Aktualności dla "Henryk Kozak prezes Stowarzyszenia Wołyń"

Odnaleziona mogiła

Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy prowadzi akcję #odnaleziona_mogiła. Na profilu facebookowym stowarzyszenia pojawiły się pierwsze polskie nagrobki, które udało się odnaleźć na cmentarzu w Granowie w dawnym powiecie hajsyńskim na Ukrainie. Wkrótce pojawią się kolejne zdjęcia z poprzednich wyjazdów. Może ktoś dzięki tej akcji odnajdzie swoich bliskich?

Ostatnie dni października to czas porządków na cmentarzach. Takie porządki przed Dniem Zmarłych wykonano także na zapomnianych polskich cmentarzach na Wołyniu.

Tuż przed dniem Wszystkich Świętych na polskich cmentarzach cywilnych i wojskowych na Wołyniu zapłonie Wołyńskie światełko pamięci. Kazimierskie Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy ogłosiło właśnie kolejną edycję tej akcji.

21 motocyklistów wyruszyło z kazimierskiego rynku na tereny Ukrainy. W niedzielny poranek rozpoczął się VII Wołyński Rajd Motocyklowy.

4000 białych i czerwonych zniczy zebranych przez 32 szkoły z całej Polski, w tym z Kazimierza, Dąbrówki i Bochotnicy oraz szkoły podstawowe  nr 3 i 11 z Puław zapłonęło na polskich cmentarzach na Wołyniu tuż przed dniem Wszystkich Świętych. To wynik akcji Wołyńskie światełko pamięci organizowanej po raz XI przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy.

Nie tylko na Wołyniu

Przeżywamy 75. rocznicę rzezi wołyńskiej. To dobry czas, by zadbać o stare cmentarze polskie na Wołyniu, ale także i o te… w Polsce. Dba o to Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy, którego prezes jest mieszkańcem gminy Kazimierz.

Wciąż jeszcze zbrodnia wołyńska wydaje się tematem tabu, chociaż mówi się o niej coraz częściej. Między innymi za sprawą Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy, którego przedstawiciele pod tablicą pamiątkową w kazimierskim lapidarium 11 lipca złożyli kwiaty, zapalili światło pamięci.

Przed nimi Kowel, Maniewicze, Kostiuchnówka, Bykownia, Berdyczów, Żytomierz, Równe, Łuck, Kisielin – miejscowości związane z walkami o Polskę oraz z tragicznymi wydarzeniami, które rozegrały się na Wołyniu 75 lat temu.  VI Wołyński Rajd Motocyklowy wyruszył 1 lipca tym razem z Puław.

Po raz dziewiąty wolontariusze Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy porządkowali polskie cmentarze na Wołyniu. Tym razem pod koniec kwietnia pracowali oni w Ostrogu, skąd pochodziła pochowana w Kazimierzu sanitariuszka Czarna Marysia.

Sobotnia konferencja w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu podsumowująca pięciolecie działalności Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy zgromadziła wiele osób z Polski i Ukrainy.

Kresowa paczka 2017

Jeszcze tylko do czwartku 14 grudnia trwa akcja Kresowa paczka organizowana przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy. To ostatni moment, by pomóc rodakom na Wołyniu przeżyć godnie święta Bożego Narodzenia.

Przed Dniem Wszystkich Świętych wolontariusze ze Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy porządkują polskie groby na ukraińskim dzisiaj Wołyniu. Zapalają znicze zebrane także w Kazimierzu w ramach akcji Wołyńskie światełko pamięci, a na mogiłach wojskowych przypinają biało – czerwone szarfy.

Są takie groby i takie cmentarze, o których wiedzą już tylko nieliczni. Na wielu z nich spoczywają nasi rodacy. Takich miejsc nie brakuje także na ukraińskim dziś Wołyniu. W tym roku po raz kolejny na niektórych z nich zapłoną znicze ofiarowane także z Kazimierza w ramach akcji „Wołyńskie światełko pamięci”.

Spod kazimierskiego magistratu wystartował dziś rano piąty jubileuszowy Wołyński Rajd Motocyklowy. Bierze w nim udział 21 osób z całej Polski.

Na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich z inicjatywy Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy odsłonięto tablicę upamiętniającą spoczywających tam polskich żołnierzy.

W najbliższą niedzielę 21 maja na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich obędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci spoczywających tam Polaków.

Otwarty wykład Krzysztofa Krzywińskiego na temat umundurowania i uzbrojenia 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK był główną osią kolejnego spotkania organizacyjnego osób zainteresowanych udziałem w powstającej w Kazimierzu grupie rekonstrukcyjnej. Przyszły na nie pierwsze osoby w strojach stylizowanych na czasy II wojny światowej.

O tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas II wojny światowej na Wołyniu opowiadał dziś w Kazimierzu historyk, archiwista IPN dr Leon Popek. W trakcie drugiej części spotkania odbywającego się w ramach III Otwartej Konferencji Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy  zaprezentowana została działalność Stowarzyszenia „Wołyński Rajd Motocyklowy”.

Jest na kazimierskim cmentarzu parafialnym takie miejsce, które od dawna budzi moją ciekawość. Nie wiedziałam tylko, że dane mi będzie przyjrzeć się temu bliżej. A wszystko za sprawą charyzmatycznego prezesa Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy Henryka Kozaka, który poznaje historię Wołynia, angażuje siebie i innych w jego teraźniejszość i popularyzuje wiedzę na ten temat.

Odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące powstania kazimierskiej grupy rekonstrukcji historycznej. Rozmawiano przede wszystkim o idei utworzenia takiej grupy oraz wyboru oddziału, na którym oparta zostanie jej działalność.

Pokaż stopkę