Ruszyła akcja Wołyńskie światełko pamięci

zobacz więcej (7)

Tuż przed dniem Wszystkich Świętych na polskich cmentarzach cywilnych i wojskowych na Wołyniu zapłonie Wołyńskie światełko pamięci. Kazimierskie Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy ogłosiło właśnie kolejną edycję tej akcji.

Wolontariusze kazimierskiego Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy wkrótce po raz kolejny wyruszą na Ukrainę porządkować polskie cmentarze na Wołyniu. Tym razem obejmą opieką nekropolię w Krzemieńcu.

- Tam na cmentarzu Polskim znajdują się groby cywilne, ale także Mogiła Nieznanego Żołnierza oraz mogiła inteligencji polskiej, głównie nauczycieli liceum krzemienieckiego. Na cmentarzu Kałantyr pochowani są żołnierze z 12 Pułku Ułanów Podolskich, a na cmentarzu Tunickim znajduje się grób matki J Słowackiego – mówi Henryk Kozak prezes Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy. – Cmentarz polski wymaga uporządkowania, które chcemy zrobić wspólnie z Towarzystwem Odrodzenia Kultury Polskiej w Krzemieńcu im. Juliusza Słowackiego.

Akcja Wołyńskie światełko pamięci w tym roku zmieni trochę charakter.

- W odróżnieniu do poprzednich edycji nie zbieramy zniczy, bo zostały nam jeszcze z ubiegłorocznej akcji – mówi Henryk Kozak: - Zbieramy biało-czerwone szarfy, które zawiesimy na kwaterach żołnierskich, przypominając o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zbieramy białą farbę do betonu, którą będziemy chcieli wykorzystać w odnowieniu krzyży i mogił żołnierskich. Zbieramy oprysk przeciw chwastom, który będzie przeciwdziałał ponownemu zarastaniu uporządkowanych cmentarzy.

Dary można przynosić do 20 października do siedziby stowarzyszenia w Kazimierzu Dolnym przy ulicy Zamkowej 6. Trzy dni później wolontariusze wyjadą na Ukrainę. Wyjazd wsparty jest dofinansowaniem z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.

W ramach tegorocznej akcji przez wolontariuszy z Kazimierza, Końskowoli, Radomia,  Bydgoszczy i Teratyna uporządkowany zostanie nie tylko cmentarz w Krzemieńcu. Wołyńskie światełko pamięci zapłonie także na cmentarzach w Przebrażu, Dubnie, Młynowie, Maniewiczach, Gaju, Hołobach, Jeziornem, Hulewiczach, Kołkach, Kowlu, Mielnicy, Włodzimierzu Wołyńskim, Zaturcach, Kisielinie.

 

 

 

Cmentarz polski w Krzemieńcu

Fot. Łukasz Bałka

Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę