Dwa Brzegi: seanse pod gołym niebem

zobacz więcej (7)

Wielkie kino na Małym Rynku. Pod osłoną nocy w Kazimierzu Dolnym przypomnimy m.in. nominowanego do Złotego Globa „Turystę”, chwytający za serce melodramat „10 000 km” i celnie punktującego wady dzisiejszych mediów „Wolnego strzelca”.

Jak co roku na Dwóch Brzegach filmy będzie można oglądać nie tylko w zamkniętych namiotach, ale także w otwartej przestrzeni Kina Perła. W sekcji „Wielkie kino na Małym Rynku” w Kazimierzu Dolnym pokażemy wybitne produkcje, które do polskich kin trafiły w niewielkiej liczbie kopii. To nasz pomysł na to, co warto uratować od zapomnienia z zeszłego sezonu. Na wszystkie projekcje obowiązuje wstęp wolny.

Sekcję rozpoczniemy od wielkiego wydarzenia, czyli skandynawskiego „Turysty”. Film Rubena Östlunda zachwycił publiczność już podczas festiwalu w Cannes, a premiery w kolejnych krajach tylko potwierdzały pierwsze recenzje. Szwedzki reżyser zadaje kilka istotnych pytań o męskość, odpowiedzialność i podział ról w związku. Rozpoczynająca film śnieżna lawina szybko przemienia się tak naprawdę w zgubną lawinę rodzinnych nieporozumień.

Tak jak Ruben Östlund analizuje rodzinę, tak Dan Gilroy na czynniki pierwsze rozkłada świat mediów. W „Wolnym strzelcu” pogoń za błahymi, ale efektownymi i brutalnymi wiadomościami uosabia się w bohaterze granym przez Jake’a Gyllenhaala, operatora kamery i dziennikarza, który nocą filmuje drastyczne sceny zachodzące na terenach Los Angeles.

Miłość będzie z kolei tematem filmów „Eden” i „10 000 km”. W produkcji Mii Hansen-Løve poznamy Paula, paryskiego DJ-a, który żyje pełną piersią: kluby, imprezy, podróże, pierwsze miłości, seks, narkotyki i szaleństwa młodości. Ostatecznie jednak okazuje się, że ponad drugą osobę Paul stawia muzykę – swoją jedyną prawdziwość miłość. O trudach związanych z uczuciami opowie też Carlos Marques-Marcet. Hiszpański reżyser na warsztat bierze związek na odległość i w boleśnie realistyczny sposób rozlicza się ze wszystkimi problemami, jakich tego typu relacja przysparza.

Sytuację w szkołach zbadają zaś Jacek Lusiński i Rok Biček. Rodzime „Carte Blanche” opowie inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię nauczyciela tracącego wzrok. Bohater grany przez Andrzeja Chyrę swoją chorobę próbuje ukryć przed światem, a uczniowie dowiedziawszy się o problemie, stają po stronie swojego wychowawcy. Zgoła odmienna sytuacja będzie panowała w „Klasowym wrogu”, gdzie zobaczymy słoweńskich uczniów, którzy ścierają się z nowym – stosującym według nich nazistowskie metody – nauczycielem niemieckiego. Projekcja nominowanego do nagrody Lux Prize filmu „Klasowy wróg” będzie pokazem specjalnym spoza sekcji „Wielkie kino na Małym Rynku”.

Ostatnim seansem w kinie Perła będzie film „O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu”. Irański horror z wampirami w roli głównej będzie można zobaczyć na tydzień przed oficjalną premierą kinową.

Dziewiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu!

 

Źródło: Dwa Brzegi

 

 

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę