Dwa Brzegi. Fotoreportaż

Skomentuj (2)

zobacz więcej (11)

Pierwszą edycję Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” mamy za sobą. Konkursy zostały rozstrzygnięte, namioty poskładane, a miłośnicy kina wyjechali. Miejmy nadzieję, że wrócą za rok, na kolejne spotkania z filmem, muzyką i artystami.
Główną ideą tegorocznego Festiwalu "Dwa Brzegi", który stał się imprezą międzynarodową, było pokazanie dzieł filmowych w oprawie tych wszystkich gałęzi sztuki, które na film się składają. Dlatego też oprócz wielu filmów, podczas Festiwalu mogliśmy uczestniczyć również w koncertach, spotkaniach z artystami, warsztatach czy też wystawach. Kazimierz Dolny odwiedziło wielu znakomitych gości, w tym m.in. Jiri Menzel, Gustavo Santaolalla, Bob Rafelson, Felice Laudadio, Rafał Olbrychski, Jerzy Skolimowski, Wiesław Saniewski, Andrzej Barański czy Artur Barciś.

Pierwsze dni Festiwalu zgromadziły do Miasteczka tłumy ludzi. Pełne sale kinowe, mnoga publiczność na spotkaniach, wystawach i koncertach, pełne kawiarnie i ogródki na Rynku, wreszcie zapełnione kwatery do wynajęcia. Tak minął pierwszy weekend festiwalowy.

W poniedziałek było już dużo spokojniej, część ludzi wyjechała, niektórzy spali do późnych godzin, zmęczeni nocną zabawą. Kazimierz Dolny zaczynał tętnić życiem dopiero wieczorami, kiedy po seansach ludzie przychodzili na Rynek, aby ugasić pragnienie w „przy kawiarnianych ogródkach”. I tak było przez cały tydzień.

Bogaty program festiwalu ściągnął do Miasteczka bardzo szeroką publiczność, zdarzało się, że jednocześnie odbywało się kilka imprez, co spowodowało, że ludzie biegali z jednego spotkania na drugie. Na szczęście Kazimierz Dolny jest niewielki i nie stwarzało to większych problemów.

W tym roku organizatorom udało się uniknąć niekulturalnych gości, którzy w ubiegłych latach podczas Lata Filmów spali pod gołym niebem, bądź też bawili się hucznie do białego rana, nie pozwalając mieskańcom spać. W tym roku podobnych incydentów nie było.

Mocną stroną Festiwalu okazały się być zarówno premiery, jak i filmy dokumentalne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród publiczności. Biorąc pod uwagę frekwencję, nie gorzej wypadły lekcje kina, które poprowadzili: Andrzej Titkow, Bob Rafelson i Wiesław Saniewski.

Podczas Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" odbył się konkurs publiczności. Jak się okazało najbardziej podobał się film "Rezerwat" Łukasza Palkowskiego, a zaraz za nim "Zakochany Molier", "Bez skrupułów", "Drewniana skrzynka" i "Na krawędzi nieba".

Śmiało więc można stwierdzić, że Festiwal Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" okazał się bardzo dobrym pomysłem, sukcesem organizatorów, którzy już teraz mówią o kolejnych edycjach, być może jeszcze lepszych i bogatszych programowo.
Więc Festiwalu, do zobaczenia za rok!
Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Marek (gość)
    A może już pora ( dziś jest 21 sierpnia ! ) pozdejmować transparenty Festiwalu znad ulic w Kazimierzu ?...W Janowcu też jeszcze wiszą ? Może czekają na Festiwal za rok ?
  • stefek (gość)
    "W tym roku organizatorom udało się uniknąć niekulturalnych gości..." udało się także uniknąć wielu kulturalnych gości, w tym mnie. Z jednej strony impreza niby jest budowana w opozycji do Lata filmów, z drugiej wygląda identycznie i jeśli odniesie sukces, to niekulturalni goście znowu się zjadą. ot co.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę