Wołyński Rajd Motocyklowy ma pięć lat

Skomentuj (2)

zobacz więcej (18)

Sobotnia konferencja w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu podsumowująca pięciolecie działalności Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy zgromadziła wiele osób z Polski i Ukrainy.

Celem działań Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy jest pamięć o "rzezi wołyńskiej" w taki sposób, by pozostała w naszej świadomości, ale by nie stała się powodem nienawiści i uprzedzeń. Członkowie stowarzyszenia dbają nie tylko o to, by wydarzenia sprzed lat nie zostały zapomniane, ale także o Polaków, którzy nadal mieszkają na Wołyniu, żyjących często w skrajnej biedzie. „Kresowa paczka” czy „Wołyńskie światełko pamięci” to tylko część akcji organizowanych przez stowarzyszenie, które w tym roku obchodzi swoje piąte urodziny. Z tej właśnie okazji w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza zorganizowana została konferencja, w której uczestniczyli goście z całej Polski, a także z powiatu młynowskiego na Ukrainie.

O prowadzonych działaniach oraz planach na przyszłość mówił Henryk Kozak, prezes Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

- Chcemy pojechać na cmentarz położony w miejscowości Ostróg na wiosnę, w kwietniu, chętnych zapraszamy do udziału. Jest tam mogiła żołnierzy polskich, którzy zginęli w 1919 roku. Chcemy tą mogiłę wyremontować, ponieważ jest bardzo zniszczona, do tego stopnia, że żołnierskie kości są porozrzucane po ziemi. Tak nie może być. Mamy 100-lecie odzyskania niepodległości w tym roku, wielkie uroczystości i naprawdę nie wypada, by tak ten grób wyglądał – mówi Henryk Kozak.

Ukraińska delegacja gościła także w Starostwie Powiatowym w Puławach oraz Urzędzie Miasta w Kazimierzu Dolnym. Prowadzono rozmowy, których celem jest oficjalne nawiązanie współpracy polsko – ukraińskiej na szczeblu samorządowym.

Na konferencji nie mogło zabraknąć więc przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Puławach oraz kazimierskiego magistratu. Były także pamiątkowe dyplomy i podziękowania.

- Dziękuję za wyróżnienie, ale to Wy wykonujecie bardzo piękną pracę i dodatkowo angażujecie do tej pracy innych – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego.

Działania Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy zataczają coraz większe kręgi. Wspólne zbieranie zniczy, przygotowywanie paczek czy porządkowanie miejsc pamięci, polskich cmentarzy – to wszystko łączy ludzi. I w tym momencie przestają mieć znaczenie poglądy polityczne czy gusta. Bo tu liczy się drugi człowiek i pamięć o tych, których już nie ma.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • pijany znad Grodarza
    "Celem działań Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy jest pamięć o "rzezi wołyńskiej" w taki sposób, by pozostała w naszej świadomości, ale by nie stała się powodem nienawiści i uprzedzeń. Członkowie stowarzyszenia dbają nie tylko o to, by wydarzenia sprzed lat nie zostały zapomniane, ale także o Polaków, którzy nadal mieszkają na Wołyniu, żyjących często w skrajnej biedzie"

    Dzisiaj nie"w skrajnej biedzie". Dzisiaj Kukiza 15 MORDY WOŁYŃSKIE zaprzatają głowę PRAWDZIWYM.
  • Ulka - Kazimierz
    Gratulacje. Robicie dobrą robotę. Tak trzymać. Kolejnych wielu dobrych lat działalności!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę