Lato w Kazimierzu. Kulturalnie

Za nami święto folkloru - 53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych i koncert Edyty Górniak. Przed nami jeszcze wiele wydarzeń, które pozwolą nam się odprężyć i poczuć magię tego miejsca, które przyciąga wciąż jak magnes. Co nas czeka tego lata w Kazimierzu?

W każdy sobotni wieczór lipca i sierpnia kazimierska fara zaprasza na Kazimierski Festiwal Organowy 2019. Zaplanowano osiem koncertów, pierwszy już za nami. Usłyszymy jeszcze takich wykonawców - polskich i zagranicznych - jak Johannes Fiedler (Niemcy) - organy, Pavel Svoboda (Czechy) – organy, Josef Edwin Miltschitzky (Niemcy) – organy i Susanne Jutz - Miltschitzky (Niemcy) – sopran, Roman Perucki – organy i Maria Perucka – skrzypce, Marek Stefański – organy i Jacek Ozimkowski – bas, Wacław Golonka – organy i Aleksandra Hofman – sopran.

Już w następnym tygodniu rozpocznie się Festiwal Kazimiernikejszyn (17 – 21 lipca). To jedyny w swoim rodzaju miks muzycznej jazdy, natury, magii Kazimierza Dolnego, jasnej strony mocy, autentycznej, bezspinkowej atmosfery i sytuacji wydarzających się w odpowiednim miejscu i czasie - jak piszą o sobie organizatorzy, a my potwierdzamy za coraz liczniejszą z roku na rok rzeszą fanów. Podczas koncertów w kamieniołomach wystąpią: Krzysztof Zalewski, Organek, The Dumplings, Łąki Łan, Kult, Mela Koteluk, Daria Zawiałow, Bass Astral x Igo, Jarecki, Damian Syjonfam, Bitamina, Bubliczki, Dziady Kazimierskie i Rury Wydechowe, Łąki Łan, Teściowa Śpiewa, The Bartenders, Szabla oraz Aida Dzieciom. Oprócz tego wiele interesujących spotkań - tegoroczni Przegoście to: Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil, Szymon Hołownia, Dorota Sumińska, Agnieszka Cegielska, brat Łukasz Woźniak, Jerzy Zagórski, Katarzyna Miller i Magdalena Dembowska. Czeka nas wiele pozytywnej energii z głębi kazimierskiego serca!

Koniec lipca w Kazimierzu to 13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi (27 lipca – 4 sierpnia). Na otwarcie pokazany zostanie nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie film Claudio Giovannesiego „Piranie”. Reżyser będzie gościem Gali Otwarcia Dwóch Brzegów.

Natomiast 10 sierpnia na dziedzińcu kazimierskiego zamku w ramach cyklu Muzyczny Zamek odbędzie się koncert „Smolik/KEV FOX”.

W drugiej połowie sierpnia w Kazimierzu pojawią się klimaty żydowskie i w tym roku... łemkowskie. W programie tegorocznego Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską (21-25 sierpnia) m.in. prezentacje multimedialne, pokazy filmowe, spotkania literackie, oprowadzanie po kolekcji judaików w Muzeum Nadwiślańskim, wędrówka śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym, koncert muzyki sefardyjskiej. Goście festiwalowi spotkają się z wybitnymi znawcami judaizmu, tradycji, kultury żydowskiej i wielokulturowego dziedzictwa Polski.

Przełom sierpnia i września na kazimierskim zamku zapowiada się pod znakiem wina. Kazimierskie Winobranie (31 sierpnia – 1 września) to dwudniowa impreza promująca lokalne winnice i tradycje winiarskie.

Początek września to powrót do szkoły, ale wciąż w klimacie późnego lata. Tematem przewodnim wydarzeń będzie książka. Festiwal „Skąd się bierze Książka?” (7-10 września) to spotkania i warsztaty z autorami oraz ilustratorami, a także wystawa ilustracji do legend o kazimierskim zamku, którą po festiwalu będzie można oglądać także na Małym Rynku. Powieść Franza Kafki "Zamek" według scenariusza pisarki Mai Wolny zostanie wystawiona w ruinach kazimierskiego zamku 7 września. Wystąpią aktorzy Teatru Klepisko ze Skowieszynka oraz mieszkańcy Kazimierza Dolnego. Teatr Klepisko poszukuje do spektaklu 20 osób w różnym wieku. Wymagana dyspozycyjność od 26 sierpnia do 8 września. Zgłoszenia wraz ze zdjęciem twarzy, sylwetki i kilkoma zdaniami o sobie na adres naklepisku@gmail.com. 7 września to także czas Narodowego Czytania. W tym roku w wykonaniu kazimierzaków zobaczymy bukiet polskich nowel.

Kolejny weekend upłynie pod znakiem orkiestr dętych w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych (13-15 września). W dniach 26 – 29 września w Kazimierzu Dolnym odbędzie się Walny Zjazd Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych, czyli spotkanie z przedstawicielami 44 miast - kolonii artystycznych zrzeszonych w euroART.

Jesień zapuka do bram Kazimierza 22 września w czasie XXI Święta Jesieni na błoniach przed Oddziałem Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę