Synagoga - miejsce na drugim brzegu

Skomentuj (1)
Festiwal Dwa Brzegi stara się łączyć mimo różnic. Tak stało się w przypadku Kazimierza i Janowca – miast bliskich sobie i dalekich zarazem. Tak stało się również przypadku fary i synagogi. Obie świątynie zaistniały w czasie kazimierskiego festiwalu także jako świątynie sztuki.
9 sierpnia w farze organy rozbrzmiały pod palcami młodego utalentowanego organisty z Gdańska – Marcina Miłosza Grzegorczyka.

9 sierpnia nie tylko muzyką wypełniła się kazimierska synagoga. 9 sierpnia stał się bowiem festiwalowym Dniem Kultury Żydowskiej. Stara synagoga przy Lubelskiej ożyła na nowo, tym razem jako miejsce wykładów, wystawy fotografii, występu kabaretu żydowskiego w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego, warsztatów tańca żydowskiego i koncertu zespołu Sholem. Przed synagogą trwały warsztaty plastyczne i kulinarne. Jak zaproszenie do wnętrza synagogi. A ciekawych nie brakowało. I nic dziwnego, bo na co dzień to miejsce jest po prostu zamknięte. Od czasu, gdy było tu kino Wisła, drzwi synagogi otwierają się sporadycznie. W tym roku wnętrza bożnicy można było obejrzeć na przykład podczas Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Takie imprezy – jak obiecują przedstawiciele Gminy wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, do której synagoga należy – mają się tu odbywać częściej.

- W tym roku mamy dość skromny program – mówi wiceprzewodnicząca Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Grażyna Majer. - Ale chcieliśmy pokazać aspekty nie tylko przeszłej kultury żydowskiej, ale i obecnego życia żydowskiego w Polsce. Społeczność żydowska, choć bardzo mała, żyje i prężnie pracuje. Mamy wykłady na temat historii jak i życia obecnego, chcemy w ten sposób przybliżyć kulturę żydowską, jedzenie żydowskie, pokazać, na czym polega koszerność. Chcemy, by ludzie orientowali się, czym żyje społeczność żydowska, oprócz tego, że jesteśmy Polakami i żyjemy sprawami polskimi.

Obecnie trwa remont dachu synagogi i w najbliższym czasie podobnych inicjatyw nie należy się spodziewać zbyt wiele. Chociaż już we wrześniu Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów organizuje tu Festiwal Sztuki Filmowej Jidysz. Już teraz czynna jest w synagodze księgarnia żydowska, w której nabyć można między innymi kalendarze na rok bieżący 5767.
Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2024. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę