Dwa Brzegi'19: Kino pod namiotem

Świat pod namiotem to nazwa największej na Dwóch Brzegach sekcji filmowej, w której prezentujemy produkcje z ostatnich dwóch lat (2018/2019), czyli najnowsze filmy, jakie pojawiły się na festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie, Locarno, Sundance, Rotterdamie i innych. Filmy, które są poruszające, odważne w formie, które portretują współczesny świat i nas w tym świecie w sposób niebanalny i zaskakujący, na poważnie i z przymrużeniem oka.

Otwieramy pokazem „Piranii” w reżyserii Claudia Giovannesi, który będzie gościem specjalnym gali otwarcia. Piranie to dzieci z przedmieść Neapolu , ich idolami są dawni szefowie mafijnych gangów. Giovannesi niczym dokumentalista pokazuje tę młodzież, która nie ma skrupułów w powielaniu przestępstw świata, w którym dorasta. Równie mocny obraz młodych, na których życie wymusza zachowania patologiczne, przedstawia brazylijski reżyser Alejandro Landes w znakomitym filmie „Monos”. Niezwykłe zdjęcia, kolumbijskie góry i piękno natury kontrastują z dramatem nastoletnich guerillas.

Jak łatwo manipulować uczuciami i poglądami dorastającego człowieka znakomicie pokazują bracia Dardenne w filmie „Młody Ahmed”. Dwukrotni zdobywcy Złotej Palmy w Cannes w swoim najnowszym filmie (także nagrodzonym w Cannes za najlepszą reżyserię) portretują kilkunastoletniego Ahmeda mieszkającego w małym belgijskim mieście, który ulega wpływom lokalnego ekstremistycznego imama.

Problemy imigrantów i radykalizującej się Europy pokazane są także w filmach: „Synonimy” (reż. Nadav Lapid, Złoty Niedźwiedź w Berlinie), „Tu i teraz” (reż. Roman Shumanov), „Kobieta pracująca” (reż. Michal Aviad), „Saf” (reż. Ali Vatansever). Każdy z reżyserów podejmuje tę tematykę w inny sposób i z innego punktu widzenia. Ali Vatansever, twórca z Turcji, który będzie gościem Dwóch Brzegów, trafnie pokazuje, iż w obliczu ekspansji wielkich korporacji zarówno imigranci, jak i rodowici mieszkańcy traktowani są jak obiekty do wynajęcia. Te pięć filmów to zaledwie 5% z ponad 100 innych tytułów tegorocznego programu.

Na tym tle piękna opowieść o wierze w ideały i poszukiwaniu miłości w filmie „Staniczek” (reż. Veit Helmer) jest jak bajka, a kto z nas nie lubi bajek, zwłaszcza gdy w roli głównej znakomity jak zawsze Miki Manojlović. Premierowy pokaz filmu na Dwóch Brzegach będzie z pewnością źródłem do intrygującej dyskusji z twórcą filmu Veitem Helmerem. Przypomnimy też jego wcześniejszy film „Tuvalu” (sekcja POKAZY SPECJALNE), potwierdzający, że przed nami spotkanie z mało znanym, a bardzo oryginalnym reżyserem.

Swego rodzaju bajką, choć w stylu dreszczowca, jest „Kwiat szczęścia” (reż Jessica Hausner) z nagrodzoną w Cannes jako najlepszą aktorką Emily Beecham. W inny świat przenosi poetycka opowieść „Bóg istnieje. Jej imię to Petrunia” oraz „Irina” o kobiecej sile i determinacji w walce o rodzinę z wybitną kreacją Martiny Apostolovej gościa Festiwalu.

Osobiście wierzę, że dobre kino historyczne może być dla nas refleksją o współczesności. Dlatego w naszym programie mamy premiery dwóch filmów, które odnoszą się do ważnych wydarzeń i postaci z historii powszechnej. „Milczący krzyk” (reż. Bernd Böhlich) to historia kobiet, które w latach 30. jako zagorzałe komunistki pojechały do Moskwy i przez pomyłkę zostały zamknięte na 20 lat w sowieckim obozie pracy. Ich powrót do Wschodnich Niemiec, do domu, okazał się równie trudny jak życie w łagrze.

„Marighella” (reż. Wagner Moura) to zaskakujący obraz Brazylii z lat 60. i postać Carlosa Marighelly, pisarza, polityka i opozycjonisty, znakomicie zagrana przez Seu Jorge, znanego szerokiej widowni muzyka i wokalistę.

Świat pod namiotem to także wiele świetnych filmów dokumentalnych ze zwycięzcą Docs Against Gravity na czele, „Krainą miodu”, przewrotnym „Cała przyjemność po stronie kobiet”, czy zabawnym „Ludowa Republika Pożądania”.

Pełny program pokazów filmowych będzie dostępny na naszej stronie od wtorku, 16 lipca, a już dzień później o godz. 12:00 rozpocznie się internetowa sprzedaż biletów.

Zapraszamy,
Grażyna Torbicka z zespołem

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2019 r. Zachęcamy do zapisów do naszego newslettera oraz obserwowania profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

 

Źródło: DwaBrzegi.pl

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę