Dwa Brzegi: Muzyka moja miłość - jazz, hip-hop i heavy metal

zobacz więcej (6)

Emeryci tańczący hip-hop, perkusista jazzowy ćwiczący pod okiem nauczyciela-tyrana, wielokrotna zdobywczyni nagród Grammy Amy Winehouse – oto gwiazdy tegorocznej filmowej sekcji „Muzyka – moja miłość”. Występujące w nazwie festiwalu „dwa brzegi” to nie tylko bowiem Kazimierz Dolny i Janowiec, ale także kino i muzyka.

„Muzyka – moja miłość” to część festiwalu, w której prezentujemy filmy muzyczne i o muzyce. Tym sposobem na Dwóch Brzegach chcemy podkreślać wzajemne uwikłania oraz inspiracje sztuki muzycznej i filmowej.

„Rehab”, „Back to Black”, “Tears Dry on Their Own” – te utwory Amy Winehouse znamy wszyscy. Jaka była zaś sama artystka? Produkcja Asifa Kapadii dzięki wykorzystaniu nieznanych dotąd materiałów, kręconych ukradkiem ujęć i wyznań rzuca nowe światło na historię wielkiej gwiazdy. Kameralny wymiar filmu i skupienie się na życiu osobistym a nie karierze muzycznej podkreśla także tytuł filmu – ten brzmi po prostu „Amy”.

Niemożliwe nie istnieje? To hasło przyświecało bohaterom obrazów „Hip-hop nie zna wieku” i „Pieśni bez ojczyzny”. W tym pierwszym obrazie reżyser Bryn Evans pokaże grupę trzydziestu seniorów, którzy przygotowują się do odbywających się w Las Vegas Mistrzostw Świata w tańcu hip-hop. Co więcej, zawody planują wygrać! Wózek inwalidzki, laska czy sztuczne biodro nie są więc dla nich ani przeszkodą, ani tym bardziej wymówką. Przezwyciężyć nie barierę fizyczną, ale polityczną będą musiały zaś bohaterki „Pieśni bez ojczyzny”. Reżyserka Ayat Najafi rejestruje przygotowania do koncertu w Teheranie, którego celem jest przywrócenie głosu irańskim kobietom. Od czasu rewolucji islamskiej bowiem tym nie wolno śpiewać solo w miejscach publicznych, a w szczególności w miejscach publicznych.

Na tegorocznych Dwóch Brzegach znalazło się także miejsce dla „Alentejo, Alentejo” i „Wacken – witajcie w piekle”. W tym pierwszym dokumencie Sérgio Tréfaut męskie chóry są tylko pretekstem do stworzenia kina społecznie zaangażowanego i zadania pytania o przyszłość lokalnego dziedzictwa w obliczu postępującej globalizacji. W „Wacken” Norbert Heiker zabiera widzów do tytułowego piekła, które okazuje się być największym na świecie heavymetalowym festiwalem odbywającym się pod gołym niebem.

Słowa „Muzyka – moja miłość” mogłyby być wypowiedziane przez głównego bohatera filmu „Whiplash”. W nominowanym do Oscara obrazie Damiena Chazelle Andrew Neiman za wszelką cenę pragnie dostać się do elitarnej szkoły muzycznej. Niestraszne mu są krew, pot i łzy, a przede wszystkim wymagający ich nauczyciel Terence Fletcher. Muzyczny thriller, który trzyma w napięciu do ostatniego dźwięku.

Dziewiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu!

 

Źródło: Dwa Brzegi

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę