Podwieczorek w Domu Jerzego

Skomentuj (6)

Kolejny Podwieczorek u Kuncewiczów poświęcony w całości pamięci Jerzego Kuncewicza zgromadził w Willi pod Wiewiórką licznych gości, wśród których nie zabrakło i tych, którzy Pana Domu znali osobiście.

Gościem specjalnym spotkania był Jerzy Żurawski, zaprzyjaźniony z Marią i Jerzym Kuncewiczami. Jego długoletnia przyjaźń zaczęła się w 1972 r. podczas podobnego spotkania, kiedy to Kuncewiczowie w swoim domu dyskutowali z mieszkańcami Miasteczka w sprawie zachowania jego dotychczasowego charakteru. Żurawski, pełniący wówczas w Kazimierzu funkcję konserwatora zabytków, przyczynił się znacznie do tego, żeby nie powstały tutaj wielkokubaturowe budowle szpecące krajobraz. Jerzy Żurawski gościł potem niejednokrotnie w Willi pod Wiewiórką, dyskutując z Gospodarzami na różne tematy. On też namówił Kuncewiczów, by zgodzili się niektóre takie dyskusje zapisać. Tak też – na starym Grundigu – powstały nagrania głosu Gospodarzy, które dziś, oczyszczone dzięki uprzejmości pracowników Radia Lublin, stanowią bezcenną pamiątkę. Zebrani mieli okazję wysłuchać jednego z takich nagrań, gdzie Jerzy Kuncewicz snuje "Opowieść o miłości, domu i ogrodzie" – jak zatytułowali ten fragment autorzy Podwieczorku.

Podczas spotkania nie zabrakło także literackich wypowiedzi Gospodarzy. Wybrane wiersze Pana Jerzego recytowała Małgorzata Iłłakowicz, a fragmenty "Listów do Jerzego" Pani Marii odczytała Ewa Wolny.

W Pokoju Witolda można oglądać wystawę fotografii Jerzego Kuncewicza – często nieznanych szerszemu gronu zwiedzających Kuncewiczówkę.

Wśród gości wyróżniała się spora grupka młodych kazimierzaków, którzy uczestnicząc w tym swoistym spotkaniu z historią, realizowali jedną z podróży z wydawanym przez Kuncewiczówkę paszportem Republiki Globu - podróż w czasie.

Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Jerzy Kuncewicz (gość)
  Też tam będę z Wami. Posłucham moich zapomnianych poezji, esejów i nowel.
 • Załoga Domu Kuncewiczów (gość)
  Szanowni Państwo, kolejne spotkanie w Kuncewiczówce odbędzie się w czwartek, 3 maja 2007 roku. ŚWIĘTO JERZEGO KUNCEWICZA, organizowane w rocznicę ustanowienia Konstytycji Trzeciego Maja, rozpocznie się o godzinie 14. Nietypowa godzina ma swoje uzasadnienie: po prezentacji "Jerzy Kuncewicz, jakiego nie znamy" odbędzie się przemarsz na kazimierski cmentarz i zlożenie kwiatów na grobie Kuncewiczów. Planowaliśmy czas trwania imprezy w taki sposób, aby nie wchodzić w kolizję z imprezami, które tego dnia odbywają się przed naszym terminem, a także po nim. Serdecznie zapraszamy.
 • Pracownicy Kuncewiczówki (gość
  Dziękujemy wszystkim PT Gościom za tak liczne przybycie na spotkanie autorskie Waldemara Siemińskiego. Zapraszamy do ponownego odwiedzenia Domu Kuncewiczów w najbliższy czwartek, 3.V.2007 r. Niech "Święto Jerzego Kuncewicza", organizowane w dzień ustanowienia Konstytucji Trzeciego Maja, zgromadzi jak najwięcej kazimierzaków i przyjaciół miasteczka.
 • Załoga Domu Marii i Jerzego Ku
  Dzisiaj zapraszamy do Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w samo południe. Wystąpi "Nasz pisarz w naszym domu": tak można określić spotkanie autorskie Waldemara Siemińskiego w Kuncewiczówce, na które wybierają się kazimierzacy i przyjaciele miasteczka. Do zobaczenia o godzinie 12!
 • Jerzy Kuncewicz (gość)
  Tomowi I "Republiki Globu" dałem podtytuł "Awangarda i maruderzy". Więc kto w czołówce po paszport - jest w awangardzie, a kto się wlecze - będzie maruderem.
 • Jerzy Kuncewicz (gość)
  Wspaniałe! Czekam na ciąg dalszy!

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę