Niezwykła kariera krzemienia. Prace Łutowicza w Kazimierzu

Już w najbliższą niedzielę w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego odbędzie się wernisaż wystawy prac Cezarego Łutowicza - artysty, który wprowadził krzemień pasiasty do polskiej i światowej biżuterii artystycznej.

Krzemień pasiasty to ozdobna odmiana krzemienia z pięknym wzorem utworzonym z układających się na przemian ciemnych i jasnych smug. Wydobywana w Polsce już od neolitu używany był do wyrobu siekierek o znaczeniu magicznym i obrzędowym. Od początku lat 70. Ubiegłego wieku wykorzystywany jest do wyrobu biżuterii, co w 1972 roku pod wpływem prof. Zdzisława Migaszewskiego, geologa i wykładowcy na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach zapoczątkował sandomierski złotnik Cezary Łutowicz.

W niedzielę, 30 lipca o godzinie 13.00 w Oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej odbędzie się wernisaż wystawy prac Cezarego Łutowicza. Wydarzenie to wpisane jest także w program tegorocznej edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Wstęp jest wolny.

Nieco później, bo o godz. 13.30 odbędzie się zaś spotkanie autorskie z artystą. 

- Jak  wielka musiała być to fascynacja, jak wielka wrażliwość i wyobraźnia artystyczna, aby w „kamieniu spotkanym na drodze”, zobaczyć tak niezwykły potencjał – mówi Aniela Ryndziewicz, kierownik Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Ile trzeba było zaangażowania, determinacji, wytrwałości i optymizmu, by tworząc z niego unikatową biżuterię, tak rozpropagować go w Polsce, Europie i świecie, podnieść do rangi wizytówki naszego kraju, do rangi kamienia polskiej dyplomacji, a wreszcie klejnotu królewskiego. Dokonał tego Cezary Łutowicz.

Cezary Łutowicz jest czynnym zawodowo od 1972 r. mistrzem złotniczym i mistrzem rzemiosła artystycznego. W 1972 r. wprowadził krzemień pasiasty do świata biżuterii. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem warsztatów złotniczych pn. „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”. Dodatkowo członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury polskiej”.

W tym roku mija 45 lat pracy twórczej artysty.  Obecnie prace Cezarego Łutowicza znajdują się w siedmiu muzeach w Polsce oraz w zbiorach watykańskich. Odbyło się ponad dwadzieścia jego wystaw indywidualnych, artysta uczestniczył w kilkudziesięciu  wystawach zbiorowych, a wśród osób obdarowanych jego krzemieniami pasiastymi byli m.in. Jan Paweł II i królowa belgijska Matylda.

W samym Kazimierzu Dolnym Cezary Łutowicz już gościł. Było to w 1985 roku w Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego, gdzie została zorganizowana całoroczna wystawa prac artysty, która odegrała znaczącą rolę w wypromowaniu  biżuterii z krzemieniem pasiastym.

- Obecną niewielką wystawą chcemy uczcić tegoroczny jubileusz, życząc artyście kolejnych tak owocnych działań twórczych i mnóstwo zapału do dalszej pracy z krzemieniem pasiastym – kamieniem optymizmu – zapowiadają organizatorzy.

Kuratorem wystawy jest Aniela Ryndziewicz. Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym oraz zbiorów prywatnych artysty.

Wystawę oglądać można codziennie, do 25 października w Holu Gmachu Głównego, Oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej przy Rynku w godz. 10.00-17.00.

 

XI Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Program projekcji filmowych

Program wydarzeń towarzyszących

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę