Wielkanoc u Kuncewiczów

Skomentuj (3)

Ubiegłoroczna dekoracja wielkanocna w Kuncewiczówce kładła nacisk na świąteczną kuchnię: prezentowano mazurki i baby pieczone według starych przepisów w historycznych formach. Wielkanocna wystawa AD 2007 prezentuje przede wszystkim staropolskie ozdoby świątecznego stołu.

Prezentowane w Domu Kuncewiczów palmy różnią się co nieco od tych, które zdominowały świąteczną  wyobraźnię Polaków, kojarząc się niemal wyłącznie z niezwykłej piękności wyrobami wileńskimi. Są to pałki wykonane z suszonych kwiatów, traw, mchów i zbóż. Tymczasem trochę zapomniano o urodzie palemek złożonych z bibułkowych kwiatów i rozmaitych świeżo zrywanych roślin. Do wyrobu strzelistych bukietów używano gałązek wierzb, malin i porzeczek. Wplatano również w palmy barwinek, borówkę, bukszpan, wrzos, cis, wiklinę, leszczynę, widłak, jedlinę, świerk, tuję i trzcinę wodną. Zastosowany materiał zależał od zwyczajów panujących w danym regionie Polski. Wielkanocne palmy dla Domu Kuncewiczów są dziełem plastyczki Kuncewiczówki, Danuty Wierzbickiej. Wykonała je według wzorów etnograficznych, okraszając własną inwencją.
Na wielkanocnym stole Kuncewiczów znalazł się też  koszyk ze święconym. Umieszczono w nim to, co w tradycyjnym polskim koszu wielkanocnym znaleźć się powinno. A więc są tam: baranek (tu - z cukru, a może być z masła lub ciasta), chleb, jajka, biały ser, sól, chrzan, pęta kiełbasy, lukrowana baba.

W różnych pomieszczeniach Kuncewiczówki kolorami mienią się palmy, pisanki oraz  cięte i bibułkowe kwiaty. Zielenią się rzeżucha, pszenica, barwinek, borówka i bukszpan.
Ekspozycję przygotowały trzy Małgorzaty pracujące w Kuncewiczówce: panie Sosik, Ścibior i Rucińska. Ostatnia z nich jest autorką koronkowym serwetek, tak lubianych przez Marię Kuncewiczową, co pokazują zdjęcia wnętrz domu z muzealnego archiwum. Wystawa czynna będzie do niedzieli, 15 kwietnia włącznie.

Muzeum Nadwiślańskie

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Dom Kuncewiczów (gość)
  Uwaga, uwaga: już niedługo Zielone Świątki u Kuncewiczów. Szczegóły - wkrótce.
 • Jerzy Kuncewicz (gość)
  "Drgnęło już wiosenne życie; kamień z grobu odwalony — ale nie ma jeszcze Wolnej Polski Ludowej. — Ona będzie wtedy dopiero, gdy my ją sobie wywalczymy i wypracujemy".

  Warszawa, 31 marca 1918 r.

 • Załoga Domu Kuncewiczów (gość)
  Proszę kliknąć na obrazek umieszczony w prawym górnym rogu tej strony pod "Zobacz również". Można obejrzeć więcej aktualnych zdjęć z Kuncewiczówki.

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę