Światełka pamięci płoną na Wołyniu

Skomentuj (5)

zobacz więcej (12)

Przed Dniem Wszystkich Świętych wolontariusze ze Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy porządkują polskie groby na ukraińskim dzisiaj Wołyniu. Zapalają znicze zebrane także w Kazimierzu w ramach akcji Wołyńskie światełko pamięci, a na mogiłach wojskowych przypinają biało – czerwone szarfy.

Po raz siódmy Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy organizowało akcję Wołyńskie światełko pamięci. Dzięki życzliwości między innymi kazimierzaków, w tym dzieci i młodzieży ze szkół z Kazimierza, Dąbrówki i Bochotnicy, ale także dzięki ofiarności mieszkańców Puław, Lublina, Międzyrzeca Podlaskiego i wielu innych miejscowości, na polskich grobach Wołynia zapłonęło ponad dwa i pół tysiąca biało – czerwonych zniczy. Groby wojskowe otoczyły szarfy w barwach narodowych.

Zanim to jednak mogło nastąpić, niektóre z cmentarzy trzeba było odebrać przyrodzie. Tym razem oczyszczono z chaszczy cmentarz w Ostrogu, miejscowości, skąd pochodzi pochowana na cmentarzu Armii Radzieckiej w Kazimierzu Czarna Marysia – sanitariuszka 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK Felicja Korzeniowska, której pomnik znajduje się również na cmentarzu parafialnym w Kazimierzu.

W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrogu wmurowano ufundowaną przez Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy tablicę upamiętniającą Czarną Marysię. W uroczystej mszy świętej uczestniczył między innymi starosta powiatu rówieńskiego.

W pracach przy porządkowaniu cmentarzy polskim wolontariuszom wraz z prezesem Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy Henrykiem Kozakiem pomagali członkowie Centrum Kulturalno – Edukacyjnego im. T. O. Sosnowskiego z Równego, z inicjatywy których doszło do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy szkołami z Kazimierza i Równego. Na terenie szkoły im. T. O. Sosnowskiego w Nowomalinie wspólnie posadzono drzewa przyjaźni.

Wolontariusze ze Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy powrócą z Wołynia we wtorek, tuż przed dniem Wszystkich Świętych.


Fot. Marcin Pisula,
Centrum Kulturalno – Edukacyjne
im. T. O. Sosnowskiego w Równem

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • pijany znad Grodarza
  haha. W dalszym ciągu piszwsz po " Bia lej ...... " To " satatnizm '?
  • Harry
   szanowny Pijany..!!
   ja pisze tak,jak mi na to pozawalają--bo raz(czy tam dwa)napisałem tak jak wypadalo....i U S U N E L I ....w związku z tym pisze to i w zasadzie tylko to co bedzie chodliwe--a i tak ZERO odpowiedzi.....ludzie po prostu czytają to i TYLKO to,co CHCA przeczytać/uslyszec......a najlepiej....to jakby im dac "chleba i igrzysk".....o to byłoby IDEALNIE !!
   Bialej nie pije,wole czyscioche....lub(w niedziele)browar....dlaczego pije??
   A bo latwiej znieść tych jamnikow umysłowych.....zwanych "wolnymi"--(od powolności)myślicielami!!
 • Harry
  mysle,ze o Tragedii wolynskiej NIE MOZNA ZAPOMNIEC--ale sa sprawy poważniejsze
  np.historia z Niemcami czy tez z ruskimi(to samo)--ukraincy,to jest nacja(o ile tak wogole można powiedzieć),z która damy sobie rade....pod absolutnie KAZDYM względem....Niemcy maja ZDECYDOWANE poparcie Europy zachodniej(co by nie zrobili)--a to już jest powazna sprawa(dla wielu zabojadow,europa konczy się na Odrze--a co jest dalej,to ich po prostu nie interesuje...wiem,bo byłem u nich i gadałem z nimi--to sa takie duże dzieci--ci na dole mowia...."nie ma u was animacji...nie ma dobrego i TANIEGO jedzenia"......itp.--a wiec pozostaje TYLKO alkohol...i nie wytłumaczysz mu,bo on jest DO KONCA O TYM PRZEKONANY !!!)---Niemcy nauczyly się zyc w ciężkich warunkach i maja PELNE zaufanie zachodu(do siebie)--a wiec moga grac na nich jak na skrzypcach.....(tym bardziej,ze nauczyli się paru tematow --np.od nas)
  Teraz dopiero zachod(w tym SZCZEGONIE Francja)dali ciala,bo podzielili się z nami Wladza(Watykan)--i się okazało,ze jestemy(generalnie)bardzo zdolnym narodem!!
  Dopiero po śmierci JP II Wielkiego,zachod zrozumial,co tak na serio zrobili nasi kaplani(dla waszej wiadomości---zachod został W Y T O R B I O N Y po calosci(NA SUCHO......qurna....szkoda,ze deszcz będzie padal---i bez wazeliny!!!!).....pozostaje teraz sprawa CO TERAZ ZROBI zachod--czyli w naszym przypadku -- Niemcy-????(bo sa--Niemcy i w konsekwencji caly zachod w sytulacji BARDZO POWAZNEJ)-także sprawę Wolynia proponuje odlozyc CHWILOWO na wyzsza polke,bo mamy poważniejsze sprawy do robienia!!
  Powtarzam !!-----z ukrami damy sobie rade(a jak komus się spieszy,to niech wezmie
  udział w najbliższych wyborach i nich glosuje na Potockiego--on jest cięty na ukraine!!)---ale to nie rozwiaze ZADNYCH poważniejszych problemów!!
  To jest cos jak dzisiejszy zachod---ma kase....owszem---i co z tego,jak p[...]y mogą się OFICJALNIE hajtac.....mało tego--mogą OFICJALNIE adoptować dzieci!!
  (przeciez to jest zakrawa na satatnizm!!)
  • pijany znad Grodarza
   Aleś się " nawalił ". Stawiam na " Żubrowkę białą" boś PATRIOTYCZNIE napisał, że to wlasnie Niemcy id nas się nauczyli kilku spraw. haha.

   "!!!)---Niemcy nauczyly się zyc w ciężkich warunkach i maja PELNE zaufanie zachodu(do siebie)--a wiec moga grac na nich jak na skrzypcach.....(tym bardziej,ze nauczyli się paru tematow --np.od nas)"
  • Harry
   jeżeli się myle--to udowodnij to......a jeżeli mowie prawde--to skad ta ironia??

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę