A w Mięćmierzu zabawa na ludowo!

Skomentuj (3)

zobacz więcej (7)

W Mięćmierzu wieczorową porą w takt muzyki grupy Daorientacja i Przemysława Łozowskiego poszli w tany ci, którym nieobca jest ludowa nuta.

Najchętniej grają polki, oberki, walczyki z Polski wschodniej: Lubelszczyzny, Podkarpacia, Podlasia, ale nieobca im jest także muzyka Polski centralnej czy zachodniej. W swojej twórczości mieszają się wpływy polskie i innych ludów zamieszkujących od dawna te ziemie: Polaków, Ukraińców, Rusinów, Żydów i Olędrów. Muzyki poszukują w rejonach, z których pochodzą ich dziadkowie po swojemu kontynuując tradycję ludowego muzykowania i śpiewania. Chcieliby, żeby ta tradycyjna muzyka nie była – tak jak to jest teraz – czymś pomijanym, może nawet niekiedy wstydliwym, bo przecież ona tkwi głęboko w każdym nas.

O tym, że tak właśnie jest, mogli się przekonać uczestnicy koncertu w Mięćmierzu.  Grupa Daorientacja oraz Przemysław Łozowski nie tylko zaprezentowali tradycyjny program muzyczny gromko oklaskiwany przez publiczność Galerii Klimaty, ale również zaprosili zebranych do wspólnego tańca. I okazało się, że w naszej rodzimej tradycji są proste i atrakcyjne tańce grupowe, które mogą nadal być odpowiedzią na potrzebę zabawy współczesnego człowieka. 

- Pokazaliśmy jedynie namiastkę zabaw, które kiedyś funkcjonowały w społeczności wiejskiej – mówi Przemysław Łozowski. – To, co zaprezentowaliśmy, to efekt niemalże 20 lat spotkań ze starszymi ludźmi, ze środowiskiem, które wciąż stara się tę tradycję podtrzymywać.

Marzeniem Przemysława Łozowskiego, który na co dzień mieszka w Irlandii, jest by w Polsce podobnie jak na Zielonej Wyspie szanowano rodzimą tradycję.

- Irlandczycy może zatracili pod wpływem okupacji brytyjskiej, angielskiej język, ale nie zatracili poszanowania własnej tradycji. Tę tradycję Irlandczycy kultywują na przykład przy okazji spotkań w pubach, gdzie dominuje muzyka tradycyjna także wykonywana na żywo – mówi Łozowski.

Czy to możliwe jest także i u nas?

Niewykluczone, patrząc na gromko oklaskiwany występ Przemysława Łozowskiego – skrzypce, trąbka; Witolda Roya Zalewskiego – akordeon, śpiew i Katarzyny Wińskiej – bębenek obręczowy, baraban, która zachwyciła wszystkich pięknym, głębokim głosem. Część tych braw oczywiście należała się i samej publiczności, szczególnie tym, którzy poddali się muzyce i ruszyli w wesołe a skoczne tany, w których partnerem mógł być każdy, nawet miotła!

 

DWA BRZEGI 2017 w Mięćmierzu
(na wszystkie wydarzenia wstęp wolny)
                  
 3 sierpnia – czwartek

      15.00 - Galeria KLIMATY (dziedziniec):
                  Tęczowy Talerz - warsztat kulinarny, Monika Dąbrowska
      17.00 - Galeria KLIMATY (dziedziniec):
                  Maniucha i Ksawery - koncert
      18.30 - Galeria KLIMATY (kino w stodole):
                 Awans – projekcja filmu, reż Janusz Zaorski, 1974
                 po filmie finisaż wystawy Uty Przyboś
 
4 sierpnia – piątek

      16.00 - Galeria KLIMATY (stodoła):
                  MALARSTWO - Nad Wisłą w Kazimierzu -Ewa Siemińska - wernisaż
      17.00 - Galeria KLIMATY (dziedziniec):
                  T/Aboret - ethno jazz - koncert

 5 sierpnia – sobota

       15.00 - Galeria KLIMATY (dziedziniec):
                  DEBATA- Seweryn Ashkenazy, Tomasz Dostatni    
       17.00 - Galeria KLIMATY (dziedziniec):
                  Kapela Maliszów i Adam Klocek (wiolonczela) - koncert
_________________________________________________________________________________________
przez cały tydzień festiwalowy na AFRYKASY (specjały kuchni afrykańskiej)

 

XI Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Program projekcji filmowych

Program wydarzeń towarzyszących

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę