Pierwsza konferencja prasowa (video)

Skomentuj (9)
Wczoraj odbyła się pierwsza konferencja prasowa dotycząca festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który po raz drugi zagości w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą w dniach 2 do 9 sierpnia.
Podczas konferencji organizatorzy festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi przedstawili program oraz sponsorów i patronów tegorocznej imprezy. Nie bez powodu spotkanie odbyło się w warszawskim Empiku - w tym roku on także będzie obecny na festiwalu w Kazimierzu.

W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele Kazimierza Dolnego, m.in. burmistrz Grzegorz Dunia, Robert Sulkiewicz i Piotr Biedrzycki.

Na repertuar II filmowego Festiwalu Dwa Brzegi złożą się filmy wyselekcjonowane na tegorocznych festiwalach w San Sebastian, Rotterdamie, Berlinie, Cannes, na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, a także nowości europejskie zaproponowane przez naszych współpracowników w Niemczech, na Węgrzech, w Czechach, we Włoszech, w Anglii, Irlandii, Turcji, Hiszpanii i Francji. Będą to przede wszystkim filmy reprezentujące nurt kina autorskiego, artystycznego i kina niezależnego, ze szczególnym naciskiem na młode kino europejskie.

40 lat temu w 1968 roku w Europie miała miejsce seria wydarzeń nazwanych później REWOLTA 68. Wydarzenia we Francji, Włoszech, Hiszpanii, w Ameryce, Polsce stały się inspiracją dla wielu twórców. Przygotowujemy prezentacje filmów, które zainspirowane zostały tamtymi wydarzeniami oraz cykl spotkań pod hasłem „Rewolta 68 - o co chodzi?”. Proponujemy także zabawę – konkurs „CANNES i Dwa Brzegi” związany z faktem, iż 40 lat temu w maju 1968 roku Festiwal w Cannes przerwany został w wyniku wydarzeń majowych i protestów studenckich. Na stronie internetowej Festiwalu Dwa Brzegi 15 kwietnia opublikujemy listę filmów, które wówczas, w 1968 roku, znalazły się w konkursie canneńskiego festiwalu (a był wśród nich także „Żywot Mateusza” Witolda Leszczyńskiego!!!) i wspólnie wybierzemy te trzy, które zdaniem internautów miały największą szansę na Złotą Palmę Anno Domini 1968. Postaramy się, by trzy zwycięskie filmy (a więc te z największą ilością głosów) zostały pokazane na festiwalu Dwa Brzegi. Przygotowujemy retrospektywny przegląd filmów znakomitego autora kina niezależnego, jakim jest autor filmów „Mala Noche”, „Drugstore Cowboy”, „Gerry”, czyli GUS VAN SANT. Pokażemy także jego najnowszy film „Paranoid Park”.

Osobną sekcję będą stanowiły pełnometrażowe filmy dokumentalne portretujące współczesnego „obywatela świata”: jego dążenia, zainteresowania, system wartości.

Podobnie jak w ubiegłym roku projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami prezentowanych dzieł pod hasłem „Porozmawiaj z nimi”. Spotkania takie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem festiwalowej publiczności i samych twórców, dawały bowiem możliwość swobodnej wymiany refleksji i uwag cennych dla obu stron. Mamy nadzieję, że tak będzie i w tym roku.

„Lekcja kina – spowiedź twórcy filmowego” to kolejny cykl sprawdzony na Dwóch Brzegach w 2007 roku, który będziemy kontynuować. W ubiegłym roku zapoczątkował ten cykl w Kazimierzu amerykański twórca filmu niezależnego Bob Rafelson. Jest to opowieść twórcy o tym, jak rodziła się jego pasja do sztuki, co go inspiruje i jakie są tajemnice jego twórczości. Spotkanie ilustrowane jest wybranymi przez twórcę fragmentami jego dzieł (nazwiska twórców w trakcie ustalania).

Zarówno Kazimierz jak i Janowiec, ze swoistym klimatem i atmosferą, to miejsca wymarzone, by zagościła tam muzyka. Na otwarcie festiwalu 2 sierpnia na kazimierskim Zamku odbędzie się koncert najwybitniejszego pieśniarza fado Carlosa du Carmo (Portugalia). To wielka gwiazda muzyki fado, inspirator powstania i gwiazda najnowszego filmu Carlosa Saury pod tytułem „Fados”, w całości poświęconego temu stylowi muzycznemu i jego korzeniom.

Film Carlosa Saury będzie miał swoją polską premierę na Dwóch Brzegach, a sam Carlos Saura wstępnie wyraził zainteresowanie przyjazdem na festiwal. Film „Fados” otworzy cykl filmów pod hasłem „Muzyka, moja miłość”, których tematem jest muzyka lub twórcy muzyki na przykład: „Rolling Stones – W blasku świateł”, „Cafe de los Maestros”, „Patty Smith-legenda muzyki”.

Na zamknięcie festiwalu w Janowcu na Zamku zabrzmi muzyka skomponowana i wykonywana przez jednego z najciekawszych obecnie kompozytorów muzyki filmowej i nie tylko, a jednocześnie świetnego pianisty jazzowego Włodka Pawlika. Na program jego koncertu złożą się utwory skomponowane do filmów: „Warto umierać” D. Kędzierzawskiej, „Straż nocna” P. Greenawaya, „Wichry Kołymy”.

Festiwal Dwa Brzegi inicjuje w tym roku retrospektywny przegląd wybitnych kreacji wielkich aktorów. Co stworzyłby reżyser, gdyby nie znalazł odpowiedniego aktora, który ucieleśnia i urzeczywistnia jego wizje? Sztuka aktorska jest częścią dzieła filmowego. Cykl pod nazwą „I Bóg stworzył aktora” otworzy wybitny polski aktor filmowy i teatralny Janusz Gajos. Zaprezentujemy pełną i bogatą osobowość tego aktora, przedstawiając wybrane przez niego samego filmy, spektakle teatralne i prace fotograficzne. Tej prezentacji towarzyszyć będzie cykl spotkań z Januszem Gajosem i reżyserami, którzy z nim pracowali (między innymi Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern, Wojciech Marczewski, Jan Jakub Kolski). Wystawa Janusza Gajosa – fotografa będzie z pewnością bardzo ciekawym dopełnieniem jego artystycznego portretu.

„Rok Polskiej Animacji”. Rok 2008 ogłoszony został przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich Rokiem Polskiej Animacji. Obchodzimy 60-cio lecie sztuki animacji, która przez wiele dekad była najwspanialszą wizytówką polskiej kultury na świecie. Wybitni twórcy tacy jak Borowczyk, Lenica, Giersz, Szczechura, a potem Dumała, Bagiński, Skrobecki nagradzani byli na całym świecie. Polskie Wydawnictwa Audiowizualne wydały w tym jubileuszowym roku Antologię Polskiej Animacji. Na Dwóch Brzegach zaprezentujemy najbardziej znaczące dzieła z historii animacji w naszym kraju oraz twórców najmłodszych, studentów Wyższych Szkół Plastycznych, który kontynuują tę wspaniałą tradycję polskiej sztuki animacji. Gośćmi festiwalu będą zarówno mistrzowie: Szczechura, Kuzia, Dumała jak i młodzi.

W ubiegłym roku na festiwalu Dwa Brzegi projekcje filmów fabularnych poprzedzane były prezentacją filmów krótkometrażowych, tak jak bywało to kiedyś w kinach. Tym samym rozpoczęliśmy akcję, którą chcemy w tym roku kontynuować, by krótki metraż, animacja powróciły do sal kinowych.

Kazimierz nierozerwalnie związany jest z historią i kultura żydowską. W ubiegłym roku współpraca z Gminą Żydowską w Kazimierzu podczas festiwalu zaowocowała Dniem Kultury Żydowskiej, który był wspaniałą prezentacją żydowskich twórców. Chcemy ten wątek kontynuować tym bardziej, że na Małym Rynku chcemy pokazać film, który w 1937 roku nakręcony został właśnie tam na Rynku, w języku jidysz „Yddle the Fiddle”. Tej projekcji towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo. Będzie to na pewno jedno z niezapomnianych wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu.

Jarek Koziara autor loga i plakatu festiwalu Dwa Brzegi, jego oprawy plastyczno-graficznej, znakomity plastyk i performer obchodzi w tym roku jubileusz pracy artystycznej. Dwa Brzegi będą miejscem prezentacji dorobku Jarka Koziary, który od wielu lat związany jest z tym regionem. Tu nad Wisłą, niejako dosłownie na dwóch jej brzegach rodzi się sztuka Koziary - tu czerpie inspiracje.

Ponadto uczestnicy Festiwalu Dwa Brzegi będą mogli brać udział w warsztatach filmowych, fotograficznych i plastycznych prowadzonych przez wybitnych twórców.
Swój przyjazd na festiwal zapowiedzieli w tym roku przedstawiciele świata filmowego z Włoch, Francji, Niemiec (wśród nich sekretarz generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych FIPRESCI Klaus Eder).

Filmy prezentowane na festiwalu Dwa Brzegi oceniane są przez najbardziej surowe i niezależne gremium jurorów - przez publiczność. Właśnie ona przyzna jedyną nagrodę, najbardziej wartościową na tym festiwalu, Nagrodę Publiczności.

Dokładny program festiwalu oraz listę gości poznamy na przełomie maja i czerwca.

ZOBACZ VIDEO

kto wspiera festiwaljakie kino zobaczymyretrospektywy

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • tejh (gość)
  Jesteśmy skromni ale dziękujemy za pochwały ! Oczywiście do usług !
 • Anonim (gość)
  Ależ sympatyczni i życzliwi ci kazimierscy internauci!
 • tejh (gość)
  To może niech tam w Janowcu już zostaną ? Tu będzie trochę lużniej.
 • Ktoś nie pomyślał (gość)
  Z Janowca będą nocą wracać wpław! Bo skądinąd bardzo sympatyczny i życzliwy kapitan promu nie będzie czekać w nieskończoność na nawiedzonych kinomaniaków.
 • e (gość)
  No a co z mostem ??? Miał być na ten czas most łączący oba brzegi...
 • Yars (gość)
  Mam nadzieję że ci z biura festiwalowego mają na tyle rozumu by od tego kurzawińskiego trzymać sie z daleka ..a przynajmniej trzymać się za kieszenie !
 • Anonim (gość)
  Czy Kurzawiński szykuje siedzibę TPmKD na biuro prasowe Festiwalu i czy trawa już przycięta ???
  Ponoć zostało mu 6 tyś z aukcji na Brulion nr 8....
 • Anonim (gość)
  No co Ty! Powiszą rok i będzie "jak znalazł", więc po co się czepiasz?
 • sae5 (gość)
  Czy tak jak poprzednio, transparenty ogłaszajace festiwal będą wisiały nad kazimierskimi ulicami jeszcze pór roku po festiwalu ???

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę