Wołyński Rajd Motocyklowy sprzątał na Wołyniu

zobacz więcej (13)

Po raz dziewiąty wolontariusze Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy porządkowali polskie cmentarze na Wołyniu. Tym razem pod koniec kwietnia pracowali oni w Ostrogu, skąd pochodziła pochowana w Kazimierzu sanitariuszka Czarna Marysia.

Blisko 50 osób pracowało na zapuszczonym cmentarzu polskim w Ostrogu na Wołyniu. Siedemnastce wolontariuszy ze Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy pomagali miejscowi: członkowie Centrum Kulturalno – Edukacyjnego im. Tomasza Oskara Sosnowskiego z Równego, studenci z Akademii Ostrogskiej oraz rodacy z Ostroga. Oprócz wycinki zakrzewień na cmentarzu wolontariusze zajęli się uporządkowaniem zdewastowanej przez wandali kwatery polskich żołnierzy poległych pod Ostrogiem w czasie wojny polsko – bolszewickiej w 1920 r.

- Szczątki polskich żołnierzy, którzy polegli pod Ostrogiem w walce z bolszewikami zostały ponownie w godny sposób pochowane. Kwatera została oczyszczona ze śmieci, pomalowana białą farbą a wybity przez hieny otwór w sklepieniu ponownie zabetonowany. Równolegle trwały prace porządkowe na zniszczonym cmentarzu – relacjonuje Henryk Kozak prezes Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy. – Każdy wyjazd, to żmudna, ale bardzo potrzebna i satysfakcjonująca praca, która pozwala wyrwać zapomnieniu, miejsca pochówku rodaków. Dziękujemy Wszystkim wspierającym nasze działania za serce.

Akcja była możliwa dzięki wsparciu ukraińskiej administracji Ostroga i uzyskanemu pozwoleniu na prowadzenie prac od starosty ostrogskiego Bogdana Turowycha.

 

Kolejny wyjazd, który poprzedzi akcja zbiórki zniczy „Wołyńskie światełko pamięci”, jesienią.

Reportaż "Niech się Wam przyśni Polska" w TV TRWAM w sobotę 5 maja godz. 17:30.

 

Fot. Jarosław Kowalczuk
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
im. Tomasza Oskara Sosnowskiego
w Równem

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę