Otwarcie poprzez uścisk dłoni

zobacz więcej (7)

Poprzez symboliczny gest uścisku rąk burmistrza Kazimierza Dolnego Grzegorza Duni i wójta Janowca Tadeusza Koconia dokonano ceremonii otwarcia I Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Dwie miejscowości położone na przeciwległych brzegach Wisły połączyła – mimo niskiego stanu wody w rzece – Dziesiąta Muza.
Na scenie przed białym ekranem wśród przedstawicieli lokalnych władz samorządowych pojawili się także patron honorowy Festiwalu – marszałek województwa lubelskiego Jarosław Zdrojkowski, Agnieszka Odorowicz – dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dyrektor TVP2 Wojciech Pawlak i dyrektor Festiwalu Bogusław Bojczuk. Prowadząca ceremonię otwarcia Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi Grażyna Torbicka – dyrektor programowy Festiwalu – zaprosiła na scenę tych, bez których nie byłoby tego święta sztuki filmowej – twórców. Spotkanie w Kazimierzu nad Wisłą Boba Rafaelsona i Jiriego Menzla – dwóch światowej sławy reżyserów – określiła, nawiązując do nazwy kazimierskiego Festiwalu, jako swoiste spotkanie dwóch brzegów… oceanu. Na scenie pojawił się również polski reżyser Jerzy Skolimowski.

Przez długą chwilę uwaga fotoreporterów skupiła się na legendzie polskiego kina – Danielu Olbrychskim. Z festiwalową publicznością z pierwszych rzędów witał się także filmowy Czterdziestolatek Andrzej Kopiczyński, twórca „Mojego Nikifora” Krzysztof Krauze, Peter Fudakowski producent filmu „Tsotsi” nagrodzonego Oskarem w 2006 r.

A potem zapadła ciemność. I cisza. Czas na sacrum kina. Spotkanie z „Nieznajomą” Giuseppe Tornatore. Pierwszy Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi został otwarty.
Fot. Mateusz Stachyra

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę