Dwa Brzegi 2016 - po raz dziesiaty - otwarte!

Skomentuj (7)

zobacz więcej (17)

10. jubileuszowy Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi uważamy za otwarty! – jak co roku tymi słowami burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula dokonał otwarcia imprezy filmowej, której – niewiele brakowało – mogłoby zabraknąć na mapie kulturalnej nie tylko Miasteczka, ale i Polski.

Galę otwarcia Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi prowadziła tradycyjnie Grażyna Torbicka dyrektor artystyczna festiwalu. Tym razem miała ona miejsce w namiocie kinowym – Kinie Lubelskim, jak zwykle przy Nadwiślańskiej 9.

- W ubiegłym roku kończąc 9. edycję powiedziałam, że za rok zapraszam na nowe otwarcie. Szczerze mówiąc, nie myślałam, że będzie to aż tak dalece nowe otwarcie, ale jest świetnie! – powiedziała Grażyna Torbicka.

Słowom tym towarzyszyły na widowni gromkie brawa. Nietrudno było przecież odczytać aluzję – tej wiosny ważyły się losy festiwalu, kiedy nagle, praktycznie w ostatniej chwili – dwa miesiące przed imprezą – wycofali się dotychczasowi wieloletni główni sponsorzy.

- Bardzo się cieszę, że spotykamy się tak licznie, bo to oznacza, że nasza wiara w to, że trzeba zrobić tę dziesiątą edycję właśnie dla widzów, którzy z roku na rok coraz liczniej przybywają na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, była słuszna – powiedziała Grażyna Torbicka.

Gala otwarcia 10. jubileuszowego Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to była okazja przede wszystkim do podziękowań. Ręce sponsorów strategicznych i dyrektor artystycznej Festiwalu Grażyny Torbickiej reprezentującej organizatorów Dwóch Brzegów połączyły szczególne statuetki w kształcie właśnie złączonych rąk. To szczególnie ważne w tej edycji, która przez długi czas stała pod znakiem zapytania w związku z wycofaniem się dotychczasowych głównych sponsorów i patronów. Złączone ręce – symbol wsparcia dla festiwalu – otrzymali m.in. Adam Sawicki prezes zarządu T-Mobile Polska – obecnego sponsora generalnego festiwalu, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski czy Jacek Bromski prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Były nagrody od twórców festiwalu. Były też nagrody dla twórców festiwalu. Władze samorządowe Kazimierza Dolnego uhonorowały Stowarzyszenie Dwa Brzegi tytułem „Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny”.

- Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia – powiedział, odbierając grafikę autorstwa Tadeusza Michalaka z uchwałą Rady Miejskiej w Kazimierzu Jerzy Zieliński prezes Stowarzyszenia Dwa Brzegi. – Będzie nas to motywowało, by kolejne co najmniej dziesięć festiwali zrealizować.

Padały ciepłe słowa pod adresem twórców festiwalu Dwa Brzegi, ale przede wszystkim deklaracje dalszego wsparcia dla kazimierskiej imprezy.

- Jako samorząd województwa zapewniamy, że nasz udział przy organizacji tego festiwalu będzie przez następne lata również na miarę naszych możliwości wysoki. Czekamy z niecierpliwością na jedenastą, dwunastą, trzynastą, czternastą edycję i kolejne – powiedział marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Mimo kłopotów na tegorocznym festiwalu nie brakuje udogodnień.

- Przede wszystkim mamy co najmniej 3 m powietrza nad głową, bo mamy nowy namiot – powiedziała Grażyna Torbicka. – Ekran jest znacznie wyżej – poziom wzrasta – to oznacza, że wszyscy będą mogli znakomicie śledzić także te filmy, które są z napisami polskimi na dolnym małym białym ekranie.

Podczas gali otwarcia nie zabrakło jak zwykle filmowych sław. Szczególnie oblegany był Bogusław Lina bohater sekcji „I Bóg stworzyła aktora”. Obecni byli także m.in. Filip Bajon, Jacek Bromski, Katarzyna Herman, Lidia Popiel, Krystyna Losca.

 

Program filmowy


Program wydarzeń artystycznych


Program Kina za Rogiem w Janowcu

 

Bilety

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Jan
  Jednak się udało. Dzięki Bogu festiwal jest. Dzięki Stowarzyszenie! Dzięki Panie Burmistrzu!
 • ABC
  czy kazimierski troll internetowy może mi odpowiedzieć na pytanie ?
  nie udawaj że nie doczytałeś !
  • pijany znad Grodarza
   haha. To do mnie ?
  • pijany znad Grodarza
   Jesli do mnie, to odpowiadam.
   Pan Burmistrz mówił rzeczowo i z humorem.
   ps. widzę, ze napisałeś to SWOJE o 21.01 , kiedy to Franciszek odleciał. A, tak mielismy sie zmienić / vide JPII/
  • ABC
   w kwestii wizyty na ukrainie
 • marko
  A co zrobil tym razem nasz milosciwie panujacy?
 • pijany znad Grodarza
  "Złączone ręce - symbol wsparcia dla festiwalu - otrzymali m.in. Adam Sawicki prezes zarządu T-Mobile Polska, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski czy Jacek Bromski prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. "
  Własciwiej byłoby "....... oraz Jacek Bromski........ "
  Tk przy okazji. Brawo panie Burmistrzu. Wypadł Pan świetnie.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę