Dwa Brzegi: seanse pod gołym niebem

zobacz więcej (7)

Wielkie kino na Małym Rynku. Pod osłoną nocy w Kazimierzu Dolnym przypomnimy m.in. nominowanego do Złotego Globa „Turystę”, chwytający za serce melodramat „10 000 km” i celnie punktującego wady dzisiejszych mediów „Wolnego strzelca”.

Jak co roku na Dwóch Brzegach filmy będzie można oglądać nie tylko w zamkniętych namiotach, ale także w otwartej przestrzeni Kina Perła. W sekcji „Wielkie kino na Małym Rynku” w Kazimierzu Dolnym pokażemy wybitne produkcje, które do polskich kin trafiły w niewielkiej liczbie kopii. To nasz pomysł na to, co warto uratować od zapomnienia z zeszłego sezonu. Na wszystkie projekcje obowiązuje wstęp wolny.

Sekcję rozpoczniemy od wielkiego wydarzenia, czyli skandynawskiego „Turysty”. Film Rubena Östlunda zachwycił publiczność już podczas festiwalu w Cannes, a premiery w kolejnych krajach tylko potwierdzały pierwsze recenzje. Szwedzki reżyser zadaje kilka istotnych pytań o męskość, odpowiedzialność i podział ról w związku. Rozpoczynająca film śnieżna lawina szybko przemienia się tak naprawdę w zgubną lawinę rodzinnych nieporozumień.

Tak jak Ruben Östlund analizuje rodzinę, tak Dan Gilroy na czynniki pierwsze rozkłada świat mediów. W „Wolnym strzelcu” pogoń za błahymi, ale efektownymi i brutalnymi wiadomościami uosabia się w bohaterze granym przez Jake’a Gyllenhaala, operatora kamery i dziennikarza, który nocą filmuje drastyczne sceny zachodzące na terenach Los Angeles.

Miłość będzie z kolei tematem filmów „Eden” i „10 000 km”. W produkcji Mii Hansen-Løve poznamy Paula, paryskiego DJ-a, który żyje pełną piersią: kluby, imprezy, podróże, pierwsze miłości, seks, narkotyki i szaleństwa młodości. Ostatecznie jednak okazuje się, że ponad drugą osobę Paul stawia muzykę – swoją jedyną prawdziwość miłość. O trudach związanych z uczuciami opowie też Carlos Marques-Marcet. Hiszpański reżyser na warsztat bierze związek na odległość i w boleśnie realistyczny sposób rozlicza się ze wszystkimi problemami, jakich tego typu relacja przysparza.

Sytuację w szkołach zbadają zaś Jacek Lusiński i Rok Biček. Rodzime „Carte Blanche” opowie inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię nauczyciela tracącego wzrok. Bohater grany przez Andrzeja Chyrę swoją chorobę próbuje ukryć przed światem, a uczniowie dowiedziawszy się o problemie, stają po stronie swojego wychowawcy. Zgoła odmienna sytuacja będzie panowała w „Klasowym wrogu”, gdzie zobaczymy słoweńskich uczniów, którzy ścierają się z nowym – stosującym według nich nazistowskie metody – nauczycielem niemieckiego. Projekcja nominowanego do nagrody Lux Prize filmu „Klasowy wróg” będzie pokazem specjalnym spoza sekcji „Wielkie kino na Małym Rynku”.

Ostatnim seansem w kinie Perła będzie film „O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu”. Irański horror z wampirami w roli głównej będzie można zobaczyć na tydzień przed oficjalną premierą kinową.

Dziewiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu!

 

Źródło: Dwa Brzegi

 

 

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę