Aktualności dla "festiwal Dwa Brzegi"

Dwa Brzegi 2008

W 2008 roku, po raz drugi, w dniach od 2 do 9 sierpnia odbywać się będzie Festiwal Filmu Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny – Janowiec n/Wisłą, którego inicjatorem i głównym organizatorem jest powstałe ww. miastach Stowarzyszenie DWA BRZEGI.
Wczoraj odbyła się pierwsza konferencja prasowa dotycząca festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który po raz drugi zagości w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą w dniach 2 do 9 sierpnia.
W 2008 roku, po raz drugi, w dniach od 2 do 9 sierpnia odbywać się będzie Festiwal Filmu Sztuki DWA BRZEGI Kazimierz Dolny – Janowiec n/Wisłą. Poniżej zarys programu.
Festiwal filmowy w Kazimierzu od poprzedniego roku odbywa się w nowej formule. Zgodnie z nazwą „Dwa Brzegi” ma miejsce po obu stronach Wisły – w Kazimierzu i Janowcu. Prom nie zawsze może łączyć oba wiślane brzegi – by Wisła przy niskim stanie wód nie zrobiła filmowcom przykrej niespodzianki, organizatorzy rozważają budowę mostu pontonowego.
Grażyna Torbicka - dziennikarka, prezenterka telewizyjna i konferansjerka, autorka programu "Kocham Kino" w TVP2. Ikona festiwali filmowych w Kazimierzu nad Wisłą - towarzyszy im niemalże od samego początku. W tym roku dyrektor artystyczny Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi". Udzieliła wywiadu specjalnie dla internautów naszego Portalu.
Pierwszą edycję Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” mamy za sobą. Konkursy zostały rozstrzygnięte, namioty poskładane, a miłośnicy kina wyjechali. Miejmy nadzieję, że wrócą za rok, na kolejne spotkania z filmem, muzyką i artystami.
Kazimierz Dolny w czasie Festiwalu stał się miejscem dyskusji i konferencji prasowych z udziałem gości, wśród których znalazł się również Felice Laudadio - dyrektor Festiwali Filmowych w Wenecji, zasiadający w Radzie Artystycznej Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".

Mocne strony Festiwalu

Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" przeminął, jednak nie bez echa, co bardzo cieszy organizatorów. O Festiwalu, jego tworzeniu i przebiegu opowiada Monika Czepielewska - rzecznik prasowy tegorocznego Festiwalu.

Z piekła do raju

Weekend festiwalu filmowego Dwa Brzegi mógł skutecznie zrazić do Kazimierza nawet najbardziej zagorzałych miłośników Miasteczka. „To nie gwiezdne wojny, to Kazimierz Dolny” pisała parę lat temu „Polityka”. Rzeczywiście.
Festiwal Dwa Brzegi stara się łączyć mimo różnic. Tak stało się w przypadku Kazimierza i Janowca – miast bliskich sobie i dalekich zarazem. Tak stało się również przypadku fary i synagogi. Obie świątynie zaistniały w czasie kazimierskiego festiwalu także jako świątynie sztuki.
Podczas Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" organizatorzy przygotowali specjalne spotkania z reżyserami, tzw. lekcje kina. Jednym z gości takiego spotkania był Bob Rafelson - poprowadził on wykład, podczas którego wyjawiał tajniki swojej pracy.
Do końca Festiwalu Filmu i Sztuki pozostało jeszcze dwa dni. Może warto pobyt nad Wisłą przedłużyć, by poznać lepiej – nie tylko przez pryzmat i filmu i festiwalowych imprez – oba nadwiślańskie brzegi i położone na nich miasteczka – Kazimierz i Janowiec – Perły nad Wisłą.

Legenda polskiego kina

Legenda polskiego kina. Niezapomniany Kmicic z „Potopu” Hoffmana czy Klucznik Gerwazy z „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy. Odtwórca wielu innych ról, bo wystąpił przecież w ponad stu filmach polskich i zagranicznych. Daniel Olbrychski.
Janowiecki brzeg, który miał łączyć z kazimierskim prom „Gelderland”, z powodu niskiego stanu Wisły oddalił się o prawie 30 kilometrów. Ale warto się wybrać do Janowca, bo na zamku codziennie od 4 do 11 sierpnia w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi" odbywają się projekcje filmowe i imprezy towarzyszące.

Ambulanza Jacka Cygana

6 sierpnia na patio SARP-u odbył się wieczór poezji Jacka Cygana. Była to jedna z wielu atrakcji, jakie proponują nam organizatorzy Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Na spotkanie przybyła bardzo liczna publiczność.

Głos Dwubrzeża daily

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi od pierwszego dnia wydaje swoją jednodniówkę. Głos Dwubrzeża to cztery strony tekstu na temat tego, co było, jest i będzie podczas ośmiu dni kazimierskiego Festiwalu. Dziś - numer czwarty.
Wczoraj zobaczyliśmy „Obsługiwałem angielskiego króla”, dziś – „Pociągi pod specjalnym nadzorem”. „Perły na dnie”, „Postrzyżyny” i „Skowronki na uwięzi” jeszcze przed nami. Filmy Jiriego Menzla są niejako znakiem rozpoznawczym tegorocznych Dwóch Brzegów. Sam reżyser jest gościem specjalnym kazimierskiego Festiwalu.
Poprzez symboliczny gest uścisku rąk burmistrza Kazimierza Dolnego Grzegorza Duni i wójta Janowca Tadeusza Koconia dokonano ceremonii otwarcia I Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Dwie miejscowości położone na przeciwległych brzegach Wisły połączyła – mimo niskiego stanu wody w rzece – Dziesiąta Muza.
Miasteczko powoli zaczęło odliczać dni dzielące je od festiwalu. Jeszcze tu nieco sennie i nic nie wskazuje na to, że już niedługo ulice zapełnią tłumy miłośników kina z różnych stron Polski. Ale wystarczy zapytać się w dowolnym miejscu o kwatery na początek sierpnia, by w większości miejsc usłyszeć jedną i tę sama odpowiedź: Na festiwal nie ma już wolnych miejsc.
Do rozpoczęcia Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi pozostało już tylko 11 dni. Jaki będzie tegoroczny festiwal - wyrosły na bazie 11 lat doświadczeń kazimierskich festiwali filmowych czy zupełnie nową imprezą, która pozytywnie jednak zaskoczy miłośników X Muzy? Rozmawiamy o tym z Piotrem Biedrzyckim, prezesem Stowarzyszenia Dwa Brzegi, które z powrotem powołało w Kazimierzu festiwal do życia.
Pokaż stopkę