Znów sprawdzali swoją formę

Skomentuj (2)

zobacz więcej (18)

Przy pięknej wrześniowej pogodzie w minioną niedzielę szesnastu uczestników sprawdzało swoją kondycję w II Kazimierskim teście Coopera. Po 12 minutach rywalizacji można było stwierdzić: jest lepiej!

Test Coopera to próba wytrzymałościowa polegająca na nieprzerwanym 12-minutowym biegu przed siebie. Pozwala określić, w jakiej kondycji jesteśmy stosownie do płci i wieku. Dokładna ocena tej wytrzymałości odczytywana jest ze specjalnych tabel zmodyfikowanych nieco przez organizatora kazimierskiej imprezy biegowej. Zamiast surowej oceny bowiem w tabelach zapisano: „Świetnie. Ale już wiesz, że możesz więcej”, „Świetnie! Koniecznie zadbaj o swoją kondycję”, „Świetnie! Gratulujemy startu. Teraz już wiesz, że musisz wziąć się za siebie” – dając w ten sposób zachętę do dalszego biegania i rywalizacji z… samym sobą.

W drugiej edycji Kazimierskiego Testu Coopera 7 września wystartowało 16 uczestników. Pogoda i humory dopisały, bo jak tu nie cieszyć się z wyniku: „Świetnie! Jesteś najlepszy”?

- Jestem zadowolony ze swojego wyniku – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego, który uczestniczył w teście po raz pierwszy. – Uważam, że 2650 m w 12 minut bez specjalnego przygotowania to nieźle. Trochę biegam, jeżdżę konno i rowerem – to jednak robi swoje.

Najlepszy wynik uzyskał Bogdan Budzyński z Lublina.

- Jestem zadowolony ze swojego wyniku. Poprawiłem się. Ostatni test Coopera biegłem 2 lata temu, wtedy przebiegłem 3250 m, teraz mi się udało 3400 – mówi Bogdan Budzyński. – Skąd taka kondycja? Po prostu – biegam. Niecodziennie. Krótkie dystanse od 5 do 12 km mniej więcej co drugi dzień.

Wynik 3400 m w 12 minut okazał się rekordem trasy Kazimierskiego Testu Coopera.

- W pierwszej edycji najlepszy wynik wyniósł 3050 m. Ja sam na tej trasie miałem 3250 m – mówi Jarek Bartoszek, organizator Kazimierskiego Testu Coopera. – Tutaj mamy 3400 –rekord tej trasy został zatem pobity. Super, że trasa służy, bo 3400 w ciągu 12 minut to już jest konkretny wynik – do pozazdroszczenia.

W teście wziął udział także Kazimierz Piskorek, który wiosną wyruszył w biegową pielgrzymkę do Częstochowy.

- 3050 m - myślę, że to jest dobry wynik. Zwykle biegam co drugi dzień 15 – 20 km. Dla mnie test Coopera to czysta przyjemność – mówi Kazimierz Piskorek, dla którego kazimierska impreza była niejako rozgrzewką przed rozgrywanym tego samego dnia półmaratonem w Lubartowie. – Pobiegnę dla 10 miesięcznej Julki Piskorskiej, która urodziła się z rzadką chorobą nóg. W Polsce grozi jej amputacja. Szansą dla dziecka jest operacja w USA, ale kosztuje ona 300 tysięcy dolarów.

Motywacje do biegania są jak widać różne. Najczęściej to utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia.

- Warto biegać. To bardzo dobra forma spędzenia wolnego czasu. To hobby, które nie wymaga tak dużego wkładu finansowego. Żeby biegać, wystarczą w miarę dobre buty i chęci – mówi Mateusz Iracki, strażak z Opola Lubelskiego, który wystartował w teście mimo niedawnej kontuzji.

Kazimierski Test Coopera ma więc już za sobą dwie edycje – wiosenną i jesienną. Odbędzie się również w następnym roku.

- Bieg odbywać się będzie w każdą ostatnią niedzielę kwietnia i pierwszą niedzielę września. Tak, żeby otwierał i zamykał sezon. Chcę, żeby to było wydarzenie cykliczne i żeby biegło coraz więcej uczestników. Śmiało tu wystartować może około 30 osób. I nie będzie żadnej kolizji – mówi Jarek Bartoszek.

- Mam nadzieję, że Kazimierski Test Coopera przyjmie się w Kazimierzu na stałe – mówi burmistrz Dunia. – Zachęcam do udziału przede wszystkim mieszkańców Kazimierza Dolnego, bo dziś są tu z nami ludzie z Poniatowej, Lublina, Warszawy, a fajnie by było, żeby coraz więcej osób z Kazimierza biegało i tutaj sprawdzało swoja kondycję.

O kolejnej edycji imprezy – jako jej patron medialny – na pewno będziemy informować.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę