To już dziś! X edycja X Muzy

Dziś pierwszy dzień Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jubileuszowa edycja, do której doszło mimo wielu niedogodności, to jak zwykle uczta dla miłośników kina. Oprócz filmów będą spotkania, wernisaże i koncerty. Tym właśnie przez najbliższe dni będzie żywił się i oddychał Kazimierz Dolny.

Jak co roku na Dwóch Brzegach filmy będzie można oglądać nie tylko w namiotach kinowych, ale także na powietrzu, w Kinie Perła. „Wielkie kino na Małym Rynku” rusza 31 lipca. Pokażemy wybitne produkcje, które do kin trafiły tylko na kilku kopiach. To nasz pomysł na to, co warto uratować od zapomnienia z ostatniego sezonu.

Pokażemy „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej – najlepszy debiut reżyserski 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Bohaterki, Złota i Srebrna lądują w środku świata warszawskich dancingów lat 80., tętniącego muzyką, mieniącego się światłami neonów i blaskiem cekinów. Niesamowity nastrój filmu budują piosenki zespołu Ballady i Romanse oraz szlagiery z dawnych lat. Naszym gościem będzie odtwórczyni jednej z głównych ról, Michalina Olszańska.

„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” to niezwykła historia jazzmana, który u schyłku lat 50. XX wieku wraca z Anglii do Polski i wraz z grupą ekscentrycznych muzyków zakłada swingowy big-band. Muzyk szybko traci głowę dla uwodzicielskiej i tajemniczej femme fatale, Modesty. Reżyser Janusz Majewski, nagrodzony za ten film Srebrnym Lwem, będzie naszym gościem specjalnym.

Nominowany do Złotej Muszli „High-Rise” brytyjskiego reżysera, scenarzysty i montażysty Bena Wheatley to kolejny film jaki pokażemy na Małym Rynku. Główny bohater w poszukiwaniu spokoju i anonimowości wprowadza się do luksusowego apartamentowca, który został zbudowany, aby zaspokajać kaprysy londyńskiej elity. Szybko okazuje się jednak, że pozostali lokatorzy nie mają zamiaru zostawić go w spokoju.

„Karbala” – film Krzysztofa Łukaszewicza oparty na wydarzeniach, o których opinia publiczna nie wiedziała przez lata. To historia bohaterskiej obrony ratusza City Hall. W ogarniętej powstaniem dżihadystów Karbali odcięci od świata żołnierze stają się uczestnikami największej potyczki, jaką polscy wojskowi stoczyli od czasów II wojny światowej. Reżyser będzie gościł na Dwóch Brzegach.

Ayiva opuścił niedawno swój dom w Burkina Faso, by znaleźć pracę i wesprzeć finansowo siostrę i córkę. Udaje mu się wykorzystać własną pozycję w nielegalnym biznesie przemytniczym, by wydostać siebie i swego najlepszego przyjaciela Abasa z Afryki. Jak potoczy się jego historia widzowie zobaczą w Kinie Perła w filmie Jonasa Carpignano „Mediterranea”.

Nowy film Filipa Bajona „Panie Dulskie” to świeże spojrzenie na ponadczasowy komediodramat Gabrieli Zapolskiej. Reżyserka Melania Dulska zamierza nakręcić dokumentalny film o swojej rodzinie. Podczas jego realizacji odkrywa przeszłość pełną tajemnic. Filip Bajon i Sławomir Orzechowski będą gośćmi festiwalu.

John Maclean, artysta, który oprócz dokonań muzycznych ma na swoim koncie dwa filmy krótkometrażowe, w których wystąpił Michael Fassbender, w 2015 oku otrzymał Główną Nagrodę Jury w konkursie na najlepszy film zagraniczny na Sundance FF. Nagrodzony „Slow West” to opowieść o szkockim paniczu, który przemierza rozległe prerie Dzikiego Zachodu w poszukiwaniu zaginionej miłości swojego życia – pięknej i odważnej Rose. Wkrótce okazuje się, że dziewczynę chce odnaleźć także grupa bezwzględnych łowców nagród.

Program seansów w Kinie Perła


Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zaprasza na Mistrzowskie lekcje kina na Dwóch Brzegach. Gośćmi będą Dumała, Linda, Staroń

Lekcje kina na Dwóch Brzegach mają podtytuł „Spowiedź twórcy filmowego”. To spotkania wybitnych artystów z publicznością, podczas których nasi widzowie zadają pytania. To szczera, otwarta rozmowa o zawodowych pasjach, przygodach, marzeniach, ale również o grzechach popełnionych na drodze artystycznej.

W tym roku zaproszenie przyjęli trzej twórcy:

Bogusław Linda, bohater cyklu „I Bóg stworzył aktora”. Swoją karierę rozpoczął rolami m.in. w „Gorączce” i „Kobiecie samotnej” Agnieszki Holland oraz „Przypadku” Krzysztofa Kieślowskiego.

Piotr Dumała, reżyser, scenograf, pisarz. W czasie „Lekcji kina” zaprezentuje i skomentuje kultowe filmy: „Dr Charakter przedstawia”, „Hipopotamy” oraz „Łagodną”, a ponadto zaprosi na swoją najnowszą fabułę – „Ederly”.

Wojciech Staroń, operator filmowy, autor zdjęć m.in. do „Placu Zbawiciela”, „Papuszy”, „Uwikłanych” i „Argentyńskiej lekcji”. Twórca zaprosi na pokaz filmu „Bracia”, na którym będzie obecny także jeden z bohaterów, Alfons Kułakowski.

Dotychczas gośćmi „Lekcji kina byli” m.in: Bob Rafelson, Jiří Menzel, Jerzy Stuhr, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Bruno Barreto, Allan Starski, Paweł Pawlikowski, Filip Bajon.

10. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Program filmowy


Program wydarzeń artystycznych


Program Kina za Rogiem w Janowcu

 

Bilety


www.dwabrzegi.pl

 

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę