Poznaj dwa brzegi - konkurs

Do końca Festiwalu Filmu i Sztuki pozostało jeszcze dwa dni. Może warto pobyt nad Wisłą przedłużyć, by poznać lepiej – nie tylko przez pryzmat i filmu i festiwalowych imprez – oba nadwiślańskie brzegi i położone na nich miasteczka – Kazimierz i Janowiec – Perły nad Wisłą.
Wycieczkę po okolicy ułatwią nam znacznie nowo wydane dwa bliźniacze przewodniki znanego regionalisty, geografa, laureata teleturnieju Wielka Gra Andrzeja Pawłowskiego –„Kazimierz Dolny nad Wisłą. Historia i współczesność” oraz „Janowiec nad Wisłą. Historia i współczesność”. Przewodniki stanowią dwie części serii „Perły nad Wisłą”.

Obie książeczki opatrzone pięknymi fotografiami autorstwa Andrzeja Pawłowskiego zachęcają do odwiedzenia Dwóch Brzegów słowami literatów:

- Słowo Polska. Jeżeli ktoś zechce do głębi zrozumieć to słowo, jeżeli zechce napoić się tym słowem jak wodą, przesiąknąć jak zapachem – temu traf dobrze usłuży, ściągając do Kazimierza - pisała Maria Kuncewiczowa.

- Daleko mi weselej w Janowcu – zapisała na początku XIX w. Klementyna z Tańskich Hoffmanowa w „Dzienniku Franciszki Krasińskiej” – prześliczne miejsce, zamek wspaniały na górze nad Wisłą, starożytny, bo jeszcze po Firlejach, widok stąd na Kazimierz, na Puławy ks. Czartoryskich bardzo przyjemny; sal i pokojów bez końca, malowania i sprzęty przepyszne.”

Andrzej Pawłowski proponuje do odwiedzenia po obu stronach Wisły 7 tras – 4 w Kazimierzu (dwie trasy historyczno – kulturowe „Po miasteczku” i „Do Kuncewiczówki i wąwozów” oraz dwie trasy przyrodniczo krajobrazowe „Do żywego skansenu i niezwykłych widoków” i „Do korzeni i źródeł Grodarza”) oraz trzy w Janowcu (jedna trasa historyczna – „Wyprawa wodno – piechotna do promu i po Janowcu” oraz dwie trasy przyrodniczo – krajobrazowe „Spacerkiem nad skarpą” i „W górę Wisły do Lucimii”).

Zaletą obu przewodników są ciekawostki na temat odwiedzanych miejsc, co podnosi atrakcyjność wycieczki, która jest też swego rodzaju wędrówka przeszłość, w historię. Trasy opatrzone są pięknymi fotografiami, a także szczegółowymi mapami proponowanych do zwiedzenia miejsc. Wśród informacji praktycznych można znaleźć adresy punktów gastronomicznych i noclegowych, a także adresy stron internetowych poświęconych Dwu Brzegom, w tym adres naszego Portalu.

- Poprzez niniejszy przewodnik chciałbym przybliżyć wszystkim odwiedzającym ten najpiękniejszy nadwiślański zakątek niezwykłe bogactwo nagromadzonych tutaj walorów przyrodniczych, kulturowo – historycznych i krajobrazowych – pisze Andrzej Pawłowski w słowie wstępnym pierwszej części. – Zapraszając do tych niezwykłych miejsc, muszę Państwa lojalnie przestrzec przed nieuleczalną chorobą, dotykającą tych, którzy odwiedzą je choćby raz w życiu – otóż powracać tu będą już zawsze.

- Miłych oczarowań – życzy wszystkim tym, którzy wyruszą na trasy, Autor przewodnika, nawiązując do książki malarki, scenografa i pedagoga Ireny Lorentowicz „Oczarowania”, której takich wrażeń dostarczał Kazimierz nad Wisłą.

Wraz z Andrzejem Pawłowskim proponujemy Państwu konkurs.

Gdzie w Janowcu znajduje się prezentowana przez nas na zdjęciu konkursowym płaskorzeźba?

Zdjęcie pochodzi z przewodnika „Janowiec nad Wisłą. Historia i współczesność” (s.4).

Odpowiedzi należy przesyłać na adres redakcja@kazimierzdolny.pl do dnia 19 sierpnia br. O wygranej decyduje kolejność zgłoszeń. Nagrodę stanowi przewodnik po Janowcu Andrzeja Pawłowskiego. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na naszym Portalu 20 sierpnia br. Powodzenia!

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę