Kwartet kazimierski

Skomentuj (2)

zobacz więcej (11)

Jeden adres. Dwie galerie. Czworo malarzy, Sto obrazów. Różne techniki i tematy. Jeden Kazimierz - podstawowa inspiracja.

Marta Andała, Agnieszka Mitura, Marek Andała i Krzysztof Krzyr Raczyński. Chociaż nie grają, tylko malują, ale przecież malarstwo jest jak muzyka dla oczu. Stąd pewnie nazwa wystawy „Kwartet kazimierski”, która w dwu galeriach pod jednym adresem Lubelska 10 oglądać można do końca Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

 Pomysł na tę wystawę – jak mówi inicjatorka przedsięwzięcia – Agnieszka Mitura powstał dawno. Inspiracją była wizyta w kolonii artystycznej Worpswede w Niemczech, gdzie podobny pomysł realizował jeden z artystów. Początkowo przy Lubelskiej miało być 365 obrazów, skończyło się na stu w układzie 4 x 25.  Co je łączy?

- Kazimierz i jego aura! – mówi Agnieszka Mitura.

- Nawet jak nie ma go na obrazie, to jest on istotny – dodają Marta i Marek Andałowie.

Krzysztof Krzyr Raczyński, mimo, że zarzeka się, że Kazimierz w jego twórczości jest istotny coraz mniej, to i tak wraca do Miasteczka, by malować okoliczne – jak to określa – Skowieszynki i Uściąże.

Nie bez znaczenia przy powstaniu wystawy były relacje towarzyskie.

– We czwórkę nam się dobrze współpracuje – mówi Agnieszka Mitura.

Nic więc dziwnego, że wernisaż wystawy „Kwartet kazimierski” wkrótce przybrał charakter ogrodowego pikniku, gdzie rozmowom o sztuce towarzyszyły tematy zupełnie codzienne. A w tle i tak były obrazy…

 

XI Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Program projekcji filmowych

Program wydarzeń towarzyszących

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • artfan
    jesli chodzi o malarstwo to mam od lat dosyc ckliwich kazimierskich widokowek, szukam sztuki i jakos nie widze
    • malasz
      Do Lichenia, Częstochowy! Dzieła niektóre są już poświęcone

Mapa

Galerie

GALERIA MIT


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę