Zmarł ks. Zdzisław Maćkowiak

Skomentuj (16)

W nocy z soboty na niedzielę 12 – 13 lutego zmarł w wieku 86 lat ksiądz kanonik Zdzisław Maćkowiak wieloletni proboszcz parafii w Kazimierzu Dolnym. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 15 lutego o godz. 12.00 w Kościele Farnym.

Ksiądz kanonik Zdzisław Maćkowiak urodził się w 1925 r. w miejscowości Sytki nad Bugiem. W czasie okupacji był żołnierzem AK. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1951 r. W 1970 r. został proboszczem parafii kazimierskiej. Za jego kadencji odnowiono kościół św. Anny, kaplice w kościele farnym, gdzie renowacji poddano także znajdujące się w nawie głównej najstarsze organy w Polsce. Za te działania Społeczny Oddział Ochrony Zabytków w Kazimierzu Dolnym chciał nadać ks. Maćkowiakowi złoty krzyż zasługi, ale były to czasy, gdy księża nie przyjmowali odznaczeń państwowych. W 1972 r. został nagrodzony tytułem kanonika Kapituły Kolegiaty Zamojskiej. Był również kanonikiem honorowym Kapituły Katedry Lubelskiej. W 1994 r. przeszedł na emeryturę, pozostając w Kazimierzu Dolnym.

Skomentuj


Dodane komentarze (16)

 • Janusz
  W czwartym roku kapłaństwa ks. Zdzisław Maćkowiak udzielił mi sakramentu chrztu świętego.
 • Barbara
  Był wspaniałym wychowawcą młodzieży w najtrudniejszych latach tak zwanej Polski Ludowej.Przyjaciel na całe życie.
 • Stanisław
  Pamiętam Go z Trawnik /budowniczy Kościoła w Trawnikach/jako mały chłopiec.Odwiedziłem Księdza będąc w Kazimierzu w ubiegłym roku.Przyjął mnie bardzo serdecznie.Wielka postać kościoła i Wielki Człowiek!!! Cześć jego pamięci!
 • Krzyś
  Dla mnie był w Kazimierzu od zawsze, teraz pozostanie już na zawsze.
  Dziękuję za te lata.
  Niech odpoczywa w Bogu.
 • Po prostu Kazmierzanin
  Cześć pamięci jego[*] Księdza zapamiętam jako starszego pana który mimo choroby bólu i cierpienia sprawował do końca posługę kapłańską w naszej farze:(
 • zwykły człowiek
  Dobry Pasterzu - do zobaczenia.
 • Krystyna
  O zmarłych tylko dobrze, był ostrożny, zawsze ostrożny.
 • parafianka
  Umarł światły kapłan, znający świat, uczestniczący we wszystkich możliwych wydarzeniach artystycznych i społecznych, będący znakomitym, serdecznym i pogodnym doradcą w ciężkich chwilach. Requiestat in pace. Dobry Pasterzu - do zobaczenia.
 • znajomy księdza
  Muszę przy tej smutnej okazji tym bardziej podzielić się z państwem takim wątkiem.
  Od początku,kiedy nastał, ksiądz kanonik Zdzisław Maćkowiak, był szkalowany przez SB, jako b.działacz band UPA.W śród ludności cywilnej, tą nieprawdziwą informację rozpowszechniali nie świadomie m.in listonosze ,pracujący w ówczesnym czasie na poczcie Kazimierzu,Takie to czasy były .Cześć jego pamięci!Niech odpoczywa w Pokoju!
 • kazimierzanka
  Kapłan z wielkim taktem. Takich coraz mniej!
  Spoczywaj w Pokoju[*]
 • Margerita
  OZYWIŚCIE TO WIELKA STRATA ;(;( JA RÓWNIEŻ ZAPAMIĘTAM GO JAKO STARSZEGO PANA KTÓRY DAWAŁ DZIECIOM OBRAZKI W SWOJE IMIENINY...BARDZO CHCIAL DOZYC CZERWCA BO WTEDY OBCHODZILBY 60 ROCZNICE SWIECEN KAPLANSKICH....NIEMNIEJ JEDNAK OSTATNIO BYL JUZ BARDZO SLABY....;(
 • Kazimierz
  [*]Cześć Jego Pamięci. ;(
 • Glejt
  Wspaniały człowiek, wspaniały kapłan.... A ja go zapamiętam jako starszego pana który zawsze, pomimo pogody, lekko pochylony zmierzał na spacer nad Wisłę.... zawsze zamyślony, nad czymś zadumany a przy tym zawsze każdego zauważał, ukłonił się, uśmiechnął, zapytał o zdrowie.... Będzie Go brakować :(
 • pariafianin
  Był to bardzo szlachetny człowiek i dobry kapłan , pokój jego duszy
 • krzysiek
  Pokój Jego Duszy [*]
 • krzysiek
  Pokój Jego Duszy [*]

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę