Wołyński Rajd Motocyklowy sprzątał na Wołyniu

zobacz więcej (13)

Po raz dziewiąty wolontariusze Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy porządkowali polskie cmentarze na Wołyniu. Tym razem pod koniec kwietnia pracowali oni w Ostrogu, skąd pochodziła pochowana w Kazimierzu sanitariuszka Czarna Marysia.

Blisko 50 osób pracowało na zapuszczonym cmentarzu polskim w Ostrogu na Wołyniu. Siedemnastce wolontariuszy ze Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy pomagali miejscowi: członkowie Centrum Kulturalno – Edukacyjnego im. Tomasza Oskara Sosnowskiego z Równego, studenci z Akademii Ostrogskiej oraz rodacy z Ostroga. Oprócz wycinki zakrzewień na cmentarzu wolontariusze zajęli się uporządkowaniem zdewastowanej przez wandali kwatery polskich żołnierzy poległych pod Ostrogiem w czasie wojny polsko – bolszewickiej w 1920 r.

- Szczątki polskich żołnierzy, którzy polegli pod Ostrogiem w walce z bolszewikami zostały ponownie w godny sposób pochowane. Kwatera została oczyszczona ze śmieci, pomalowana białą farbą a wybity przez hieny otwór w sklepieniu ponownie zabetonowany. Równolegle trwały prace porządkowe na zniszczonym cmentarzu – relacjonuje Henryk Kozak prezes Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy. – Każdy wyjazd, to żmudna, ale bardzo potrzebna i satysfakcjonująca praca, która pozwala wyrwać zapomnieniu, miejsca pochówku rodaków. Dziękujemy Wszystkim wspierającym nasze działania za serce.

Akcja była możliwa dzięki wsparciu ukraińskiej administracji Ostroga i uzyskanemu pozwoleniu na prowadzenie prac od starosty ostrogskiego Bogdana Turowycha.

 

Kolejny wyjazd, który poprzedzi akcja zbiórki zniczy „Wołyńskie światełko pamięci”, jesienią.

Reportaż "Niech się Wam przyśni Polska" w TV TRWAM w sobotę 5 maja godz. 17:30.

 

Fot. Jarosław Kowalczuk
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
im. Tomasza Oskara Sosnowskiego
w Równem

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę