Lato w Kazimierzu. Kulturalnie

Za nami święto folkloru - 53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych i koncert Edyty Górniak. Przed nami jeszcze wiele wydarzeń, które pozwolą nam się odprężyć i poczuć magię tego miejsca, które przyciąga wciąż jak magnes. Co nas czeka tego lata w Kazimierzu?

W każdy sobotni wieczór lipca i sierpnia kazimierska fara zaprasza na Kazimierski Festiwal Organowy 2019. Zaplanowano osiem koncertów, pierwszy już za nami. Usłyszymy jeszcze takich wykonawców - polskich i zagranicznych - jak Johannes Fiedler (Niemcy) - organy, Pavel Svoboda (Czechy) – organy, Josef Edwin Miltschitzky (Niemcy) – organy i Susanne Jutz - Miltschitzky (Niemcy) – sopran, Roman Perucki – organy i Maria Perucka – skrzypce, Marek Stefański – organy i Jacek Ozimkowski – bas, Wacław Golonka – organy i Aleksandra Hofman – sopran.

Już w następnym tygodniu rozpocznie się Festiwal Kazimiernikejszyn (17 – 21 lipca). To jedyny w swoim rodzaju miks muzycznej jazdy, natury, magii Kazimierza Dolnego, jasnej strony mocy, autentycznej, bezspinkowej atmosfery i sytuacji wydarzających się w odpowiednim miejscu i czasie - jak piszą o sobie organizatorzy, a my potwierdzamy za coraz liczniejszą z roku na rok rzeszą fanów. Podczas koncertów w kamieniołomach wystąpią: Krzysztof Zalewski, Organek, The Dumplings, Łąki Łan, Kult, Mela Koteluk, Daria Zawiałow, Bass Astral x Igo, Jarecki, Damian Syjonfam, Bitamina, Bubliczki, Dziady Kazimierskie i Rury Wydechowe, Łąki Łan, Teściowa Śpiewa, The Bartenders, Szabla oraz Aida Dzieciom. Oprócz tego wiele interesujących spotkań - tegoroczni Przegoście to: Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil, Szymon Hołownia, Dorota Sumińska, Agnieszka Cegielska, brat Łukasz Woźniak, Jerzy Zagórski, Katarzyna Miller i Magdalena Dembowska. Czeka nas wiele pozytywnej energii z głębi kazimierskiego serca!

Koniec lipca w Kazimierzu to 13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (27 lipca – 4 sierpnia). Na otwarcie pokazany zostanie nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie film Claudio Giovannesiego „Piranie”. Reżyser będzie gościem Gali Otwarcia Dwóch Brzegów.

Natomiast 10 sierpnia na dziedzińcu kazimierskiego zamku w ramach cyklu Muzyczny Zamek odbędzie się koncert „Smolik/KEV FOX”.

W drugiej połowie sierpnia w Kazimierzu pojawią się klimaty żydowskie i w tym roku... łemkowskie. W programie tegorocznego Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską (21-25 sierpnia) m.in. prezentacje multimedialne, pokazy filmowe, spotkania literackie, oprowadzanie po kolekcji judaików w Muzeum Nadwiślańskim, wędrówka śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym, koncert muzyki sefardyjskiej. Goście festiwalowi spotkają się z wybitnymi znawcami judaizmu, tradycji, kultury żydowskiej i wielokulturowego dziedzictwa Polski.

Przełom sierpnia i września na kazimierskim zamku zapowiada się pod znakiem wina. Kazimierskie Winobranie (31 sierpnia – 1 września) to dwudniowa impreza promująca lokalne winnice i tradycje winiarskie.

Początek września to powrót do szkoły, ale wciąż w klimacie późnego lata. Tematem przewodnim wydarzeń będzie książka. Festiwal „Skąd się bierze Książka?” (7-10 września) to spotkania i warsztaty z autorami oraz ilustratorami, a także wystawa ilustracji do legend o kazimierskim zamku, którą po festiwalu będzie można oglądać także na Małym Rynku. Powieść Franza Kafki "Zamek" według scenariusza pisarki Mai Wolny zostanie wystawiona w ruinach kazimierskiego zamku 7 września. Wystąpią aktorzy Teatru Klepisko ze Skowieszynka oraz mieszkańcy Kazimierza Dolnego. Teatr Klepisko poszukuje do spektaklu 20 osób w różnym wieku. Wymagana dyspozycyjność od 26 sierpnia do 8 września. Zgłoszenia wraz ze zdjęciem twarzy, sylwetki i kilkoma zdaniami o sobie na adres naklepisku@gmail.com. 7 września to także czas Narodowego Czytania. W tym roku w wykonaniu kazimierzaków zobaczymy bukiet polskich nowel.

Kolejny weekend upłynie pod znakiem orkiestr dętych w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych (13-15 września). W dniach 26 – 29 września w Kazimierzu Dolnym odbędzie się Walny Zjazd Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych, czyli spotkanie z przedstawicielami 44 miast - kolonii artystycznych zrzeszonych w euroART.

Jesień zapuka do bram Kazimierza 22 września w czasie XXI Święta Jesieni na błoniach przed Oddziałem Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę