Niezwykła kariera krzemienia. Prace Łutowicza w Kazimierzu

Już w najbliższą niedzielę w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego odbędzie się wernisaż wystawy prac Cezarego Łutowicza - artysty, który wprowadził krzemień pasiasty do polskiej i światowej biżuterii artystycznej.

Krzemień pasiasty to ozdobna odmiana krzemienia z pięknym wzorem utworzonym z układających się na przemian ciemnych i jasnych smug. Wydobywana w Polsce już od neolitu używany był do wyrobu siekierek o znaczeniu magicznym i obrzędowym. Od początku lat 70. Ubiegłego wieku wykorzystywany jest do wyrobu biżuterii, co w 1972 roku pod wpływem prof. Zdzisława Migaszewskiego, geologa i wykładowcy na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach zapoczątkował sandomierski złotnik Cezary Łutowicz.

W niedzielę, 30 lipca o godzinie 13.00 w Oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej odbędzie się wernisaż wystawy prac Cezarego Łutowicza. Wydarzenie to wpisane jest także w program tegorocznej edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Wstęp jest wolny.

Nieco później, bo o godz. 13.30 odbędzie się zaś spotkanie autorskie z artystą. 

- Jak  wielka musiała być to fascynacja, jak wielka wrażliwość i wyobraźnia artystyczna, aby w „kamieniu spotkanym na drodze”, zobaczyć tak niezwykły potencjał – mówi Aniela Ryndziewicz, kierownik Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Ile trzeba było zaangażowania, determinacji, wytrwałości i optymizmu, by tworząc z niego unikatową biżuterię, tak rozpropagować go w Polsce, Europie i świecie, podnieść do rangi wizytówki naszego kraju, do rangi kamienia polskiej dyplomacji, a wreszcie klejnotu królewskiego. Dokonał tego Cezary Łutowicz.

Cezary Łutowicz jest czynnym zawodowo od 1972 r. mistrzem złotniczym i mistrzem rzemiosła artystycznego. W 1972 r. wprowadził krzemień pasiasty do świata biżuterii. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem warsztatów złotniczych pn. „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”. Dodatkowo członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury polskiej”.

W tym roku mija 45 lat pracy twórczej artysty.  Obecnie prace Cezarego Łutowicza znajdują się w siedmiu muzeach w Polsce oraz w zbiorach watykańskich. Odbyło się ponad dwadzieścia jego wystaw indywidualnych, artysta uczestniczył w kilkudziesięciu  wystawach zbiorowych, a wśród osób obdarowanych jego krzemieniami pasiastymi byli m.in. Jan Paweł II i królowa belgijska Matylda.

W samym Kazimierzu Dolnym Cezary Łutowicz już gościł. Było to w 1985 roku w Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego, gdzie została zorganizowana całoroczna wystawa prac artysty, która odegrała znaczącą rolę w wypromowaniu  biżuterii z krzemieniem pasiastym.

- Obecną niewielką wystawą chcemy uczcić tegoroczny jubileusz, życząc artyście kolejnych tak owocnych działań twórczych i mnóstwo zapału do dalszej pracy z krzemieniem pasiastym – kamieniem optymizmu – zapowiadają organizatorzy.

Kuratorem wystawy jest Aniela Ryndziewicz. Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz zbiorów prywatnych artysty.

Wystawę oglądać można codziennie, do 25 października w Holu Gmachu Głównego, Oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej przy Rynku w godz. 10.00-17.00.

 

XI Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Program projekcji filmowych

Program wydarzeń towarzyszących

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę