Felice Laudadio. Wspomnienie Antonioniego

Kazimierz Dolny w czasie Festiwalu stał się miejscem dyskusji i konferencji prasowych z udziałem gości, wśród których znalazł się również Felice Laudadio - dyrektor Festiwali Filmowych w Wenecji, zasiadający w Radzie Artystycznej Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".

Felice Laudadio to człowiek wielkiego pokroju, słynny scenarzysta, producent m.in. filmu Antonioniego „Po tamtej stronie chmur”, a przede wszystkim dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji oraz w Viareggio, dyrektor Casa del Cinema w Rzymie oraz Członek Honorowy Rady Artystycznej Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".


W Kazimierzu Dolnym gościł przez cały Festiwal, był bohaterem jednego ze spotkań z cyklu "Porozmawiaj z nimi", podczas którego opowiadał o swoim życiu dzieląc się z publicznością swymi doświadczeniami.

Spotkanie poprowadziła oczywiście Grażyna Torbicka, pełniąca również rolę tłumacza. Przybliżyła przybyłej publiczności sylwetkę artysty i opowiedziała, jak to się stało, że Felice Laudadio przyjął zaproszenie na ten Festiwal i został jednym z członków Rady Festiwalu.


Rozmowa rozpoczęła się od wspomnień o niedawno zmarłym reżyserze - Michelangelo Antonini, który był również przyjacielem Laudadio.

- Patrząc na filmy, które stworzył Antonini, a także na scenariusze jakie napisał, ludzie myślą, że był zimnym człowiekiem, chłodnym i bardzo poważnym. I taki był. Ale był również bardzo próżny, lubił się ładnie ubierać i podobać kobietom - mówi Felice Laudadio.

Laudadio opisuje swego zmarłego przyjaciela, jako człowieka bogatego wewnętrznie, bo był nie tylko wspaniałym reżyserem, ale również malarzem - o czym nie wszyscy wiedzą. Malarstwu oddał się pod koniec lat 90 - tych, kiedy już nie chciano mu pozwolić, by produkował filmy. Felice Laudadio, nie krył wzruszeń wspominając Antoniniego, opowiadał o nim z wielką sympatią i wyznał, że zawsze będzie go pamiętać, jako reżysera, który przyjeżdżał na jego festiwale.

Według Laudadio spotkania z twórcami podczas festiwalu są niezmiernie ważne, ponieważ można się na nich dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy - m.in. o tym, jak tworzy się festiwale, ile kryje się za tym wysiłku i pracy, a także satysfakcji, gdy impreza okaże się sukcesem.


Felice Laudadio był zachwycony, iż zorganizowany w Kazimierzu Dolnym Festiwal to nie tylko festiwal filmowym, ale również towarzyszące koncerty i wystawy, cieszące się wielkim zainteresowaniem.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, Laudadio żartował i odpowiadał na pytania publiczności, za co był nagradzany wielkimi brawami.


Było to ostatnie spotkanie z cyklu "Porozmawiaj z nami" podczas tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi". Ostatnie i zarazem bardzo udane.

Fot. M. Stachyra

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę