Dwa Brzegi'19: otwarcie szczęśliwej trzynastki!

zobacz więcej (20)

Filmem Polskiej Kroniki Filmowej z 1949 r. o odbudowie Kazimierza Dolnego rozpoczął się 13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Podczas gali otwarcia obecni byli m.in. aktor Wojciech Pszoniak z małżonką i reżyser Claudio Giovannesi.

Filmem Polskiej Kroniki Filmowej z 1949 r. o odbudowie Kazimierza Dolnego rozpoczął się 13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. 70 lat temu bowiem powstała Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych – początkowo miejsce produkcji filmów dokumentalnych i właśnie Polskiej Kroniki Filmowej, która zarejestrowała także dynamiczną odbudowę Kazimierza – a potem również ważny ośrodek również dla filmów fabularnych, tworzonych przez takie nazwiska – legendy jak: Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Hoffman. Dziś – największy ośrodek produkcji filmowej w Polsce. W ramach okrągłego jubileuszu 70 – lecia tej instytucji na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zobaczymy filmy – fabularne i dokumentalne – tam powstałe.

- To był fragment Polskiej Kroniki Filmowej dokładnie sprzed 70 lat. 70 lat temu mówiono, że do Kazimierza Dolnego przyjeżdżają artyści, są również samorodne talenty i nic się nie zmieniło pod tym względem. Tak to wygląda również dzisiaj – powiedziała podczas ceremonii otwarcia Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Grażyna Torbicka. – Bardzo się cieszę, że spotykamy się i wszystko jest tak, jak powinno być: czyli Polska Kronika Filmowa na początek, a potem dobre kino! To jest właśnie Festiwal Dwa Brzegi!

W ramach dobrego kina na festiwalu zobaczymy m.in. retrospektywę filmową Marco Bellocchio, Kazimierza Kutza w roku powstań śląskich, sekcję filmów I Bóg stworzył aktora z Wojciechem Pszoniakiem. Naprawdę wiele, wiele interesujących obrazów filmowych!

-  My organizatorzy festiwalu Dwa Brzegi bardzo się cieszymy, że udało się, że jesteśmy znowu razem. Nie było łatwo, ale tradycja zobowiązuje! Wiedzieliśmy, że musimy się tu spotkać, że 13. edycja musi się odbyć – mówiła tryskając humorem Grażyna Torbicka. –  Dzieje nam się coraz lepiej. Poprzednio ta scena miała 30 cm wysokości, a dzisiaj ma 80! To jest tylko wskaźnik w górę! 13 edycja – to znaczy, że dwa Brzegi są festiwalem totalnie niekonwencjonalnym i trzynastka na Dwóch Brzegach to jest szczęśliwa liczba!

Gości 13. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi powitał także członek Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastian Trojak.

- Publicznie składam deklarację odnośnie tego, że na pewno odbędzie się czternasty, piętnasty i - nasty Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu – powiedział nagrodzony za to klaskami wicemarszałek Trojak. –  Zarejestrowałem Pani uwagę, że jest to kino budowane tylko na ten festiwal. Przemyślimy tę kwestię.

Festiwal od początku swojego istnienia odbywa się właśnie pod przysłowiową chmurką. Specjalnie na festiwalowy tydzień powstaje Kino Lubelskie na 850 miejsc, Małe Kino na miejsc 250 i wszystkie inne hale, w których odbywają się spotkania z gośćmi, z gwiazdami festiwalu. Całe szalone tętniące życiem miasteczko festiwalowe, jak określiła je Grażyna Torbicka, jest pod namiotem.

W organizację festiwalu w szerszej niż dotąd formule zmierza się także włączyć miasto – matka festiwalu – Kazimierz Dolny.

- Chciałbym tutaj przed Państwem złożyć deklarację, że my jako miasto w przyszłym roku będziemy chcieli uczestniczyć w organizacji festiwalu na poziomie, jakiego dotychczas nie było, m.in. poprzez organizację koncertu inaugurującego festiwal na kazimierskim zamku – powiedział burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski, co publiczność przyjeła burzą oklasków. –  Wierzę, że ta trzynasta edycja będzie dla Państwa szczęśliwa i spędzicie tutaj wiele szczęśliwych chwil. Mam nadzieję, że poza filmami, poza ciekawymi spotkaniami, poza imprezami towarzyszącymi festiwalowi znajdziecie Państwo troszkę czasu i poznacie piękno Kazimierza Dolnego i jego okolic, do czego gorąco zachęcam.

Do magii trzynastki nawiązał także wójt gminy Janowiec Jacek Gędek.

- To że tu jesteśmy to zasługa Stowarzyszenia Dwa Brzegi niewątpliwa. Trzynastka już jest szczęśliwa. Ten festiwal udało się zorganizować, wszystko jest dopięte, tylko pozostało zorganizować czas i bawić się oglądając te wspaniałe filmy - powiedział.

A trzynasty festiwal zapowiada się rzeczywiście ciekawie.

- Tegoroczny program ma wymiar bardzo międzynarodowy, ponieważ przyjadą do nas goście zarówno z Niemiec, z Izraela, z Francji, jest z nami gość z Włoch reżyser filmu otwarcia festiwalu  „Piranie” Claudio Giovannesi. Ale mamy także znakomite postaci polskiego kina. Gościć będziemy pana Janusza Gajosa, Daniela Olbrychskiego, Jerzego Stuhra, Magdalenę Łazarkiewicz i wielu, wielu innych. Jest z nami Jan Kidawa Błoński, czekamy na kolejny film, żeby go włączy w program festiwalu. W tym roku w ramach retrospektywy aktorskiej – I Bóg stworzył aktora – udało nam się po wielu latach oczekiwania – Wojciech Pszoniak.

W Kazimierzu pojawi się zatem więcej zagranicznych gości niż w poprzednich latach. Do Kazimierza przyjadą także Martina Apostolova – aktorka z „Iriny”, Veit Helmer – reżyser i scenarzysta filmów „Staniczek” i „Tuvalu”, Mitko Panov twórca filmu „Świadek” oraz wielu znakomitych polskich twórców.

Dwa Brzegi’19: Program na niedzielę

13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2019

* Program filmowy

* Program spotkań i wydarzeń

 

Relacja z gali otwarcia 13. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2019 na Facebooku>>>

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę