Lekcja kina Boba Rafelsona

Podczas Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" organizatorzy przygotowali specjalne spotkania z reżyserami, tzw. lekcje kina. Jednym z gości takiego spotkania był Bob Rafelson - poprowadził on wykład, podczas którego wyjawiał tajniki swojej pracy.
Bob Rafelson to amerykański reżyser, scenarzysta i producent. W latach 1968-1969 był współproducentem dwóch głośnych kontestatorskich utworów: "Głowy", którym też debiutował jako reżyser oraz "Swobodnego jeźdźca" D. Hoppera i P. Fondy. Znany jest głównie jako realizator pięciu filmów, w których wystąpił Jack Nicholson, "Pięć łatwych utworów", "Król Marvin Gardens", "Listonosz zawsze dzwoni dwa razy" i "Krew i wino" mieliśmy okazję zobaczyć powtórnie podczas „Dwóch Brzegów”.

Na spotkanie z Bobem Rafelsonem przybyło mnóstwo ludzi. Amerykański reżyser, o którym mówi się, że podarował światu Jacka Nicholsona, opowiadał o zmianach, jakie zaszły w kinie, odkąd zadebiutował w branży filmowej. O historii swojej kariery. O sobie powiedział, że jest "nietechniczny", ale ma wielką wyobraźnię.

Rafelson zaprezentował podczas wykładu kilka wybranych scen ze swoich filmów, ujawniając kulisy ich powstania. Wyznał, że aby nakręcić dobrą scenę, czasem zostaje sam na sam z aktorami, by nie czuli się skrępowani obecnością ekipy, by pokazali więcej emocji. Wyjaśniał, jak najlepiej pokazać uczucia, nie używając przy tym słów, jak przekonać aktora, by zagrał coś, do czego nie ma przekonania, jak go zachęcić, jak z nim rozmawiać. Bo jego zdaniem są takie sekwencje, kiedy to, co przeżywamy najlepiej pokazać poprzez milczenie, bo jak inaczej przedstawić czyjś ból, smutek, śmierć czy podniecenie...

Bob Rafelson to człowiek o niespotykanym poczuciu humoru i niespożytej energii życiowej. Publiczność żywo reagowała na jego anegdoty, którymi wzbogacał wykład, by w końcu nagrodzić tę lekcją kina owacjami na stojąco. Wygląda na to, że tego typu spotkania podczas Festiwalu – poprzednią lekcję poprowadził Andrzej Titkow – to strzał w dziesiątkę. Przed nami jeszcze jedna – trzecia i ostatnia lekcja kina Wiesława Saniewskiego.
Fot. Mateusz Stachyra

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę