimierzu trwał i trwać musi nadal.

Wystawa prac powstałych podczas V Kazimierskiej Pleneriady Uczelni Artystycznych czynna będzie do 19 maja.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • olaboga
  No bo teraz nie wiem, czy @Pijany milczał 92 minuty czy 199 minut.
 • Baba Kazimierska
  Kto chce się wypowiedzieć na tematy prezydenckie, niech się wypowie w maju 2015 r. Każdy ma prawo wyboru.
 • pijany znad Grodarza
  Nie jest prawda o czym pisze pan Kamil Ruciński.
  Ja rownież jestem wściekly, jak KTÓS obraża, wyklina inna isibe. Wiem też, że obowiązkiem własciciela portalu / moderatora/ jest kasowanie tego rodzaju" komentarzy", ale na mily Bog dlaczego WSZYSTKIE ?
  Nie masz rowniez racji, kiedy twierdzisz, że organy scigania nie sa w stanie mnie / innych/ zidentyfikować.
 • Kamil Ruciński
  Pijany, wyjaśniam dlaczego. Komentarze przy artykule związanym z Panem Prezydentem zostały wyłączone ponieważ nikt z redakcji nie będzie ponosił odpowiedzialności za obelgi kierowane w stronę głowy państwa. Tak samo będą usuwane komentarze nie związane z tematem artykułu.

  Za obrazę Prezydenta są konkretne paragrafy. Jeśli uważasz, że wyłączenie komentarzy, to przesada to podaj proszę swoje dane osobowe (tak samo pozostali chętni), a przekażę je policji w sytuacji kiedy dostaniemy wezwanie o wyjaśnienia w tej sprawie.

  Dziękuję za zrozumienie tematu i pozdrawiam.
 • kazimierzanka
  @Pijany Znad Grodarza - nie myśl, że jesteś taki boski, wypowiadaj się za siebie a nie w liczbie mnogiej
  Polecam wystawę warto zobaczyć ;)
 • pijany znad Grodarza
  Aż do zmiany NIEZROZUMIAŁEJ / szkodliwej/ decyzji o ZAMYKANIU UST.
 • olaboga
  @Pijany, ile godzin dasz radę ;-))
 • pijany znad Grodarza
  Nie bedziemy ogladać i komentować: zdarzeń, wydarzeń, osób i innych, które poleca Redakcja.
  Nie poddajmy się jej dyktatowi . Dlaczego ? Chyba wiadomo.

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę