Siemiński u Kuncewiczów

Skomentuj (4)

Dnia 29 kwietnia w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów odbyło się spotkanie autorskie Waldemara Siemińskiego – socjologa i pisarza - który swoje korzenie wywodzi z Kazimierza Dolnego.

Waldemar Siemiński mimo tego, iż już od wielu lat nie mieszka w Kazimierzu Dolnym, wciąż do niego powraca. Nie zawsze są to powroty dosłowne - często odbywają się za pośrednictwem książek, które autor pisze, umieszczając akcję właśnie w Kazimierzu nad Wisłą. Tak jak to było w przypadku „Kobiety z prowincji”. Chociaż doskonale maskuje miejsce opisywanych wydarzeń, swoich przyjaciół i mieszkańców Kazimierza nie oszuka.
29 kwietnia Waldemar Siemiński przybył na spotkanie do Kuncewiczówki, gdzie czekali na niego i starzy znajomi, i przyjaciele, ale również turyści – pasjonaci Kazimierza. Bartek Hemperek, uczeń klasy piątej miejscowej szkoły podstawowej wraz ze swoją polonistką panią Ewą Wolną przeczytali fragmenty jego książek, m.in. fragment powieści „Kobieta z prowincji”.

- „Kobieta z prowincji” to wsteczna biografia. Biografia mojej cioci, która przez dwa lata opowiadała mi swój życiorys. Wszystko skrzętnie nagrywałem, potem pojawił się pomysł napisania książki - opowiada pisarz.

Licznie zgromadzona publiczność nie pozwoliła odejść autorowi po części oficjalnej. Padało wiele pytań, m.in. o to, dlaczego pisarz nadał takie tytuły swoim książkom, dlaczego nie po prostu – Kazimierz…

- Bo Kazimierz jest bardzo znany i uniwersalny, a ja chciałem zrobić coś innego. Opisać go z tej drugiej strony, znanej tylko nam – mieszkańcom - tłumaczy Siemiński. – Ale i tak wszyscy się domyślają, że chodzi o to Miasteczko. Bo przecież nie ma drugiego takiego miejsca - dodaje.

Po spotkaniu można było obejrzeć wystawę, na którą złożyły się przekazane Muzeum Nadwiślańskiemu przez Waldemara Siemińskiego fotografie rodzinne z Kazimierzem w tle oraz jego prace plastyczne, dzieła naukowe z zakresu socjologii, a także afisze teatralne i filmowe realizacji jego książek "Niech cię odleci mara" i "Kobieta z prowincji", które zekranizował Andrzej Barański, plenery obu filmów organizując jednak – a szkoda - poza Kazimierzem.

Agnieszka Skrzyńska

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Kazia (gość)
  Brawo Waldek ! Kazimierzacy górą! Może ta prezentacja stanie się początkiem przywracania właściwych proporcji w kreowaniu twórców. Siemiński ma coś do powiedzenia i czyni to we wspaniałym stylu.
  Kazia
 • karol (gość)
  melb - chyba wiesz, że "Przed sklepem jubilera" napisał Karol Wojtyła ???
  A gdzie Ty wyczytałeś w tym artykule, że napisał W. Siemiński?
 • melb (gość)
  "Przed sklepem jubilera"?? - Waldemar Siemiński z tego co wiem nic takiego nie napisał
 • czytelnicy (gość)
  Kiedy sylwetka Waldemara Siemińskiego pojawi się w rubryce "Pisarze i poeci"? Bardzo o to prosimy!

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę