Zakopiańska kolonia artystyczna w Kazimierzu

Obrazy Witkacego, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Włodzimierza Tetmajera – Gospodarza z Wesela przypomnianego w tym roku podczas Narodowego Czytania – Józefa Mehoffera, Władysława Ślewińskiego, Leona Chwistka i wielu innych artystów związanych z zakopiańską kolonią artystyczną od połowy XIX w. do wybuchu drugiej wojny światowej zobaczymy na wystawie, której otwarcie już wkrótce w Muzeum Nadwiślańskim.

Romantyzm, realizm, Młoda Polska czy powstały 1917 r. w Zakopanem formizm – zakopiańska kolonia artystyczna jest doskonałym tłem do pokazania przemian w sztuce polskiej, stąd wystawa „Między treścią a formą. Zakopiańska kolonia artystyczna”, której otwarcie w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego zaplanowano na 15 października, będzie niejednolita stylistycznie. Zobaczymy na niej obrazy artystów, których przyciągał czar coraz bardziej modnych od XIX w. Tatr, co sprawiło, że w tym czasie Zakopane stało się ośrodkiem ponadzaborowym, zachowującym pewnego rodzaju neutralność, uzyskując rangę symbolu narodowego. Działali tu tacy artyści jak Witkacy, Leon Wyczółkowski, Włodzimierz Tetmajer, Teodor Axentowicz, Kazimierz Sichulski, Stanisław Gałek, Alfred Terlecki, Jan Rembowski, Zefir Ćwikliński, Vlastimil Hofman, Józef Mehoffer, Abraham Neuman, Max Haneman, Henryk Lewensztadt. Na plener ze swoimi uczniami przyjeżdżał Jan Stanisławski. W pobliskim Poroninie w czasie swojego krótkiego pobytu w Polsce mieszkał Władysław Ślewiński.

Artyści zaczęli skupiać się wokół instytucji i zrzeszeń artystycznych: głównie wokół Szkoły Przemysłu Drzewnego (szkoły Kenara) czy Szkoły Koronkarskiej im. Heleny Modrzejewskiej, Towarzystwa Sztuka Podhalańska, spółdzielni artystycznej „Kilim” czy Kursów Wakacyjnych. Organizowano prelekcje, koncerty, spektakle oraz wystawy. I tak jak w każdym małym, europejskim ośrodku artystycznym spotykano się i dyskutowano o sztuce. Ważnym miejscem tych spotkań był hotel Stanisława Karpowicza.

Wystawa „Między treścią a forma. Zakopiańska kolonia artystyczna” organizowana jest w ramach projektu badawczego "Zakopane w Kazimierzu" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Program wydarzeń:
15 października / godz. 13:00
/ Galeria Wystaw Czasowych / Rynek 19 / wernisaż
29 października / godz. 13:00 / Oprowadzanie kuratorskie / Dorota Seweryn-Puchalska

 

Obrazy w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego przy ul. Rynek 19 będzie można oglądać od otwarcia 15 października o godzinie 13.00 do 14 stycznia 18 r. Godziny otwarcia: do 31 października 10:00-17:00, od 1 listopada 09:00-16:00.

Na wystawie będą zaprezentowane prace wypożyczone z następujących instytucji: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Literatury w Warszawie.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę