Podwieczorek w Domu Jerzego

Skomentuj (6)

Kolejny Podwieczorek u Kuncewiczów poświęcony w całości pamięci Jerzego Kuncewicza zgromadził w Willi pod Wiewiórką licznych gości, wśród których nie zabrakło i tych, którzy Pana Domu znali osobiście.

Gościem specjalnym spotkania był Jerzy Żurawski, zaprzyjaźniony z Marią i Jerzym Kuncewiczami. Jego długoletnia przyjaźń zaczęła się w 1972 r. podczas podobnego spotkania, kiedy to Kuncewiczowie w swoim domu dyskutowali z mieszkańcami Miasteczka w sprawie zachowania jego dotychczasowego charakteru. Żurawski, pełniący wówczas w Kazimierzu funkcję konserwatora zabytków, przyczynił się znacznie do tego, żeby nie powstały tutaj wielkokubaturowe budowle szpecące krajobraz. Jerzy Żurawski gościł potem niejednokrotnie w Willi pod Wiewiórką, dyskutując z Gospodarzami na różne tematy. On też namówił Kuncewiczów, by zgodzili się niektóre takie dyskusje zapisać. Tak też – na starym Grundigu – powstały nagrania głosu Gospodarzy, które dziś, oczyszczone dzięki uprzejmości pracowników Radia Lublin, stanowią bezcenną pamiątkę. Zebrani mieli okazję wysłuchać jednego z takich nagrań, gdzie Jerzy Kuncewicz snuje "Opowieść o miłości, domu i ogrodzie" – jak zatytułowali ten fragment autorzy Podwieczorku.

Podczas spotkania nie zabrakło także literackich wypowiedzi Gospodarzy. Wybrane wiersze Pana Jerzego recytowała Małgorzata Iłłakowicz, a fragmenty "Listów do Jerzego" Pani Marii odczytała Ewa Wolny.

W Pokoju Witolda można oglądać wystawę fotografii Jerzego Kuncewicza – często nieznanych szerszemu gronu zwiedzających Kuncewiczówkę.

Wśród gości wyróżniała się spora grupka młodych kazimierzaków, którzy uczestnicząc w tym swoistym spotkaniu z historią, realizowali jedną z podróży z wydawanym przez Kuncewiczówkę paszportem Republiki Globu - podróż w czasie.

Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Jerzy Kuncewicz (gość)
  Też tam będę z Wami. Posłucham moich zapomnianych poezji, esejów i nowel.
 • Załoga Domu Kuncewiczów (gość)
  Szanowni Państwo, kolejne spotkanie w Kuncewiczówce odbędzie się w czwartek, 3 maja 2007 roku. ŚWIĘTO JERZEGO KUNCEWICZA, organizowane w rocznicę ustanowienia Konstytycji Trzeciego Maja, rozpocznie się o godzinie 14. Nietypowa godzina ma swoje uzasadnienie: po prezentacji "Jerzy Kuncewicz, jakiego nie znamy" odbędzie się przemarsz na kazimierski cmentarz i zlożenie kwiatów na grobie Kuncewiczów. Planowaliśmy czas trwania imprezy w taki sposób, aby nie wchodzić w kolizję z imprezami, które tego dnia odbywają się przed naszym terminem, a także po nim. Serdecznie zapraszamy.
 • Pracownicy Kuncewiczówki (gość
  Dziękujemy wszystkim PT Gościom za tak liczne przybycie na spotkanie autorskie Waldemara Siemińskiego. Zapraszamy do ponownego odwiedzenia Domu Kuncewiczów w najbliższy czwartek, 3.V.2007 r. Niech "Święto Jerzego Kuncewicza", organizowane w dzień ustanowienia Konstytucji Trzeciego Maja, zgromadzi jak najwięcej kazimierzaków i przyjaciół miasteczka.
 • Załoga Domu Marii i Jerzego Ku
  Dzisiaj zapraszamy do Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w samo południe. Wystąpi "Nasz pisarz w naszym domu": tak można określić spotkanie autorskie Waldemara Siemińskiego w Kuncewiczówce, na które wybierają się kazimierzacy i przyjaciele miasteczka. Do zobaczenia o godzinie 12!
 • Jerzy Kuncewicz (gość)
  Tomowi I "Republiki Globu" dałem podtytuł "Awangarda i maruderzy". Więc kto w czołówce po paszport - jest w awangardzie, a kto się wlecze - będzie maruderem.
 • Jerzy Kuncewicz (gość)
  Wspaniałe! Czekam na ciąg dalszy!

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę